Wybijanie monet – jak powstają wybijane monety?
Historia monet jest niemal tak długa jak historia ludzkości. Powstały w VII wieku p.n.e. na terenach dzisiejszej Turcji jako rozwiązanie problemów wymiany barterowej. W dawnych czasach monety wybijano głównie z srebra i złota, choć ich produkcja była pełna ograniczeń technologicznych. Dzięki temu dzisiejsze monety z tamtej epoki mają unikalny, niedoskonały wygląd. Zachęcam do zapoznania się z artykułem, aby dowiedzieć się więcej o fascynującej historii monet!
Jak wygląda wybijanie monet dzisiaj?
Wybijanie monet zmieniło się nie do poznania. Fascynujący jest już sam proces obróbki materiału z jakiego są one wykonywane poprzez chociażby walcowanie, ale to co najciekawsze dzieje się w późniejszym etapie, gdy mamy już gotowe krążki. Karbowanie ramion odbywa się za pomocą specjalnej maszyny z wirującym talerzem. Jak wygląda wybijanie monet? Za pomocą nowoczesnych maszyn i oprogramowania tworzy się matryce.
Pierwsza z nich to matryca wzorcowa, która jest w dokładnie tym wymiarze, w jakim będzie moneta. Druga również wymiarowa matryca to matryca pozytywowa. Tworzony jest również negatyw, czyli stempel. Matryce są wykonane z bardzo twardej stali i umieszczone w specjalnej prasie, która z naciskiem wielu ton wybijać będzie monety okolicznościowe. Dzisiejsze maszyny i urządzenia pozwalają na niezwykłą precyzję w przypadku monet bitych.
Jak zmieniło się znaczenie monet w czasie?
Kiedyś monety używane jako środek płatniczy były rzadkie i przysłowiowy worek monet był warty zwykle fortunę. Te cenniejsze zarezerwowane były jedynie dla władców i królów. Dzisiejsze monety, którymi płacimy, są wręcz utrapieniem dla wielu z nas i sprawiają problem w naszych portfelach. Znaczenie monet zmieniło się zupełnie. Znacznie bardziej cenimy ich wartość kolekcjonerską i estetyczną, niż płatniczą, którą powoli zastępują transakcje bezgotówkowe.
Wartość kolekcjonerska to przede wszystkim wybijane monety pamiątkowe. Są one świetnym sposobem na upamiętnienie ważnych w dziejach wydarzeń, a nowoczesna technika pracy nad materiałem sprawia, że to produkty niesamowicie estetyczne. Bite monety pamiątkowe zwykle pozbawione są kolorów, bowiem nie można ich emaliować i nie uwzględniają tak dużej liczby szczegółów jak monety odlewane. Czy jednak oznacza to, że są one gorsze? Absolutnie nie.
Oba te rodzaje monet mają swoje zalety i wady, a do zalet pamiątkowych monet wybijanych zaliczyć trzeba przede wszystkim prędkość produkcji i doskonałą powtarzalność wykonania.
Bite monety na zamówienie
Monety pamiątkowe wybijane są z mosiądzu, aluminium lub miedzi. Ich maksymalna średnica wynosi 30 mm. Zakupienie własnej monety na zamówienie daje wiele korzyści. Przede wszystkim możemy w ten sposób stworzyć unikatową monetę pamiątkową, która będzie wykonana z zaprojektowanego przez artystę-grafika wzoru.
Moneta z własnym wzorem, który będzie całkowicie oryginalny i niepowtarzalny to wspaniały prezent. Możemy obdarować nim na przykład naszych pracowników czy uczestników wydarzeń, dla których takie upominki przewidzieliśmy. Moneta z wybitym wzorem posłużyć może nie tylko jako prezent, ale również sprawdzi się doskonale jako gadżet reklamowy, który na pewno zostanie doceniony przez kontrahentów. W takich przypadkach bardzo często motywem przewodnim monety jest chociażby nasze logo firmowe. To świetny nośnik reklamy, o ile zostanie wykonany oczywiście w precyzyjny sposób z dobrej jakości materiału.
Wybijane monety MCC Medale
Choć w naszej firmie specjalizujemy się przede wszystkim w produkcji monet odlewanych, wybijanie monet nie jest nam obce! Wśród naszych realizacji znajdują się również monety produkowane w ten sposób. Ofertę z uwagi na ilości minimalne kierujemy jednak przede wszystkim do firm i organizacji zainteresowanych produkcją większej ilości monet bitych. Niezależnie od tego, czy poszukujesz producenta monet okolicznościowych odlewanych, czy bitych nasza oferta jest dla Ciebie. Dołącz do ponad 1000 zadowolonych klientów z całego świata, którzy wybrali produkty MCC Medale. Kliknij przycisk poniżej, żeby dowiedzieć się więcej:
Więcej z bloga:
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024