Medale okolicznościowe

Medale okolicznościowe i medale pamiątkowe na każdą okazję

Stawiamy na szybką i sprawną współpracę.

Jesteśmy w stanie stworzyć projekty 2D i 3D w pełni spełniające potrzeby zamawiających. Liczy się dla nas najwyższa jakość, dlatego stale doskonalimy technikę odlewnictwa wykorzystywaną do produkcji medali.

Nie boimy się krótkich terminów - realizujemy medale okolicznościowe na zamówienie nawet w 14 dni!

Nasze dotychczasowe osiągnięcia

 • 250+

  Obsłużonych miast oraz instytucji państwowych

 • 400 tys.+

  Wyprodukowanych medali okolicznościowych

Oferujemy atrakcyjne ceny oraz pełne wsparcie projektowe.
Chcesz nawiązać współpracę?

Stworzyliśmy medale okolicznościowe dla:

Kultywujemy 400 lat tradycji
polskiej sztuki odlewniczej

Historia medalierstwa rozpoczęła się na dobre w Italii, w XV wieku. Jeden z pierwszych medali na ziemiach polskich powstał natomiast wiek później. Upamiętniający pobyt Władysława II Jagiellończyka w stolicy księstwa kościelnego w Nysie medal, stworzony został już w 1508 roku na polecenie biskupa wrocławskiego Jana Turzona przez nieznanego artystę.

Ponad 500 letnia tradycja medalierstwa zobowiązuje, dlatego w MCC Medale staramy się podążać ścieżką wyznaczoną przez dawnych twórców. Pomimo rozwoju technologii, każdy realizowany przez nas projekt tworzymy tak, jakby był kolejnym dziełem sztuki mającym zapisać się na kartach historii medalierstwa.

Projekty odlewów zamówionych w MCC Medale: moneta okolicznościowa, medal sportowy oraz pins w kształcie czaszek

Potrzebujesz medali okolicznościowych, ale nie masz projektu?

W naszej odlewni stawiamy na wysokojakościową produkcję oraz wzorową obsługę klienta już od etapu projektowego. Dysponujemy działem kreatywnym, który od lat, dostarcza naszym klientom unikalnych i doskonale pasujących do okazji projektów.

Wybierając współpracę z nami możesz skorzystać z wieloletniego doświadczenia naszych projektantów, którzy przygotują dla Twojej organizacji wyjątkowy i niepowtarzalny projekt medalu okolicznościowego lub pamiątkowego całkowicie za darmo.

Niebieskie etui z medalem okolicznościowym odlanym przez MCC Medale

Dbamy również o właściwą prezencję naszych medali pamiątkowych

Celebracja ważnych rocznic oraz uroczystości to okazja wymagająca dopracowania w najmniejszych detalach. W MCC Medale jesteśmy świadomi jakie wyzwania niesie za sobą organizacja tego typu wydarzeń, więc wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom organizatorów, dostarczając nie tylko medale pamiątkowe lecz i stylowe etui.

Każde zamówienie jesteśmy w stanie dostarczyć w komplecie z pasującym etui, które są wykonane z różnych materiałów oraz występują w wielu kolorach.

Dostępne kolory odznaczeń strażackich

Ręczne szlifowanie medalu

Czym się różni ręczne odlewanie od masowej produkcji?

Metody tradycyjne

 • Tworzymy unikalny projekt uzględniający właściwości użytych materiałów oraz przeznaczenie odlewu
 • Projektujemy unikatową matrycę odlewniczą, która posłuży do dalszych prac
 • Topimy metal w piecu odlewniczym a następnie odlewamy, szlifujemy, ręcznie polerujemy, lakierujemy oraz nakładamy kolor — dzieki temu każdy medal jest unikalny
 • Opcjonalne uszlachetnianiamy odlew 24 karatowym złotem lub srebrem

MASOWA PRODUKCJA

 • Wszystkie medale zaczynają jako jeden arkusz stali nierdzewnej
 • Laser maszynowo wycina pożądany kształt
 • Wzór jest nanoszony maszynowo, na zasadzie nadruku
 • Wszystkie medale są takie same

Medale pamiątkowe dla gmin, urzędów, firm, sektora publicznego i instytucji
państwowych

Medale okolicznościowe firmy MCC Medale produkowane na zamówienie

Często zadawane pytania

Ile kosztuje medal okolicznościowy?

Cena zamówienia jest zależna od wielu czynników. Ilość sztuk, rodzaj wzoru, stopień skomplikowania, wykończenie. Ze względu na indywidualny charakter każdego zapytania cena medali na zamówienie jest indywidualna. Prosimy o wysłanie zapytania poprzez formularz wyceny albo email – nasz dział handlowy skontaktuje się z Państwem i przedstawi darmową wycenę.

Czy musimy przygotować swój własny projekt medalu okolicznościowego?

Nie ma takiego wymogu. Nasz dział graficzny przygotuje dla Państwa bezpłatny projekt medalu na podstawie podesłanych materiałów. Wystarczy sam opis i wrócimy do Państwa z gotową propozycją.

Jak długo czeka się na projekt oraz realizację?

Projekt jesteśmy w stanie przygotować nawet w ten sam dzień w którym otrzymamy opis. Przy bardziej skomplikowanych realizacjach np. medali 3D zawierających płaskorzeźby czas ten może się wydłużyć do 2-3dni. Na realizację produkcji po akceptacji projektu i wyceny czeka się około 2-4 tygodni w zależności od nakładu i skomplikowania zamówienia.

Jakie jest minimalne zamówienie dla medali okolicznościowych?

Logistyczne minimum to 30 sztuk jednak mniejsze zamówienia też są możliwe. Nasz dział handlowy przygotuje pełną ofertę dla zakładanej ilości medali okolicznościowych.

Na czym polega różnica pomiędzy medalem pamiątkowym 2D a 3D?

Różnica polega na przestrzenności. Medale 3D to pełnoprawne reliefy – płaskorzeźby. 2D natomiast to medale składające się z 2-3 warstw o różnej wysokości.

Czy możemy wam wysłać zdjęcie np. twarzy i budynku i czy da się z tego zrobić medal okolicznościowy?

Oczywiście, wykonujemy również medale z płaskorzeźbami. Nasz dział graficzny będzie mógł przygotować wizualizację medalu na podstawie przesłanych materiałów.

Gdzie produkowane są medale pamiątkowe na zamówienie?

Jesteśmy polskim producentem medali okolicznościowych i mamy własny park maszynowy znajdujący się w Łodzi. Cały nasz proces produkcyjny włącznie z odlewaniem i wykańczaniem odlewów odbywa się w naszej siedzibie.

Jaki jest najpopularniejszy rozmiar medalu okolicznościowego i jaka maksymalna wielkość?

Standardowo proponujemy medale okolicznościowe o średnicy 70 mm i grubości w przedziale 3,5 – 4 mm. 120 mm to maksymalna wielkość, natomiast grubość nie może przekraczać 10 mm.

Czy do medali pamiątkowych można domówić etui?

Oczywiście, nasi przedstawiciele handlowi przedstawią Państwu propozycje aktualnie dostępnych etui na medale okolicznościowe.

Oferujemy atrakcyjne ceny oraz pełne wsparcie projektowe.
Chcesz nawiązać współpracę?

Medale na zamówienie — co musisz wiedzieć o współpracy z nami:

 • Doradzamy jak osiągnąć jak najlepszy efekt w założonym budżecie.
 • Dostarczamy bezpłatnie projekt.
 • Produkujemy wyłącznie unikalne, ręcznie wykańczane odlewy na specjalne okazje — nie prowadzimy masowej produkcji.
 • Dla jednostek publicznych, oferujemy odroczone terminy płatności.
 • Sprawnie przeprowadzamy klienta przez cały proces produkcyjny — jeżeli to Twoja pierwsza przygoda z tworzeniem medali, to jesteś we właściwym miejscu!

Nasza, mieszcząca się w Łodzi, odlewnia jest zaufanym partnerem dla ponad 400 jednostek sektora publicznego oraz tysięcy klientów biznesowych. Medale z MCC Medale były wręczane na wielu międzynarodowych imprezach oraz wielu znanym osobistościom, nie wyłączając brytyjskiej rodziny królewskiej.

Jesteśmy w pełni świadomi, jak ważne są wydarzenia, osoby i osiągnięcia, które mają celebrować tworzone dla Państwa medale okolicznościowe, dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby nasze medale idealnie wpisywały się w charakter uroczystości, a jednocześnie, żeby współpraca z nami dostarczała mnóstwa satysfakcji.

Żeby usprawnić proces współpracy, przygotowaliśmy dla Państwa dedykowany model obsługi, odzwierciedlający każdy etap zamówienia i produkcji medali:

 • pomagamy stworzyć unikalny projekt medalu okolicznościowego — bezpłatny dla sektora publicznego dla klientów biznesowych i indywidualnych;
 • pomoc przy dostosowaniu materiałów, technik wykonania i akcesoriów do zakładanego budżetu;
 • sprawną produkcję medali na zamówienie i dostawę gwarantowaną na czas.

Projektowanie medali okolicznościowych — Twoja okazja, nasz projekt

Wszystko zaczyna się od projektu. Jeżeli masz pomysł, z przyjemnością go poznamy, jeżeli znasz jedynie okoliczność, do której ma nawiązywać medal, z chęcią stworzymy pasującą kreację.

Masz już przygotowany projekt? Nie ma problemu, żeby go dostosować tak, żeby pasował do specyfiki sztuki odlewniczej, w rezultacie powstanie medal okolicznościowy dokładnie wg. Twojej koncepcji.

Kto będzie projektował Twój medal?

Nasz zespół graficzny składa się z doświadczonych projektantów, większość pracuje w naszym biurze w Łodzi, jednak korzystamy również z usług renomowanych artystów medalierów z całej Polski, projekt każdego medalu jest przydzielony do wyznaczonego artysty, zajmującego się nim od pomysłu do finalizacji.

Uchwycenie charakteru wydarzenia na małej i wymagającej technicznie formie medalu okolicznościowego jest głównym wyzwaniem projektanta. W naszej odlewni inspirujemy się zarówno tradycyjną sztuką medalierstwa, jak i staramy się ją poszerzać o możliwości wynikające z naszego autorskiego procesu odlewniczego. Celem jest zawsze dostarczyć Państwu medal który będzie jednocześnie atrakcyjny wizualnie, jak i doskonale wpisujący się charakter uroczystości.
– Michał Kardas, Główny grafik MCC Medale

Wsparcie projektowe obejmuje również bezpłatną wizualizację w technologii 3D gotowego produktu więc już na etapie projektowania możesz zobaczyć jak będzie wyglądał gotowy medal.

Doskonale rozumiemy, że awers i rewers są duszą medalu, dlatego traktujemy nasze projekty jako integralną część zamówienia, w związku z czym przygotowaliśmy dla naszych przyszłych klientów specjalne warunki współpracy: dla instytucji zarówno z sektora publicznego jak i prywatnego, przygotowujemy projekty bezpłatnie.

Medale na zamówienie — jak dopasować budżet do wymagań?

Nasza odlewnia, od samego początku, jest zbudowana z myślą o zachowaniu tradycyjnego, niepowtarzalnego charakteru naszych wyrobów, jednocześnie mamy na uwadze, że nie każdy klient dysponuje pokaźnym budżetem pozwalającym na wykonywanie odlewów w mennicach, często produkowanych z metali szlachetnych jak srebro, złoto czy platyna.

Dlatego postanowiliśmy pójść drogą środka i połączyć wyjątkowość unikalnego projektu i tradycyjnej produkcji medali pamiątkowych z nowoczesnymi rozwiązaniami pozwalającymi na rozsądną politykę cenową.

Jesteśmy świadomi ograniczeń budżetowych, ale też i wymagań klienta.
– B. Pakuła, Dyrektor Zarządzający, MCC Medale

Posiadamy w ofercie wiele rodzajów wykończeń które pozwalają nam dopasować wygląd i stopień uszlachetnienia medali okolicznościowych, niemal do każdego budżetu.

Zadbaliśmy również, aby każdy medal pamiątkowy, niezależnie od wykończenia, prezentował się prestiżowo i sprawiał odpowiednie wrażenie. W trakcie współpracy poinformujemy Cię, które rozwiązania rekomendujemy w przypadku Twojego projektu, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.

Wszystkie nasze medale okolicznościowe jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z szeregiem akcesoriów — w eleganckim etui, czy też, dopasować do niego adekwatną szarfę — po ukończeniu produkcji odbierasz przesyłkę z gotowym do wręczenia medalem.

Gminny medal okolicznościowy - zasłuzony dla gminy Damnica w czerwonym etui, wyprodukowany przez MCC Medale

Ważne rocznice, wyjątkowe postacie i wybitne osiągnięcia biznesowe, czyli kiedy najczęściej wręczamy medale okolicznościowe

Uważamy, że nie powinniśmy się ograniczać do wyżej wymienionych okazji, jednak te trzy okoliczności najczęściej towarzyszą wręczaniu medali okolicznościowych na zamówienie.

Medale rocznicowe

Rocznica wielkiego wydarzenia, mającego wpływ na życie przyszłych pokoleń czy też rocznice skromniejszego kalibru — niezależnie od wagi wydarzenia, jeżeli, ktoś chce ją celebrować, to warto zrobić to w sposób, po którym zostanie trwała pamiątka.

Z przyjemnością obsłużymy każdą rocznicę, współtworząc jej oprawę poprzez produkcję medalu pamiątkowego na zamówienie, częste scenariusze takich wydarzeń przewidują:

 • wręczenie medalu wszystkim członkom stowarzyszenia np. historycznego;
 • uhonorowanie grupy najbardziej zasłużonych dla organizacji osób;
 • jubileusze firmowe;
 • rocznice ślubów bądź inne pamiątki rodzinne — zdarza nam się produkować pojedyńcze sztuki.

Medale okolicznościowe za wybitne osiągnięcia np. biznesowe

Historia medali, choć ma militarne korzenie, to nie tylko historia odznaczania wybitnych żołnierzy za wielkie czyny — około XVII wieku, w Europie zaczęto przyznawać medale cywilne, za osiągnięcia niezwiązane z działaniami militarnymi, za to mające wiele wspólnego z rozwojem gospodarczym.

Tradycja ta przetrwała do dzisiaj — wybitne sukcesy na polu ekonomii, są często symbolicznie nagrodzone pamiątkowymi medalami przyznanymi przez organizacje dla najbardziej zasłużonych członków zarządu, menedżerów czy pracowników.

Medale pamiątkowe upamiętniające wybitnych bohaterów i
znaczące postacie

Bez wybitnych i znaczących postaci, nie byłoby wielkich czynów. Wielu z naszych klientów wybiera medale okolicznościowe na zamówienie jako formę upamiętnienia postaci zarówno ważnych i zasłużonych dla wielkiej historii, jak i bohaterów lokalnych, mających istotny wkład w dzieje swoich małych ojczyzn.

Medale w takich przypadkach, najczęściej są przyznawane osobom najbardziej zasłużonym dla kultywowania pamięci danej postaci historycznej.

Naturalnie, chociaż wyżej wymienione wydarzenia stanowią najczęstszą okazję do stworzenia własnych medali okolicznościowych, to nie powinniśmy zamykać się w raz ustalonych ramach. W MCC Medale z przyjemnością pomagamy w realizacji nawet najbardziej nowatorskich i nietypowych pomysłów.

Okazja – najważniejszy element medali okolicznościowych

To, co odróżnia medale okolicznościowe od medali sportowych to przede wszystkim okazja – oczywisty element, o którym niestety czasami się zapomina. Jasno określona okazja sprawia, że cel powstania medalu jest jasny od razu, a obdarowanym nim osobom wystarczy jeden rzut oka, żeby wiedzieć dlaczego je otrzymali. Przygotowując więc pomysł na medal okolicznościowy uwzględnij to co najważniejsze – okazję z jakiej powstaje medal (np. rocznicę, ważne wydarzenie, osiągnięcie jakiegoś celu, itp.)

Element graficzny – wyróżnik projektu

Kolejnym ważnym elementem, o którym musisz pomyśleć przygotowując pomysł na projekt medalu okolicznościowego na zamówienie jest główny element graficzny, który będzie wyróżnikiem projektu. Chodzi o element silnie kojarzący się z okazją lub np. z miejscem wręczania medali (w przypadku medali okolicznościowych wręczanych przez urzędy miast), firmą lub instytucją wręczającą medale.

Dodatkowe elementy graficzne na projekcie medalu

Twój pomysł na medal okolicznościowy nie musi ograniczać się tylko do jednego elementu graficznego. Przygotowując go możesz uwzględnić również dodatkowe elementy, np. logotypy, dzięki którym medal będzie jeszcze bardziej kojarzył się z Twoją firmą, miastem lub instytucją.

Teksty, liczby i daty

Niezwykle ważnym elementem medali są umieszczone na nich teksty, liczby i daty. Przygotowując tekst możesz zaznaczyć okazję powstania medalu, wskazać cel jego wręczenia, miejsce. Tworząc pomysł na projekt medalu pamiętaj o odpowiednich tekstach, liczbach i datach, które mają się na nim znaleźć.

Projekt jedno lub dwustronny

Przygotowując pomysł na projekt pamiętaj, że do zagospodarowania masz również jego drugą stronę medalu. Oczywiście, możesz ograniczyć się do jednej strony, a drugą pozostawić płaską, jednak w przypadku, w którym na medalu chcesz umieścić więcej elementów graficznych lub tekstu druga strona może okazać się przydatna.

Medale okolicznościowe na zamówienie i ich kształt

Na atrakcyjność medali ma wpływ również ich kształt. Utarło się, że medale to przede wszystkim płaskie krążki, jednak rozwój technologii produkcji w połączeniu z kreatywnością wpłynął na pojawienie się nowych, ciekawszych form medali. Przygotowując swój pomysł na medale okolicznościowe na zamówienie możesz wybrać inne formy – np. prostokątne lub nieregularne – dopasowane do elementów graficznych projektu

Inne elementy medali okolicznościowych

To, o czym możesz pomyśleć podczas tworzenia projektu to też forma odlewanego medalu – czy ma on być wykonany w 3D czy w 2D, a także kolorystyka. Do wyboru masz nie tylko różne kolory samego medalu, ale też możliwość pokrycia jego poszczególnych elementów specjalnymi farbami, które jeszcze bardziej podkreślą jego wyjątkowość.

Medal to nie wszystko – dodatki

Jeżeli przygotowując pomysł na medal okolicznościowy uwzględnione zostały wszystkie powyższe elementy masz gwarancję, że Twój medal będzie wyjątkowy i niepowtarzalny. Jednak proces nie kończy się na samym projekcie, bo w przypadku medali okolicznościowych prestiżu możesz dodać im dodatkowymi elementami, takimi jak specjalnie dopasowane etui na medale. Eleganckie pudełeczka dodadzą medalom prestiżu, a w ich wnętrzu możesz umieścić także grawerowane plakietki z dodatkowymi informacjami.

Medale okolicznościowe na blogu MCC MEDALE:

Wszelkie prawa zastrzeżone - MCC Medale
Zadzwoń do nas - przycisk