Medale, odznaczenia i wyróżnienia dla strażaków
Wyróżnienia dla strażaków takie jak odznaczenia OSP i inne odznaki strażackie to jedne z nagród przyznawanych w straży pożarnej. Odznaczenia dla działaczy związku OSP RP są wyróżnieniem nadawanym za ich zasługi, staż lub zaangażowanie.
Galeria realizacji:
Stworzyliśmy wyróżnienia dla:
Z tego artykułu dowiesz się:
Zawód strażaka od dawna cieszy się olbrzymim zaufaniem społecznym. Publikowane co pewien czas rankingi niezmiennie to potwierdzają. Strażacy nie tylko zbierają pochlebne opinie, ale i plasują się w czołówce rankingu zaufania. Nic w tym dziwnego, wszak bez ich służby majątki i życia wielu ludzi stanęłyby w obliczu zagrożenia. Strażacy zajmują się nie tylko gaszeniem pożarów. Aktywnie pomagają w obliczu klęsk żywiołowych – powodzi, pożarów czy usuwając skutki wichur i nawałnic, jak i w wielu innych sytuacjach wymagających ich wsparcia.
Strażacy pomagają także w sytuacjach, w których nie ma bezpośredniego zagrożenia. Możemy ich spotkać w codziennych sytuacjach, np. podczas zabezpieczania tras biegów, koncertów i innych imprez masowych. Powodów, dla których strażaków szanuje i ceni tak duża część polskiego społeczeństwa jest wiele. Jednak mogą oni liczyć nie tylko na naszą wdzięczność i uznanie. W Polsce funkcjonują różnego rodzaju odznaczenia OSP, medale PSP i inne odznaki strażackie, którymi nagradzani są najbardziej zasłużeni strażacy, co pozwala na rozwój i umocnienie związku OSP.
Podział Straży Pożarnej w Polsce
W Polsce działają zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) oraz Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Nasz kraj od bardzo wielu lat stoi służbą ochotniczą, która jest w naszym kraju niezwykle ceniona, bardzo prestiżowa i zwykle równie solidna co służba zawodowa. Dzięki olbrzymiej sieci Ochotniczych Straży Pożarnych to właśnie te jednostki mają bardzo często styczność z żywiołem, wypadkami i innymi zdarzeniami jako pierwsze. I właśnie dlatego tak olbrzymim szacunkiem zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej darzy polskie społeczeństwo.
Z perspektywy obywatela nie dostrzeżemy większej różnicy pomiędzy obiema formami pomocy pożarniczej. Strażacy OSP wbrew wielu opiniom również zarabiają pieniądze, choć jest to jedynie ekwiwalent za podejmowane akcje ratownicze. Również udział w szkoleniach jest płatny, a więc osoby takie nie poświęcają swojego czasu całkowicie za darmo. Tak zorganizowany system jest bardzo motywujący i przyciąga wielu chętnych do tej trudnej pracy oraz rozwoju i umacniania związku OSP.
Często zadawane pytania
Czy musimy mieć swój własny projekt?
Nie ma takiego wymogu. Nasz dział graficzny przygotuje dla Państwa projekt na podstawie podesłanych materiałów. Wystarczy sam opis i wrócimy do Państwa z gotową propozycją. Wizualizacja jest bezpłatna!
Jakie jest minimalne zamówienie?
Logistyczne minimum to 30 sztuk jednak mniejsze zamówienia też są możliwe. Nasz dział handlowy przygotuje pełną ofertę dla zakładanej ilości medali sportowych.
Czy wykonujecie medale odlewane z mosiądzu, albo np. ze złota?
Nie wykonujemy takich medali. Nasz park maszynowy jest przygotowany do odlewnictwa ze stopu cynku i aluminium – ZnAl. Następnie takie odlewy możemy pomosiądzować albo pozłocić.
Mamy tylko herb naszej jednostki - czy możemy z tego zrobić medal?
Jak najbardziej. Wystarczy, że dostaniemy od Państwa plik z herbem oraz opisem – jakie grafiki, tudzież teksty mają się znaleźć na przyszłym produkcie.
Mamy 30-lecie jednostki. Co się najlepiej sprawdzi jako produkt okolicznościowy?
Przede wszystkim polecamy medale okolicznościowe w eleganckim etui. Jeżeli chcą Państwo jeszcze większy prestiż – to polecamy również ordery – czyli mniejsze medale, zawieszone na krótkiej wstążce orderowej, do zawieszenia na klapie munduru. Poza tym świetnie się sprawdzają np. przypinki – metalowe znaczki z herbem jednostki.
Jak długo czeka się na projekt oraz realizację?
Projekt jesteśmy w stanie przygotować nawet w ten sam dzień w którym otrzymamy opis. Przy bardziej skomplikowanych realizacjach np. orderów 3D zawierających płaskorzeźby czas ten może się wydłużyć do 2-3 dni. Na realizację produkcji po akceptacji projektu i wyceny czeka się około 2-4 tygodni w zależności od nakładu i skomplikowania zamówienia.
Oferujemy atrakcyjne ceny oraz pełne wsparcie projektowe.
Chcesz nawiązać współpracę?
Tryb odznaczania strażaków
Wszystkie oficjalne odznaczenia strażackie nadaje Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Co ciekawe organ ten może po pozytywnym zawnioskowaniu odznaczyć również strażaków służby zawodowej, o ile zostanie złożony wniosek do odpowiedniego regionalnie związku OSP RP. Wszystkie odznaczenia OSP, odznaki strażackie i wyróżnienia dla strażaków przyznaje Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP zgodnie z zasadami regulaminu. Również prezydia oddziałów Związku mogą przyznawać odznaczenia zgodnie ze swoimi kompetencjami.
Poza oficjalnymi odznaczeniami OSP, funkcjonują także nieoficjalne odznaczenia strażackie. Wykonywane są one najczęściej przez dowódców jednostek, którzy tą formą chcą wyróżnić swoich strażaków lub upamiętnić ważne dla jednostki wydarzenia – np. rocznicę funkcjonowania. Takie odznaczenia mogą być nadawane np. podczas obchodów jubileuszy OSP i związku OSP RP.
Oficjalne medale strażackie i odznaczenia OSP
W oficjalnym trybie strażacy mogą zostać uhonorowani trzema rodzajami nagród. W specjalnym, urzędowym trybie, dzięki któremu pewne jest, że trafią one jedynie w ręce osób, które faktycznie zasługują na wyróżnienie, przyznawane są odznaki strażackie, odznaczenia strażackie i specjalne wyróżnienia dla strażaków.
Z rąk Związku OSP RP otrzymać mogą je ochotnicze straże pożarne i ich członkowie, członkowie PSP oraz pracownicy cywilni PSP, oddziały i działacze Związku, osoby i instytucje, które wspomagają działania statutowe Związku OSP RP. Poszczególne formy wyróżnień mogą zostać przyznane także cudzoziemcom. W uzasadnionych przypadkach Związek OSP RP ma również prawo do odebrania medalu, odznaczenia czy też cofnięcia wyróżnienia za zasługi dla rozwoju i realizację celów związku.
Wyróżnienia, odznaki i medale strażackie
Wyróżnienia OSP, które obecnie obowiązują to Dyplom Uznania i List Pochwalny. Poza nimi, strażacy oraz inne zasłużone osoby i jednostki mogą otrzymać różne odznaczenia OSP, medale i odznaki strażackie.
Złoty Znak Związku OSP RP
Złoty Znak Związku OSP RP przyznawany jest za wieloletnią i wzorową służbę w OSP lub Związku OSP, w zamian za znaczące przysłużenie się dla prowadzonej działalności pożarniczej. Medal ten przyznawany jest również Ochotniczym Strażom Pożarnym o co najmniej 100 letniej historii.
Medal honorowy im. Bolesława Chomicza
Medal honorowy im. Bolesława Chomicza to odznaka strażacka, która może zostać przyznana za zasługi w umacnianiu Związku OSP RP lub Ochotniczych Straży Pożarnych. Medalem honoruje się oddziały, które szczególnie wyróżniają się w działaniu na rzecz statutowych celów Związku. OSP musi działać w danym miejscu od przynajmniej 80 lat, a osoba lub instytucja wyróżniana powinna od 5 lat posiadać Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Medal ten wręczany zwykle jest z okazji jubileuszy OSP.
Bezpłatne projekty wyróżnień strażackich dla wszystkich naszych klientów
W naszej odlewni doskonale wiemy, że dobre odznaczenie strażackie, to przede wszystkim dobry projekt. Wszystkim naszym klientom, którzy zaakceptują wycenę oddajemy do dyspozycji zespół doświadczonych projektantów, którzy przygotują dla Państwa unikalny i pasujący do okoliczności projekt.
Etui dodaje odznaczeniom dodatkowego prestiżu
Teraz mogą Państwo dodać do swoich odznaczeń dodatkowego wymiaru w postaci eleganckiego etui, które uświetni każdą okazję. Posiadamy szeroki wybór etui, występujących w różnych kolorach oraz z różnych tworzyw.
Dostępne kolory medali okolicznościowych
Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” to wyróżnienie za działalność przeciwpożarową. Występują 3 wersje medalu: złota, srebrna i brązowa. Jest przeznaczony zarówno dla osób, instytucji, jak i organizacji, które czynnie biorą udział w działaniach przeciwpożarowych i ratowniczych, wykazując się przy tym nienaganną postawą. Wyższy stopień medalu uzyskać można jedynie posiadając już jego niższy stopień. Brązowy medal otrzymać może osoba posiadająca już odznakę „Strażak wzorowy” od przynajmniej 3 lat. Straże Pożarne jako jednostki otrzymają medal brązowy za 25 lat działania, srebrny za 50 lat, a złoty za 75 lat działalności.
Odznaka „Strażak Wzorowy”
Odznaka strażacka przeznaczona jedynie dla strażaków biorących czynny udział w działaniach ratowniczych. Jest przyznawana za nienaganną postawę, zaangażowanie i oddanie swojej służbie. Medal może otrzymać osoba, która złożyła strażackie ślubowanie i od przynajmniej 3 lat czynnie służy w jednostce operacyjno-technicznej.
Odznaka „Za wysługę lat”
Odznaka za wysługę lat OSP przewidziana jest dla wszystkich Strażaków, którzy przez przynajmniej 5 lat służą w OSP. W cyklu 5 letnim odznaka jest uzupełniana.
Odznaka „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza”
Odznaka przeznaczona dla członków młodzieżowych oraz harcerskich drużyn pożarniczych, w zamian za ich aktywną działalność pożarniczą. Posiada 3 stopnie. Pierwszy przeznaczony jest dla osób, które aktywnie od roku uczestniczą w drużynie. Drugi i trzeci stopień po upływie kolejno 3 i 5 lat.
Jak nosić odznaczenia OSP?
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej wydał specjalny regulamin odznaczeń, odznak i wyróżnień. Obecny dokument obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku i reguluje wszystkie kwestie związane z wydawaniem odznak OSP, odznaczeń OSP czy też wyróżnień dla strażaków oraz informuje o sposobie noszenia wymienionych.
Odznaczenia na mundurze strażackim również mają swój właściwy układ, który podyktowany jest rangą zdobytych wyróżnień. Kwestie te regulowane są regulaminem Związku OSP.
Oprócz odznaczeń OSP i PSP wszyscy strażacy pełniąc swoją służbę w najcięższych warunkach, narażając swoje życie i zdrowie mogą być wyróżnieni w standardowej procedurze wieloma odznaczeniami państwowymi, również przez Prezydenta RP. Ten nadawał wielokrotnie takie wyróżnienia jak Krzyż Zasługi czy Medal za Ofiarność i Odwagę nieustraszonym strażakom, którzy często z narażeniem własnego życia ratowali życie innych.
Odznaki strażackie na zamówienie
Interesują Cię odznaki strażackie lub inne odznaczenia dla strażaków? Nasza firma wykona je dla Ciebie na zamówienie! Jesteśmy polskim producentem odlewów z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizujemy się w produkcji medali, odznaczeń, orderów, odznak oraz innych odlewów artystycznych – pinsów, breloków, statuetek, pamiątkowych monet, medali sportowych i nieśmiertelników.
Każdego roku realizujemy tysiące odlewów dla klientów z Polski i całego świata. Nasze produkty trafiają do przedstawicieli służb mundurowych, władz samorządowych, organizacji kościelnych, klubów sportowych, firm, organizatorów wydarzeń sportowych i innych uroczystości. Realizujemy zamówienia także dla klientów indywidualnych.
Produkcja od podstaw otwiera wiele możliwości personalizacji. Wykonywane przez nas odlewy mogą zostać dopasowane pod kątem rozmiaru, kształtu, techniki wykonania, jak i elementów, które znajdą się na wzorze – tekstów, grafik, liczb. Wszystkie produkty mogą także zostać wykonane w jednym z oferowanych kolorów – złotym, srebrnym i brązowym – w antycznym lub błyszczącym odcieniu. Nasi klienci mają również możliwość zamówić dodatkowe kolory, które nakładamy na odlew ręcznie, przy użyciu specjalnych emalii.
MCC Medale – producent odlewów na zamówienie
Jeżeli chcesz zamówić odznaki strażackie lub inne odznaczenia OSP dla swojej jednostki, dołącz do grona zadowolonych klientów MCC Medale i wybierz ofertę naszej firmy! Współpracując z MCC Medale możesz liczyć na wsparcie naszych pracowników na każdym etapie realizacji zamówienia. Za darmo przygotujemy dla Ciebie projekt wraz z wizualizacją umożliwiającą zobaczenie gotowego produktu przed rozpoczęciem produkcji. Po akceptacji wzoru oraz pozostałych warunków, realizacja zamówienia trwa jedynie ok. 14 dni roboczych. Dzięki niskiemu nakładowi minimalnemu wynoszącemu jedynie 30 sztuk, z naszej oferty mogą skorzystać zarówno więksi, jak i mniejsi klienci.
Medale okolicznościowe
Ordery i odznaczenia
Pinsy
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024