Medale Polaków na igrzyskach olimpijskich
Igrzyska olimpijskie to najważniejsza impreza dla każdego sportowca. Mimo że atleci często rywalizują w mistrzostwach świata, kontynentu czy kraju, to jednak sam udział w igrzyskach jest dla nich wyjątkowy.
Z tego artykułu dowiesz się:
W historii polskiego sportu mamy wielu wybitnych zawodników, którzy zdobywając medale na stałe zapisali się w kartach historii.
Medale Polaków… dla wrogów
Po raz pierwszy Polak pojechał na igrzyska olimpijskie do Paryża, w 1900 roku. Szermierz Julian Michaux nie mógł wystąpić jednak pod biało-czerwoną flagą, ponieważ nasz kraj był wówczas pod zaborem rosyjskim. Szablista walczył więc dla barw Imperium Rosyjskiego. Medalu jednak nie zdobył.
Michaux nie był jedynym Polakiem, który występował na igrzyskach dla innych krajów. W 1908 roku w Londynie startowali Franciszka Pietrzykowska (Austria) oraz Jerzy Gajdzik (Stany Zjednoczone). Co ciekawe, drugi z nich wywalczył dla USA brązowy medal w skokach do wody. Cztery lata później inne kraje reprezentowali jeszcze Polacy Władysław Ponurski (Austria) oraz Karol Rómmel, Sergiusz Zahorski (Imperium Rosyjskie), ale sukcesu Gajdzika nie powtórzyli.
Oficjalne medale polskich olimpijczyków
Od 1924 roku Polska oficjalnie startuje już w igrzyskach olimpijskich. Do Paryża pojechało aż 75 reprezentantów naszego kraju, a medale Polaków były dwa. Historyczny, pierwszy krążek dla niepodległej Polski wywalczyła czwórka kolarzy torowych w składzie Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz, którzy stanęli na drugim miejscu podium. Na tej samej imprezie brąz dołożył Adam Królikiewicz. Polak wywalczył medal w jeździectwie, a dokładniej w konkursie skoków.
Ambitnym Polakom wciąż pozostał niedosyt, bo wciąż w kolekcji brakowało im złotego medalu olimpijskiego. Na najcenniejszy z krążków musieli czekać zaledwie cztery lata, bo już podczas igrzysk w Amsterdamie (1928) dyskobolka Halina Konopacka okazała się najlepsza w swojej konkurencji i zdobyła historyczny dla biało-czerwonych medal. W stolicy Holandii Polacy dołożyli jeszcze srebro w jeździectwie, w konkursie drużynowym skoków oraz trzy brązowe medale – również w jeździectwie (WKKW drużynowo), szermierce (szabla drużynowo) oraz wioślarstwie (czwórka ze sternikiem).
Medale Polaków w zimowych igrzyskach
Znacznie dłużej polscy sportowcy musieli czekać na medale w zimowych igrzyskach olimpijskich. Nasi reprezentanci startują w nich od 1924 roku, czyli od pierwszych, historycznych zawodów w Chamonix. Mimo że do Francji pojechało siedmiu Polaków, żaden z nich nie zdołał przywieźć medalu. Liczba biało-czerwonych zawodników z igrzysk na igrzyska rosła, ale wciąż brakowało tej kropki nad „i”, czyli wywalczonego krążka dla naszego kraju. Na pierwszy medal trzeba było czekać aż przez 32 lata występów Polaków w zimowych igrzyskach, czyli do imprezy w Cortina d’Ampezzo. Brąz wywalczył wówczas Franciszek Gąsienica Groń, czyli zawodnik startujący w kombinacji norweskiej.
Cztery lata później było już lepiej. Polacy zakończyli zawody w amerykańskim Squaw Valley z dwoma medalami – srebrem Elwiry Seroczyńskiej oraz brązem Heleny Pilejczyk, a oba krążki zostały wywalczone w łyżwiarstwie szybkim.
Złoto? Najcenniejszy z medali jako pierwszy dla polskiego zimowego sportu olimpijskiego w 1972 roku w Sapporo zdobył skoczek narciarski Wojciech Fortuna, a o jego sukcesie słyszał chyba każdy fan sportu. Było to ogromne zaskoczenie dla całego świata. – Słuchałem Mazurka Dąbrowskiego i myślałem, że oto spełniają się moje sportowe marzenia. Nic dodać, nic ująć. To była jedna z najpiękniejszych chwil w moim życiu – wspominał Fortuna.
Worek medali otworzył Małysz
Co ciekawe, bilans czterech „polskich” medali na zimowych igrzyskach utrzymał się aż przez… 40 lat! Dopiero w 2002 roku podczas zawodów w Salt Lake City tę niefortunną passę przełamał Adam Małysz, który wywalczył brązowy i srebrny medal, również w skokach narciarskich.
Warto dodać, że zawodnik z Wisły w pewnym stopniu „odczarował” zimowe dyscypliny na igrzyskach w wykonaniu Polaków. Od tamtej pory na każdej z imprez zdobywaliśmy po kilka medali, a na podium stawali m.in. Justyna Kowalczyk, Tomasz Sikora, ponownie Małysz, Kamil Stoch, a także panczenista Zbigniew Bródka. Jeśli chodzi o najlepsze igrzyska dla Polaków, to zdecydowanie były te z 2014 roku z Soczi, kiedy to wywalczyliśmy aż sześć medali, z czego cztery złote! Rekordzistką pozostaje Justyna Kowalczyk, która w swojej kolekcji ma pięć medali olimpijskich, a tuż za nią są Stoch i Małysz (po cztery).
Ile medali zdobyli Polacy na igrzyskach olimpijskich letnich?
2 629 medali letnich igrzysk olimpijskich mają na swoim koncie Stany Zjednoczone. Polscy kibice nie mogli liczyć na tyle radości, co fani zza oceanu, ale wynik naszych reprezentantów i tak może zadowalać. Z dorobkiem 298 medali (72 złote, 89 srebrne, 137 brązowe), Polska znajduje się na 20 pozycji w klasyfikacji medalowej. Za nami są w niej m.in. Hiszpania (169 medali), Norwegia (163 medale) i Austria (96 krążków).
Ile medali zdobyli Polacy na igrzyskach olimpijskich zimowych?
Trochę gorzej wygląda pozycja Polski w klasyfikacji medalowej zimowych igrzysk olimpijskich. Wyniki reprezentantów naszego kraju pozwalają nam zajmować 23 miejsce na liście. Na podium znalazły się Niemcy (435 medali), Norwegia (405 medali) i Rosja (387 krążków). Nasi zawodnicy zdobyli na zimowych igrzyskach olimpijskich 23 medale. 7 z nich miało kolor złoty, 7 srebrny, a 9 medali było koloru brązowego.
Rekordy biało-czerwonych medali
Zdecydowanie najwięcej medali na letnich igrzyskach Polacy zdobyli podczas imprezy w Moskwie (1980). Do Rosji pojechało wówczas aż 306 sportowców z naszego kraju, którzy wywalczyli aż 32 krążki. Najwyżej w klasyfikacji medalowej byliśmy jednak w 1976 roku, czyli podczas igrzysk w Montrealu. Polska zajęła wówczas siódme miejsce na 121 uczestniczących państw. Naszą indywidualną rekordzistką medalową jest Irena Szewińska. „Królowa” polskiej lekkiej atletyki w latach 1964-1976 zdobyła aż siedem krążków, w tym trzy złote.
Łącznie Polskę na igrzyskach olimpijskich reprezentowało aż 2739 sportowców, którzy zdobyli 306 medali. Od trzech edycji letnich zawodów biało-czerwoni zdobywali po 11 medali. Jak będzie za rok w Tokio? O tym przekonamy się wkrótce!
MCC Medale – trofea sportowe, medale i inne odlewy na zamówienie
W MCC Medale specjalizujemy się w produkcji medali sportowych, statuetek metalowych i innych odlewów na zamówienie. Wieloletnie doświadczenie zdobyte przy realizacji zamówień dla klientów z Polski, Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych stawiają nas w czołówce polskich producentów. Dołącz do grona ponad 1000 zadowolonych klientów naszej firmy! Kliknij przycisk poniżej i poznaj naszą ofertę:
Medale sportowe
Medale biegowe
Medale okolicznościowe
- Tenis ziemny – to musisz wiedzieć o tym sporcie - 20 września 2023
- Baretki wojskowe – co symbolizują? - 5 września 2023
- Kolarstwo – na czym polega i jakie są rodzaje? - 4 września 2023