Nurkowanie – przyjemne hobby czy igranie z losem?
Lazurowe wody, kolorowe ryby skupione przy zapierających dech w piersiach rafach koralowych – dla wielu to pierwsze skojarzenia z hasłem “nurkowanie”. Czy jednak nurkowanie to tylko piękne obrazki rodem z wakacyjnych pocztówek? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się mu bliżej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Popularyzacja zagranicznych wakacji sprawiła, że coraz więcej ludzi miało okazję zaznajomić się z nurkowaniem. Ciepła, krystalicznie czysta woda egzotycznych mórz i oceanów, idealnie nadaje się bowiem do podwodnej turystyki. Możliwość spotkania wyjątkowych morskich stworzeń – żółwi, kolorowych rybek czy delfinów – oraz podziwiania piękna podwodnej flory, jest wyjątkową atrakcją turystyczną. Nic więc dziwnego, że tak chętnie z niej korzystamy podczas zagranicznych wypadów.
Podwodna turystyka uprawiana pod bacznym okiem instruktorów i nurkowanie w parach z doświadczonymi opiekunami, sprawia wrażenie, że nurkowanie to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. Warto pamiętać, że to tylko jedna strona medalu. Druga jest bardziej niebezpieczna i może nieść tragiczne skutki. Przekonali się o tym zarówno mniej, jak i bardziej doświadczeni nurkowie.
Co to jest nurkowanie?
Choć każdy wie, nie każdy zastanawiał się, czym właściwie jest nurkowanie. Czy to dyscyplina sportu? Skoro mówi się “nurkowie”, to może nurkowanie to zawód? By nie trzymać naszych czytelników dłużej w niepewności, sięgnijmy do definicji ze słownika języka polskiego: nurkowanie – całkowicie zanurzać się w wodzie.
Nurkowanie jest więc czynnością, w której człowiek przebywa pod powierzchnią wody zarówno z, jak i bez specjalistycznego sprzętu. Czynność tę można wykorzystywać w różnych celach – rekreacyjnych, sportowych czy też zarobkowych, dlatego nurkowanie może być zarówno sportem, hobby czy głównym obszarem kariery zawodowej.
Pierwszy nurek – historia nurkowania
Historia nurkowania jest tak długa, jak długi jest związek człowieka z wodą. By sięgnąć do jej korzeni, należałoby sięgnąć do historii pierwszego śmiałka, który opanował umiejętność pływania, a następnie zanurzył się pod powierzchnię wody.
To właściwie niemożliwe, dlatego przenieśmy się do 1797 r. Choć wcześniej próbowano opanować możliwość poruszania się pod wodą – nad tematem pracował m.in. Leonardo Da Vinci – dopiero w tym roku stworzono pierwszą aparaturę umożliwiającą swobodne, kilkunastominutowe spacery pod powierzchnią. Karl Heinrich Klingert wynalazł wtedy hełm wraz z systemem giętkich rur połączonych ze zbiornikiem, w którym znajdowało się sprężone powietrze. Wynalazek może nie zapoczątkował, ale znacznie przyspieszył rozwój sprzętu do nurkowania.
Prawdziwy przełom, z którego dobrodziejstw nurkowie korzystają do dzisiaj, nastąpił jednak w 1942 r.. Porucznik marynarki Jacques Yves Cousteau oraz Maurice Gagnan, francuski inżynier, stworzyli i opatentowali automat oddechowy – aqualung. Wynalazek od tamtego czasu niewiele się zmienił – producenci i konstruktorzy poprawiają jedynie detale, zmniejszają awaryjność i wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. Główna zasada działania pozostaje taka sama – najmniejszy wdech powoduje uwolnienie powietrza ze zbiornika, natomiast wydech blokuje jego przepływ.
Podstawowy sprzęt do nurkowania
Choć nurkować można bez sprzętu, zalety czynności odkrywa w pełni dopiero jego wykorzystanie. Nurkowym ABC nazywany jest podstawowy sprzęt, który umożliwi nam eksplorację podwodnego świata. Jest nim maska, fajka i płetwy. Maska chroni oczy i umożliwia wyraźne widzenie pod wodą. Płetwy zwiększają szybkość poruszania się w wodzie, dzięki czemu jesteśmy w stanie pokonywać większe odległości. Podstawowa fajka do nurkowania pozwala natomiast pozostawać w zanurzeniu, bez konieczności podnoszenia głowy ponad taflę wody w celu nabrania powietrza.
Nurkowe ABC pozwala na nurkowanie tuż pod powierzchnią wody lub głębiej, w ograniczonym czasie. Ci, którzy chcieliby spędzić pod wodą dłuższą chwilę, muszą wyposażyć się w bardziej zaawansowany sprzęt do nurkowania – butlę, automat oddechowy, kombinezon, kompensator pływalności, obciążenie, manometr itp.
Nurkowanie dla laików
Osoby bez specjalistycznych kursów i uprawnień, które chciałyby spróbować nurkowania, mogą zrobić to na kilka sposobów. Jednym z nich jest rosnący na popularności snorkeling. Ta forma nurkowania wymaga jedynie podstawowego sprzętu – nurkowego ABC – oraz umiejętności pływania. W trakcie nurkowania po prostu unosimy się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą i oddychamy przez fajkę, nie przerywając obserwowania tego, co znajduje się pod nami.
Dla tych, którzy chcą zejść głębiej i na dłużej istnieje nurkowanie rekreacyjne. To wspomniane we wstępie naszego tekstu nurkowania turystyczne, w której wyposażeni w sprzęt do nurkowania – m.in. butlę i automat oddechowy – udajemy się pod wodę w towarzystwie doświadczonych opiekunów. Czas przebywania pod powierzchnią nie jest zbyt długi – to najczęściej kilkanaście, kilkadziesiąt minut, a głębokość, na którą się schodzi to ok. 20 metrów.
Nurkować można także bez sprzętu – w samych okularkach pływackich. To po prostu pływanie pod wodą na wstrzymanym oddechu.
Opcje dla zaawansowanych
Dalsze możliwości penetracji rzek, jezior, mórz i oceanów otwarte są dla bardziej doświadczonych nurków. Po pierwsze wymagają one ukończenia kursów i uzyskania odpowiednich certyfikatów. Te mają różne stopnie, jak i wymagania dostosowane do konkretnych podwodnych celów. Inne uprawnienia musi zdobyć osoba, która chce być instruktorem, a inne planująca wykonywać podwodne prace. Wśród rodzajów nurkowań dla zaawansowanych wyróżnia się m.in.:
Nurkowanie dekompresyjne
Granicą, od której nurkowanie staje się coraz bardziej niebezpieczne, jest 40 metrów. Poniżej tej głębokości ciśnienie zaczyna wpływać nie tylko na samego nurka, ale też na mieszankę gazów znajdujących się w butli – w tym azot wywołujący tzw. narkozę azotową. Nurkowanie na tych głębokościach jest niebezpieczne, ale nie jest niemożliwe. Poza niezbędnymi uprawnieniami wymagane jest też odpowiednie przygotowanie – zarówno sprzętowe, jak i logistyczne. Zejścia na takie głębokości nie mogą być nieplanowane. Nurkowie muszą dokładnie przemyśleć czas przebywania pod wodą oraz czas niezbędny na wynurzenie. To nie może nastąpić za jednym razem. By uniknąć choroby dekompresyjnej, a w najgorszym przypadku śmierci, nurkowie, wynurzając się, muszą zatrzymywać się na wiele przystanków dekompresyjnych.
Nurkowanie zawodowe
Nurkowanie to nie tylko rekreacja, hobby czy sposób na podniesienie poziomu adrenaliny. To także praca. Wiele obszarów wymaga wsparcia nurków. Prace przy spawaniu podwodnych konstrukcji, akcje ratunkowe, poszukiwania, czy prowadzenie badań. Choć głębokości nie zawsze muszą być imponujące – nierzadko nie przekraczają kilku metrów, to wymagania stawiane przed nurkiem są znacznie większe. Niska widoczność, występowanie naturalnych i sztucznych przeszkód, wymaganie obsługi specjalistycznego sprzętu – wszystko to sprawia, że nurkowie zawodowi muszą być doskonale wyszkoleni, a fakt ten musi być odpowiednio udokumentowany.
Nurkowanie ekstremalne
Ostatnim z rodzajów, które opiszemy, jest nurkowanie ekstremalne. W jego przypadku zagrożeniem nie są głębokości, a warunki, w których się nurkuje. Nurkowie poszukujący adrenaliny, eksplorują zatopione wraki statków czy podwodne jaskinie, narażając się na niebezpieczeństwo utknięcia, zaplątania lub zgubienia drogi i śmierci w wyniku wyczerpania mieszanki w butli. Szczególnie niebezpieczną formą nurkowania ekstremalnego jest nurkowanie w zalanych szybach kopalnianych. W takich przypadkach nie ma możliwości wynurzenia się na powierzchnię, a żeby tego dokonać, nurkowie muszą trafić do wejścia, którym zeszli pod wodę.
Swoją ekstremalną odmianę ma również freediving, czyli nurkowanie bez charakterystycznego sprzętu nurkowego. Zaawansowani nurkowie potrafią wstrzymać oddech na kilka minut, które pozwala im na zejście na znaczne głębokości – sięgające nawet ponad 100 metrów.
Jak zacząć przygodę z nurkowaniem?
Jeżeli interesuje nas coś więcej niż snorkeling i okazjonalne nurkowanie na zagranicznych wakacjach, najprostszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs nurkowy. W Polsce działa kilka klubów prowadzących takie szkolenia, w których nabędziemy uprawnienia do samodzielnego nurkowania. Wymagania stawiane przed uczestnikami nie są duże. Jak przy każdym sporcie, należy cieszyć się odpowiednim zdrowiem, a fakt ten mieć potwierdzony przez lekarza. Poza tym większość z klubów wymaga podstawowych umiejętności pływackich – przepłynięcia za 1 razem 200 metrów oraz 15 metrów na wstrzymanym oddechu pod wodą. Co ważne, kursy prowadzone są lokalnie, więc nie trzeba wybierać się nad zagraniczne morza czy oceany. Szkolenia prowadzone są najczęściej w specjalnych, przystosowanych do nurkowania basenach. Podstawowy kurs OWD (Open Water Diver) to kilkanaście godzin szkoleń teoretycznych i praktycznych, po których zaliczeniu nabywa się uprawnienia pozwalające nurkować do głębokości 18 metrów.
Nurkowanie – niebezpieczeństwa
Choć nurkowanie uznawane jest za bezpieczne zajęcie, należy pamiętać, że istnieją również różnego rodzaju zagrożenia. Te uzależnione są od warunków, w których nurkujemy oraz naszego doświadczenia. Rosną też wraz z głębokością, na którą schodzimy – do tego stopnia, że przyjęło się mówić, iż nurek, który zejdzie na głębokość ok. 140 metrów, ma 50% szans na szczęśliwy powrót na powierzchnię – albo mu się to uda, albo nie.
Zagrożenia nie wiążą się tylko z głębokością. Nawet na płyciznach może dojść do awarii sprzętu, która bez zachowania spokoju i wiedzy na temat tego, jak sobie z nią poradzić może doprowadzić do śmierci. Równie niebezpieczne jest zaplątanie się w różnego rodzaju pływające śmieci – stare sieci rybackie, liny, itp. Pod wodą istnieje również możliwość zgubienia się – ryzyko, które podejmują zwłaszcza nurkowie eksplorujący jaskinie czy wraki.
Nietypową, aczkolwiek nieniespotykaną formą zagrożeń są te, płynące ze strony podwodnej fauny i flory. Nurkując, zwłaszcza w ciepłych akwenach możemy zostać zaatakowani przez podwodne drapieżniki – rekiny, agresywne ryby, meduzy, itp. Brak znajomości przyrody może skutkować również oparzeniami i zatruciami od podwodnych roślin.
MCC Medale – odlewy na zamówienie
Jesteśmy odlewnią specjalizującą się w produkcji na zamówienie. Wykonujemy metalowe pinsy, breloki, nieśmiertelniki, pamiątkowe monety, ordery, odznaczenia, medale okolicznościowe i trofea sportowe – medale dla zawodników i statuetki. Współpracujemy m.in. z Polskim Związkiem Pływackim, Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz szeregiem innych organizatorów wydarzeń sportowych. Wszystkie odlewy wykonujemy od podstaw i zgodnie z oczekiwaniami naszych klientów. Wyróżnia nas najwyższa jakość, unikalne wzornictwo, szybki czas realizacji zamówień – nawet od 10 dni roboczych – oraz niski nakład minimalny wynoszący jedynie 30 szt. Jeżeli poszukujesz sprawdzonego dostawcy odlewów na zamówienie, dołącz do grona zadowolonych klientów odlewni MCC Medale.
Medale sportowe
Medale okolicznościowe
Breloki
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024