Trekking – to warto wiedzieć, nim ruszysz na szlak!
Coraz więcej ludzi zamiast wylegiwania się na kanapie, siedzenia przed telewizorem lub ekranem komputera, jako sposób spędzenia wolnego czasu wybiera aktywności na świeżym powietrzu. Kontakt z naturą połączony z ruchem pozwala nie tylko zachować kondycję, poprawić sylwetkę i spalić trochę kalorii, ale też coraz częściej służy do rozładowywania stresu i oczyszczenia umysłu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu może przyjąć różne postaci. Jedni biegają, inni grają w sporty zespołowe, jeżdżą na rowerze czy rolkach. Dla bardziej zaawansowanych istnieją sporty takie jak wspinaczka wysokogórska, biegi ultra czy z przeszkodami. Tych, dla których nie mniej ważne od samego ruchu, są towarzyszące mu zapierające dech w piersiach widoki i bliskość natury zainteresować powinien trekking. Trekking to ciekawa propozycja, którą uprawiać można właściwie przez cały rok. Co to jest trekking i czego potrzeba, żeby zacząć? Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w dalszej części tekstu.
Co to jest trekking?
Wg książkowej definicji trekking to forma turystyki przygodowej lub kwalifikowanej, którą powinno się uprawiać w ciężkich warunkach – zarówno klimatycznych, jak i terenowych. Dość szerokie i niejednoznaczne określenie sprawia, że trekkingiem mylnie nazywane są wszystkie górskie spacery i dłuższe piesze wędrówki.
Jednymi z pierwszych wędrówek nazywanych trekkingiem były określane te, biegnące po himalajskich szlakach. Ich długość, stopień trudności, jak i czas wymagany do pokonania sprawił, że do kryteriów odróżniających trekking od innych wędrówek zakwalifikowany został ten ostatni – czas. Wg definicji trekking to najczęściej wielodniowe wędrówki pomiędzy punktami, z noclegami na trasie – na łonie natury lub w rozsianych wzdłuż szlaku schroniskach.
Warto również wrócić na chwilę do wspomnianych w definicji trudnych warunków. Te przed wędrowcami stawiają nie tylko góry. Trekkingiem równie dobrze określane mogą być wielodniowe wędrówki przez równikowe lasy, gęstą amazońską dżunglę, skaliste tereny Islandii czy pustynne piaski Sahary.
Wiedząc już, że nazywanie trekkingiem wszystkich weekendowych wypadów w góry i dłuższych pieszych wycieczek jest błędem, nasuwa się pytanie dlaczego ludzie nadal często go popełniają. Jedną z przyczyn może być powszechne występowanie nazwy w nazwach sprzętu – buty trekkingowe, kijki trekkingowe, plecaki, kurtki, czapki do trekkingu itp.
Hiking – “młodszy brat” trekkingu
Dla tych, dla których wielodniowe wyprawy w trudny teren nie są możliwe, istnieje mniej wymagająca forma pieszych wędrówek – hiking. To z nim najczęściej mylony jest trekking. Hiking to właśnie typowe weekendowe wędrówki czy np. kilkugodzinne wypady w góry. Tereny, którymi biegnie wyznaczona przez trasa, nie są najczęściej aż tak wymagające, a w trakcie wędrówek uprawiający hiking narażeni są na mniejsze zawirowania pogodowe. Do hikingu nie potrzeba się również aż tak bardzo przygotowywać – zazwyczaj wystarczy podstawowy sprzęt, woda i kilka przekąsek, które wystarczą na przejście z punktu do punktu lub do wieczornego powrotu do bazy wypadowej.
Dla kogo jest trekking?
Wróćmy jednak do głównego tematu naszego wpisu. Wiedząc już, czym jest trekking i czym różni się od hikingu, wielu naszych czytelników zastanawia się z pewnością czy ta forma aktywności fizycznej jest dla nich.
Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Właściwie każdy, kto posiada choć odrobinę kondycji fizycznej, samozaparcia i odwagi może ruszyć na szlak. Odpowiedni sprzęt niezbędny do takich wypraw można nabyć w wyspecjalizowanych sklepach, a reszta to już kwestia postawienia pierwszego kroku.
By odpowiedzieć sobie na pytanie, czy trekking jest dla mnie, warto odpowiedzieć na kilka pytań pomocniczych. Czy jestem w stanie znaleźć kilka wolnych dni na wyruszenie w trasę? Czy jestem w stanie wyzbyć się komfortu i wygody? Czy nie przeszkadzają mi zmienne, często trudne warunki pogodowe – deszcz, wiatr, śnieg, upał? Czy z dala od cywilizacji będę w stanie poradzić sobie w sytuacjach kryzysowych? Jeżeli odpowiedzi na pytania budzą wątpliwości, być może trekking w czystej postaci nie jest dla Ciebie, a zamiast niego lepiej zainteresować się hikingiem.
Jak przygotować się do trekkingowych wędrówek?
Nim ruszy się na szlak, warto zadbać o ogólną kondycję organizmu. Regularne bieganie lub uprawianie innych sportów zdecydowanie działa na naszą korzyść. W wielodniową – i kilometrową – trasę nie ruszymy bowiem “z marszu”. Pomocne może być także doświadczenie zdobyte w trakcie hikingu – wiedza na temat tras, pogody i czyhających na nich niebezpieczeństw.
Kolejnym z pomocnych etapów przygotowań jest zapoznanie się z planowaną trasą. Zdobycie wiedzy na temat jej przebiegu, terenu i jego charakterystyki zdecydowanie ułatwi przygotowania. Inaczej sytuacja wygląda w górach, na pustyniach, oblodzonych równinach czy w gęstej dżungli.
Uwarunkowania terenowe oraz pogodowe powinny wpłynąć na sprzęt, w który zaopatrzymy się na wyprawę. Idąc na pustynię, nie będą potrzebne raki, które mogą przydać się na ośnieżonych górskich ścieżkach, przydać może się natomiast dodatkowy bidon z wodą. Do lasów powinniśmy zabrać raczej maczetę, a nie mały scyzoryk.
Znając ogólne warunki na trasie, wiedząc jaki sprzęt zabrać oraz mając świadomość swoich możliwości, można zabrać się za dokładniejsze planowanie wyprawy. Pomocne może być przeanalizowanie jej pod kątem odcinków, które musimy pokonać każdego dnia, punktów, w których będziemy odpoczywać i nocować. Warto też przeanalizować potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą spotkać nas na trasie oraz sposoby, w jakie będziemy na nie reagować – co zrobić w sytuacji, gdy skręcimy kostkę lub złamiemy nogę, gdzie możemy liczyć na pomoc itp.
Pomocne mogą być również wskazówki od bardziej doświadczonych trekkingowców. Rozmowa z ludźmi, którzy pokonali już planowane przez nas trasy, może pomóc nam ustrzec się popełnionych przez nich błędów i znacząco wpłynąć na bezpieczny przebieg wędrówki.
Jeżeli dopiero startujemy, nie ma co porywać się z motyką na Słońce. Zamiast kilkuset kilometrowej trasy, na której pokonanie potrzebne będzie kilka tygodni warto zacząć od krótszych, mniej wymagających szlaków, które sprawdzą nasze przygotowanie i zderzą wyobrażenia o trekkingu z rzeczywistością.
Trekking – popularne trasy w Polsce i na świecie
Choć za kolebkę uważa się Himalaje, trekkingowe trasy znaleźć można również w innych częściach świata. Kilka z nich biegnie w Polsce i dla tych, którzy swoją przygodę z trekkingiem dopiero zaczynają, to właśnie one powinny być pierwszym wyborem.
Jednym z powodów jest długość polskich szlaków – a w nomenklaturze doświadczonych piechurów raczej ich krótkość. Większość trekkingowych szlaków w Polsce ma ok. 100 km, czyli dystans idealny dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę. Co ważne, bliskość cywilizacji sprawia, że w przypadku opadnięcia z sił lub pojawienia się innych przeszkód, bardzo łatwo zejść ze szlaku i wrócić do bezpiecznego miejsca. Z tego samego powodu dłuższe trasy można dzielić na etapy, a te przechodzić w odstępach czasowych – np. zamiast kilkunastu dni spędzonych na długiej trasie, pokonać ją w kilka następujących po sobie weekendów. Tę opcję docenią zwłaszcza Ci, którzy nie narzekają na nadmiar wolnego czasu.
Na jakie szlaki trekkingowe możemy ruszyć w Polsce? Jednym z najkrótszych nadających się na trekkingową wyprawę jest Główny Szlak Świętokrzyski wyznaczony pomiędzy miejscowościami Kuźniaki i Gołoszyce, który – wg oficjalnych danych – liczy 93,5 km. 137 km liczy kolejny z proponowanych przez nas szlaków – Mały Szlak Beskidzki – rozciągnięty pomiędzy Bielsko-Białą, a będącym częścią Beskidu Wyspowego szczytem Luboń Wielki. Kolejnym ze szlaków, na który warto zwrócić uwagę, jest Szlak Orlich Gniazd liczący 164 km. Trasa ta, choć dłuższa niż poprzednie, biegnie terenami Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Najdłuższą trasą możliwą do pokonania w naszym kraju jest Główny Szlak Beskidzki. Szlak liczy sobie niemal 500 km i biegnie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach.
Gdy polskie szlaki nie będą stanowiły już dla nas żadnego wyzwania, możemy wybrać się w Alpy. Czekają tam trasy o zróżnicowanej długości i większym stopniu trudności. Jedną z nich jest austriacki Szlak Orła liczący 320 km. Zafascynowani najwyższym europejskim szczytem – Mount Blanc, ale nie uprawiający wspinaczki wysokogórskiej, mogą udać się na liczacy 168 km szlak Tour De Mont Blanc, biegnący wokół góry.
Ciekawe lub wymagające trasy znajdziemy też w innych częściach Europy. Szkocka trasa West Highland Way liczy sobie 154 km i biegnie charakterystycznymi dla Szkocji równinami, pagórkami, dolinami i niewielkimi wzniesieniami. Niepozorny, liczący jedynie 55 km szlak na Islandii – Laugavegur, przyciąga fanów krótszych wędrówek. Mylne wrażenie doprowadziło jednak do wielu wypadków, włącznie ze śmiertelnymi. Szlak biegnie bowiem z dala od cywilizacji, przez niemal kosmiczny krajobraz wyspy znanej z drastycznych zmian pogodowych.
Czy wyruszysz na szlak?
Mamy nadzieję, że informacje, które znalazły się w naszym tekście choć w pewnym stopniu pomogły usystematyzować wiedzę na temat trekkingu. Nim po raz pierwszy wyruszysz na szlak, dobrze się do tego przygotuj lub zadbaj o odpowiednie, bardziej doświadczone towarzystwo. Trekking, choć wymagający, może być świetną przygodą, a widoki, którymi obdarzy nas otoczenie, z pewnością wynagrodzą trudy włożone w wędrówkę.
MCC Medale – polski producent odlewów artystycznych
Nasza firma specjalizuje się w produkcji odlewów artystycznych na zamówienie. Każdego roku realizujemy tysiące projektów dla klientów z Polski i całego świata. Współpracujemy m.in. z organizacjami turystycznymi, klubami sportowymi, muzeami, centrami kultury, parkami narodowymi, przedstawicielami władz, służb mundurowych, firmami oraz klientami indywidualnymi. W ofercie posiadamy breloki, metalowe pinsy, nieśmiertelniki, pamiątkowe monety, medale okolicznościowe, ordery, odznaczenia, coiny wojskowe oraz trofea sportowe – medale dla zawodników i statuetki. Dołącz do grona zadowolonych klientów odlewni MCC Medale.
Medale biegowe
Breloki
Monety okolicznościowe
- Tenis ziemny – to musisz wiedzieć o tym sporcie - 20 września 2023
- Baretki wojskowe – co symbolizują? - 5 września 2023
- Kolarstwo – na czym polega i jakie są rodzaje? - 4 września 2023