Baretki wojskowe – co symbolizują?
Wojskowe defilady i inne uroczystości z udziałem żołnierzy przyciągają rzeszę widzów. Zobaczyć można na nich nie tylko sprzęt wojskowy, jak i maszerujących żołnierzy. Szczególną uwagę, poza równym – niemal jak w zegarku – marszem przykuwa ich umundurowanie, które mocno różni się od tego noszonego podczas codziennej służby. A na nim? Medale, ordery, odznaczenia, odznaki, krzyże czy baretki wojskowe. Czym właściwie są te ostatnie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w dzisiejszym wpisie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Cienkie paski materiału umieszczone nad jedną z kieszeni żołnierskiego munduru galowego kojarzy niemal każdy. Nie każdy jednak wie, co tak właściwie paski te symbolizują. Dla wprawnego oka fana militariów, baretki – bo o nich mowa, mogą być skróconym CV noszącego je żołnierza. Dla tych, którzy na co dzień nie są aż tak bardzo zaznajomieni z wojskową symboliką przygotowaliśmy porcję informacji, które przybliżą czym są baretki wojskowe.
Ordery i odznaczenia w Polsce
Ordery i odznaczenia to wyjątkowe wyróżnienia, które otrzymać mogą najwybitniejsze jednostki. M. in. właśnie dlatego ich przyznawanie jest wysoce uregulowane, a jedyną osobą, która może to zrobić jest Prezydent RP. Fakt ten poparty jest art. 138 Konstytucji. Prezydent może przyznać wyróżnienie z własnej inicjatywy lub na zewnętrzny wniosek. Złożyć go może Prezes Rady Ministrów, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i kapituły orderów.
Wyróżnienia charakteryzują się starszeństwem. Najwyższe rangą są ordery, następnie odznaczenia, kolejno – krzyże, medale, gwiazdy, odznaczenia resortowe i odznaczenia samorządów terytorialnych.
Baretki wojskowe – czym są?
Wojskowe baretki to pasek o wysokości od 8 do 10 mm, który żołnierze noszą na piersi, po lewej stronie munduru. Szerokość baretki równa jest szerokości wstęgi orderu lub odznaczenia, któremu odpowiada. Dokładnie tak samo jest z jej wzorem – kolory, jak i ich ułożenie odzwierciedlają kolory wstęgi. Baretki symbolizują bowiem konkretne ordery, odznaczenia, medale oraz inne wyróżnienia i noszone są na mundurach zamiast nich.
Jak nosi się baretki?
Nosi się je najczęściej na mundurze galowym i służbowym, zamiast pełnowymiarowych odznaczeń. Przepisy przewidują także noszenie ich na bluzie wyjściowej marynarskiej, bluzie olimpijce oraz koszulo-bluzie ubioru wyjściowego. W przypadku Orderu Wojennego Virtuti Militari i Orderu Krzyża Wojskowego przepisy zakładają również ich noszenie na bluzie munduru polowego, ćwiczebnego oraz na bluzach ubiorów specjalnych, z wyłączeniem ubrania czołgisty-warsztatowca.
Baretki nosi się w kolejności starszeństwa orderów i odznaczeń, którym odpowiadają. Najwyższe rangą są mocowane najwyżej i od prawej strony. W przypadkach, w których żołnierz odznaczony został orderami w różnych klasach lub medalami w różnych stopniach, do munduru przypina się baretkę odpowiadającą najwyższemu z nich.
Wojskowe baretki przymocowuje się do munduru nad lewą kieszenią, bezpośrednio nad jej klapą. Pod baretki przymocowuje się także szerszą i wyższą o 2 mm materiałową podstawę w czarnym kolorze. Umieszcza się je symetrycznie do osi wyznaczonej przez środek kieszeni. W przypadku większej liczby baretek umieszcza się je w rzędach – maksymalnie po 3, nie pozostawiając między nimi przerwy. Więcej o zasadach noszenia baretek można znaleźć w Rozporządzeniu Prezydenta RP z dnia 10 listopada 1992 r.
Baretki w innych służbach mundurowych
Choć baretki kojarzone są przede wszystkim z wojskiem, ich obecność można zauważyć na mundurach reprezentantów innych służb mundurowych. Pojawiają się one m. in. na mundurach strażaków OSP i PSP, a także policji. U tych drugich baretki mogą pojawić się wyłącznie na mundurze wyjściowym i mundurze wyjściowym ze sznurem galowym.
Można je spotkać także na mundurach harcerskich. Co ciekawe, swoją baretkę ma również odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
MCC Medale – producent orderów i odznaczeń okolicznościowych
Poszukujesz orderów lub odznaczeń okolicznościowych z własnym wzorem? Dołącz do grona zadowolonych klientów naszej odlewni i wybierz ofertę MCC Medale. Specjalizujemy się w produkcji odlewów z metalu na różne okoliczności i wydarzenia. Wykonujemy ordery, odznaczenia, coiny wojskowe, pamiątkowe monety, medale okolicznościowe, nieśmiertelniki, pinsy, breloki oraz statuetki i medale sportowe.
Wszystkie nasze odlewy produkujemy od podstaw, na zamówienie. Dzięki temu możesz skorzystać z całej palety możliwości personalizacji i w pełni dostosować do swoich potrzeb elementy takie jak:
- wielkość i grubość odlewu,
- elementy wzoru,
- kolory odlewu,
- dodatkowe kolory nakładane za pomocą emalii,
- technikę przygotowania wzoru (2D lub 3D),
- kolor szarfy i wstęgi,
- elementy uzupełniające zamówienie.
Doświadczenie zdobyte przy realizacji tysięcy odlewów dla klientów z Polski i całego świata, własna, zaawansowana linia produkcyjna, unikalne wzornictwo i szybkość produkcji stawia nas wśród czołowych producentów odlewów artystycznych w kraju. Wybierając MCC Medale możesz liczyć na nasze wsparcie, na każdym etapie realizacji zamówienia oraz ofertę w pełni dopasowaną do Twoich potrzeb.
Nie musisz posiadać własnego projektu – wystarczy, że prześlesz nam swój pomysł, teksty lub grafiki, które miałyby się na nim znaleźć. Resztą zajmie się nasz zespół. Projekt wraz z jego wizualizacją umożliwiającą zobaczenie gotowego odlewu przed rozpoczęciem produkcji przygotujemy dla Ciebie całkowicie za darmo!
Realizujemy zamówienia już od 30 sztuk. Czas produkcji wynosi ok. 14 dni roboczych.
Medale okolicznościowe
Ordery i odznaczenia
Pinsy
- Tu rządzi siła! Sporty dla silnych i wytrzymałych - 14 marca 2023
- Polskie maratony, które musisz znać! - 7 lutego 2023
- Wielki Szlem – co to jest? - 3 lutego 2023