Z czego odlane są złote medale? Ciekawostki o medalach
Każdy sportowiec o nich marzy. Symbolizują zwycięstwo i są najwyższą formą wyróżnienia. Przyciągają uwagę – nie tylko zawodników, ale i fanów. Są przedmiotem anegdot, powodem do radości i obiektem zazdrości. I choć nazywane “złotymi”, nie każdy ma świadomość z czego odlane są w rzeczywistości.
Z tego artykułu dowiesz się:
Złote medale to dla wielu symbol. Zdobywają je wszak jedynie najlepsi z najlepszych, którzy opanowali dyscyplinę do perfekcji. Wszyscy inni zawodnicy mogą tylko obejść się smakiem. Nie bez powodu mówi się w końcu, że drugie miejsce to zarazem pierwsze przegrane. Nic więc dziwnego w tym, że to zdobywców złotych medali zapamiętujemy najbardziej. To ich sukcesy zapisywane są na kartach historii i to o nich wspomina się w trakcie rozmów o sporcie.
Dziś jednak złote medale dla sportowców są jedynie symboliczną nagrodą. Wartość kruszcu, z którego są wykonane nie przekracza najczęściej kilku tysięcy złotych, a i tak zawodnicy nie są w stanie go odzyskać. Najważniejsze medale stały się jedynie dodatkiem do atrakcyjnych nagród pieniężnych lub rzeczowych przyznawanych za zwycięstwo w zawodach. Z czego odlane są złote medale? Nim przyjrzymy się temu tematowi bliżej, musimy cofnąć się do ich historii…
Złote medale olimpijskie
Historia wręczania medali na igrzyskach olimpijskich sięga pierwszych Letnich Igrzysk Olimpijskich, które zorganizowano w 1896 roku w Atenach. Zwycięzcy nagradzani byli jednak krążkami w kolorze srebra. Złote medale pojawiły się 8 lat później, na III Letnich Igrzyskach Olimpijskich w St Louis. Ze względu na koszt produkcji uczestnicy igrzysk olimpijskich nie cieszyli się medalami ze szczerego złota zbyt długo. Ostatni raz medale odlane ze złota wręczano bowiem na Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie (1912 r.). Od tamtej pory nie odlewa się medali w całości ze złota. Nie zmieniły się jednak podstawowe wytyczne – medale na letnie igrzyska olimpijskie, wg ustaleń Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, nie mogą mieć mniej niż 60 mm średnicy i 3 mm grubości.
Z czego odlewane są złote medale olimpijskie?
Wiemy już, że złote medale olimpijskie nie są odlewane ze złota. Nie oznacza to jednak, że do ich produkcji używa się kruszców gorszej jakości. Zwycięzcy olimpijskich konkurencji mogą liczyć na złote medale odlane ze srebra najwyższej próby (>995). Pozostaje jednak pytanie – dlaczego mienią się one na złoty kolor?
Wszystko za sprawą prawdziwego złota, którego producent medali musi użyć do ich produkcji. Nie ma go jednak zbyt wiele. Ustalone minimum, którym musi zostać wykorzystane do pokrycia srebrnego odlewu cienką warstwą wynosi jedynie 6 gramów złota.
Ze srebra odlane są również srebrne medale, a do produkcji brązowych wykorzystuje się mieszankę miedzi, cyny i cynku. I choć różnice pomiędzy złotymi, a srebrnymi medalami nie są tak duże, wpływają one na różnice w ich wartości. Widać ją dobrze na przykładzie medali z Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Szacunkowy koszt produkcji złotego medalu wynosił ok. 500 dolarów, srebrnego ok. 250 dolarów, a brązowego… jedynie 3!
Olimpijski recykling
Zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które z powodu pandemii przełożono o rok (pierwotnie miały odbyć się w 2020 roku) zapiszą się w historii jako jedna z najbardziej proekologicznych imprez sportowych. Wszystko za sprawą pomysłu, na który wpadli Japończycy odpowiedzialni za organizację wydarzenia, którzy medale olimpijskie postanowili stworzyć z kruszców pozyskanych w wyniku recyklingu elektrośmieci.
W zbiórkę zaangażowały się masy Japończyków. W czasie trwającej kilkanaście miesięcy zbiórki zgromadzono ponad 80 tys. ton starych urządzeń elektronicznych takich jak telefony i komputery. Zbiórka okazała się sukcesem, a w jej wyniku udało się odzyskać 3,5 tony srebra, 2,2 tony brązu i 32 kg złota, z których odlanych zostało około 5 tysięcy medali. Trafią one do zawodników biorących udział w rozpoczynających się 23 lipca Igrzyskach Olimpijskich, jak i Igrzyskach Paraolimpijskich, które rozpoczną się w Tokio pod koniec sierpnia 2021 roku.
Czy to, z czego odlane są złote medale ma znaczenie?
Wbrew pozorom, to z czego odlane są medale nie ma znaczenia. Dla zawodników są po prostu symbolem zwycięstwa. Nagrodą za włożony wysiłek, lata poświęceń i pokonanie wszystkich przeciwników. Ich wartości nie jest więc łatwo ocenić na podstawie użytego do produkcji kruszcu, bo dla wielu sportowców – niezależnie czy to olimpijczyków, czy amatorów biorących udział w lokalnych biegach – zdobyte, złote medale są bezcenne.
Ile wart jest złoty medal olimpijski?
Choć wyżej wspominaliśmy o tym, że wartość metali użytych do produkcji złotych medali olimpijskich wynosi ok. 500 dolarów, ich faktyczną wartość ciężko ocenić. Z uwagi na to, że rozdawane są one jedynie co 4 lata, a szansę na ich zdobycie mają tylko najlepsi sportowcy na świecie, złote medale olimpijskie od zawsze stanowią przedmiot pożądania wśród kolekcjonerów sportowych pamiątek.
Za punkt odniesienia do określenia ich wartości możemy przyjąć największą sumę, którą kiedykolwiek zapłacono za złoty medal na aukcji. Zdobyty na Igrzyskach Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie przez amerykańskiego lekkoatletę – Jesse’a Owensa – został zlicytowany za astronomiczną kwotę wynoszącą 1 466 574 dolarów.
Chwile grozy Pawła Fajdka
O szczęściu może mówić twarz naszej kampanii “Medale dla najlepszych” – Paweł Fajdek. Zawodnik, który zdobył złoty medal mistrzostw świata w rzucie młotem w Pekinie w 2015 roku przeżył chwile grozy związane ze swoją nagrodą. Zdobyty przez Fajdka złoty medal… zgubił się w Pekinie. Na szczęście cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie, a zguba odnalazła się w taksówce, którą wcześniej podróżował nasz mistrz świata.
Złote medale w służbie dobru
Wspomniana aukcja, na której anonimowy kolekcjoner zakupił złoty medal Jesse’a Owensa nie była wyjątkiem. Coraz częściej zawodnicy wybierają tę formę sprzedaży w szczytnym celu. Ich złote, srebrne, a nawet brązowe medale trafiają na aukcje charytatywne, a kwoty zebrane z ich sprzedaży wspierają działania fundacji lub leczenie konkretnych osób.
Najbardziej zagorzali fani sportu pamiętają z pewnością sukcesy naszej pływaczki – Otylii Jędrzejczak. Dwukrotna mistrzyni świata i pięciokrotna mistrzyni Europy mogła pochwalić się jedynie jednym zdobytym medalem złotego koloru zdobytym na igrzyskach olimpijskich. Pływaczka osiągnęła ten sukces na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku.
I choć był to jedyny złoty medal z igrzysk, nie przeszkadzało jej to wystawić go na aukcję charytatywną, która wsparła Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Nabywca złotego medalu olimpijskiego Otylii Jędrzejczak zapłacił za niego 257 550 zł!
Medale odlewane MCC Medale
Planujesz zawody sportowe i poszukujesz medali dla uczestników? Dołącz do grona zadowolonych klientów MCC Medale i zamów wyjątkowe odlewane medale sportowe.
Nasze medale odlane są w całości ze znalu, a gotowym odlewom możemy nadać jeden z dostępnych kolorów – złotym, srebrnym i brązowym w antycznym lub błyszczącym odcieniu. Realizujemy zamówienia już od 30 sztuk, a w ramach jednego zamówienia możemy wykonać medale w różnych kolorach – np. odpowiadające pozycjom na podium.
Wszystkie medale sportowe wykonujemy na zamówienie, dlatego możesz liczyć na dopasowany i unikalny projekt stworzony specjalnie dla Ciebie. Wzór może zawierać różne grafiki – np. Logo Twoje, sponsorów, teksty oraz liczby. W zależności od poziomu skomplikowania wzoru, który chcesz zamówić – projekt może zostać wykonany w technice 2D lub 3D.
Wszyscy nasi klienci mogą liczyć na pełne wsparcie na każdym etapie realizacji zamówienia. Przygotujemy dla Ciebie darmowy projekt na podstawie przesłanych informacji i materiałów, oraz wizualizację, która pozwoli zobaczyć gotowy produkt jeszcze przed produkcją. Gdy zaakceptujesz naszą propozycję i pozostałe warunki zamówienia, gotowe odlewy mogą trafić do Ciebie nawet w 14 dni roboczych!
Każdego roku realizujemy tysiące medali sportowych dla klientów z Polski i całego świata. Dostarczamy medale na wydarzenia organizowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego i Polski Związek Kajakowy, a także na wiele innych mniejszych i większych zawodów sportowych. W naszej ofercie poza medalami sportowymi znajdują się także statuetki oraz inne odlewy z metalu – pinsy, breloki, nieśmiertelniki, pamiątkowe monety, medale okolicznościowe, ordery i odznaczenia.
Medale biegowe
Medale sportowe
Medale okolicznościowe
- Tenis ziemny – to musisz wiedzieć o tym sporcie - 20 września 2023
- Baretki wojskowe – co symbolizują? - 5 września 2023
- Kolarstwo – na czym polega i jakie są rodzaje? - 4 września 2023