Igrzyska zimowe. Historia, ciekawostki i medale Polaków
Kolejne igrzyska zimowe odbędą się już za niecały rok w Pekinie. Dzięki nim chińska stolica stała się pierwszym miastem, w którym zorganizowano zarówno letnie (2008 r.), jak i zimowe igrzyska olimpijskie (2022 r.). Jednak to nie jedyna ciekawostka, którą przygotowaliśmy. W naszym tekście przedstawimy krótką historię igrzysk zimowych oraz kilka innych interesujących informacji na temat tej jednej z największych imprez sportowych na świecie, które zaciekawią każdego fana sportu!
Igrzyska zimowe swoją historią sięgają 1924 roku. To właśnie wtedy, we francuskim Chamonix impreza odbyła się po raz pierwszy. Uważni fani zauważą pewnie, że w tym samym roku odbyły się również VIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. To prawda. Choć obecnie zimowa olimpiada rozgrywana jest na przemian z letnią (co dwa lata), to nie zawsze tak było. Do 1992 roku obie odbywały się w tym samym roku.
Zmianę przyniósł rok 1994. To właśnie wtedy, w norweskim Lillehammer odbyły się pierwsze igrzyska zimowe po zmianie harmonogramu. Polskę reprezentowało na nich 28 zawodników startujących w 8 dyscyplinach, niestety bez sukcesów.
I Zimowe Igrzyska Olimpijskie – Chamonix (Francja, 1924 r.)
Pierwsze igrzyska zimowe początkowo odbyły się pod nazwą “Tygodnia sportów zimowych”. Rangę igrzysk olimpijskich impreza zyskała dopiero po 2 latach, decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który zebrał się w portugalskiej Lizbonie.
Udział w zawodach wzięło 314 uczestników (301 zawodników i 13 zawodniczek) z 19 krajów, którzy rywalizowali w 6 dyscyplinach – łyżwiarstwie figurowym, hokeju na lodzie, łyżwiarstwie szybkim, bobslejach, narciarstwie klasycznym oraz 2 dyscyplinach pokazowych – prekursorze biathlonu – patrolu wojskowym oraz curlingu.
Klasyfikację medalową wygrała Norwegia. Choć na jej koncie były tylko 4 złote medale – tyle samo zdobyła Finlandia – to zdystansowała konkurencję medalami innego koloru. Norwegowie zdobyli łącznie 17 krążków – 4 złote, 7 srebrnych i 4 brązowe. Druga Finlandia z Chamonix wyjechała z 11 medalami – 4 złote, 4 srebrne i 3 brązowe. Ostatnie miejsce na medalowym podium zajęła reprezentacja Austrii, zabierając ze sobą 3 medale – 2 złote i 1 srebrny.
Medal USA w skokach narciarskich
Z I Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Chamonix wiąże się wiele ciekawostek, jednak ta, na którą warto zwrócić szczególną uwagę to występ reprezentanta USA. Anders Olsen Haugen to jedyny amerykański skoczek, który może pochwalić się medalem zdobytym na zimowej olimpiadzie.
Co prawda, z Francji wyjechał jako zawodnik z czwartego miejsca, tak w późniejszych latach śledztwo przeprowadzone przez norweskiego historyka wykazało, że w wyniki z 1924 roku wkradł się błąd. Zawodnikowi zajmującemu 3 miejsce przypisano błędnie 18.000 punktów, gdy w rzeczywistości zdobył ich 17.821. O pomyłce poinformowano MKOl i tym samym Haugen – z 17.916 punktami – wskoczył na najniższy stopień podium, zapisując się w historii amerykańskich skoków narciarskich.
Swój zasłużony medal Anders Olsen Haugen otrzymał w… 1974 roku. Miał wtedy 86 lat.
Igrzyska, których nie było
W historii zimowych igrzysk olimpijskich widnieją jedynie 2 puste karty. Od 1924 roku zmagania nie odbyły się bowiem dwukrotnie – jak nietrudno się domyślić, w czasie II Wojny Światowej.
Pierwszy raz miał miejsce w 1940 roku, kiedy igrzyska zimowe planowane były w niemieckim Garmisch-Partenkirchen. Gdyby nie to, ta górska miejscowość mogłaby zapisać się na kartach historii jako pierwsza, w której zmagania odbyły się dwa razy – i to z rzędu (pierwszy raz w 1936 roku). Olimpiadę jednak odwołano i tym samym tytuł ten przypadł szwajcarskiemu Sankt Mortiz. Igrzyska zimowe odbyły się tam w 1928 oraz 1948 roku.
Z uwagi na wojnę nie odbyły się również igrzyska we włoskim Cortina d’Ampezzo, które miało być miastem-gospodarzem w 1944 roku.
Miasta, w których igrzyska zimowe odbyły się 2 razy:
Sankt Moritz – Szwajcaria (1928, 1948),
Lake Placid – USA (1932, 1980),
Innsbruck – Austria (1964, 1976).
Polska na zimowych igrzyskach olimpijskich
Polacy startowali 23 krotnie, zdobywając łącznie 22 medale – 7 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych. Reprezentacja Polski na igrzyskach zimowych zadebiutowała już w trakcie I edycji wydarzenia. Jako jeden z 12 krajów możemy poszczycić się obecnością na wszystkich rozegranych do tej pory olimpiadach zimowych.
Pierwszy medal – zdobyty nie bez przeszkód
Pierwszy medal dla naszego kraju zdobył Franciszek Gąsienica Groń podczas VII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Cortinie d’Ampezzo (Włochy). Walka o brązowy medal w kombinacji norweskiej nie należała jednak do najłatwiejszych.
Swój występ zawodnik rozpoczął z tzw. “przytupem” – zaliczył on upadek już w pierwszym skoku konkursu rozpoczynającego kombinację norweską. Na szczęście kolejne dwa były już udane i dały mu 10 lokatę.
Bez problemów nie obyły się również zmagania na trasie biegu narciarskiego. Na niewiele przed metą, biegnący przed Franciszkiem Włoch – Alfred Prucker – przewrócił się, zmuszając naszego zawodnika do ratowania sytuacji wyjazdem w miękki śnieg poza tor.
Utrata kilkunastu sekund mogła zaważyć o pozycji, na szczęście wynik okazał się korzystny – Franciszek Gąsienica Groń zajął 3 miejsce i stał się pierwszym Polakiem posiadającym medal z zimowych igrzysk olimpijskich.
Wojciech Fortuna – zdobywca pierwszego złotego medalu
Sukcesu polskiego skoczka, Wojciecha Fortuny żadnemu fanowi sportów nie trzeba przypominać. To dzięki jego skokom na dużej skoczni Polska dołączyła do grona krajów mogących pochwalić się złotym medalem zimowych igrzysk olimpijskich. Warto jednak przypomnieć, że tego medalu… mogło nie być.
Pomimo wygrania krajowych kwalifikacji, udział Wojciecha Fortuny w zmaganiach olimpijskich nie był przesądzony. Dla wielu jego zbyt małe doświadczenie (miał niecałe 20 lat) przeważało nad formą, dlatego pierwotnie Fortuna znalazł się poza olimpijską kadrą.
Zrządzenie losu – kontuzja Józefa Przybyły, wstawiennictwo mediów oraz trenera kadry skoczków – Janusza Forteckiego dały jednak efekt. Wojciech Fortuna poleciał do Sapporo i 11 lutego 1972 roku wywalczył pierwszy złoty medal dla Polski na zimowych igrzyskach olimpijskich.
Wszystkie medale Polaków na zimowych igrzyskach olimpijskich
O ile medale zdobyte przez Franciszka Gąsienice Gronia i Wojciecha Fortunę zapisały się w historii występów Polaków na igrzyskach zimowych jako te “pierwsze”, dorobek polskiej kadry jest zdecydowanie większy. Przedstawiamy listę wszystkich medali zdobytych przez Polaków na zimowych igrzyskach olimpijskich:
- Cortina d’Ampezzo 1956:
- Franciszek Gąsienica Groń – kombinacja norweska (brąz).
- Squaw Valley 1960:
- Elwira Seroczyńska – łyżwiarstwo szybkie 1500 m (srebro),
- Helena Pilejczyk – łyżwiarstwo szybkie 1500 m (brąz).
- Sapporo 1972:
- Wojciech Fortuna – skoki narciarskie – skocznia duża (złoto).
- Salt Lake City 2002:
- Adam Małysz – skoki narciarskie – skocznia duża (srebro),
- Adam Małysz – skoki narciarskie – skocznia normalna (brąz).
- Turyn 2006:
- Tomasz Sikora – biathlon – bieg na 15 km mężczyzn ze startu wspólnego (srebro),
- Justyna Kowalczyk – biegi narciarskie – bieg na 30 km kobiet ze startu wspólnego (brąz).
- Vancouver 2010
- Justyna Kowalczyk – biegi narciarskie – bieg na 30 km techniką klasyczną (złoto),
- Adam Małysz – skoki narciarskie – skocznia normalna (srebro),
- Adam Małysz skoki narciarskie – skocznia duża (srebro),
- Justyna Kowalczyk – biegi narciarskie – sprint techniką klasyczną (srebro),
- Justyna Kowalczyk – biegi narciarskie – bieg łączony na 15 km (brąz),
- Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska – łyżwiarstwo szybkie – bieg drużynowy (brąz).
- Soczi 2014
- Kamil Stoch – skoki narciarskie – skocznia normalna (złoto),
- Kamil Stoch – skoki narciarskie – skocznia duża (złoto),
- Justyna Kowalczyk – biegi narciarskie – bieg na 10 km techniką klasyczną (złoto),
- Zbigniew Bródka – łyżwiarstwo szybkie – bieg na 1500 m (złoto),
- Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska – łyżwiarstwo szybkie – bieg drużynowy (srebro),
- Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański – łyżwiarstwo szybkie – bieg drużynowy (brąz).
- PyeongChang 2018:
- Kamil Stoch – skoki narciarskie – skocznia duża (złoto),
- Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Kamil Stoch – skoki narciarskie – konkurs drużynowy na skoczni dużej (brąz).
Medale dla najlepszych od MCC Medale
Nasza firma specjalizuje się w produkcji medali sportowych i innych odlewów artystycznych. Medale MCC trafiają do organizatorów największych, jak i tych mniejszych wydarzeń sportowych. Współpracujemy m.in. z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego oraz Polskim Związkiem Kajakowym. Każdego roku realizujemy tysiące projektów dla klientów z Polski i całego świata.
Jeżeli poszukujesz producenta medali na swoje wydarzenie, skorzystaj z okazji i dołącz do grona zadowolonych klientów odlewni MCC Medale. Możesz liczyć na darmowy projekt i jego wizualizację ułatwiającą podjęcie decyzji. Nowoczesna linia produkcyjna i doświadczony zespół pozwala nam oferować nie tylko odlewy największej jakości, ale też krótki czas ich przygotowania – nawet w 14 dni roboczych – i niski nakład minimalny (30 sztuk i mniej). Kliknij przycisk poniżej i zapoznaj się z naszą ofertą:
- 600 medali na 600-lecie Łodzi – realizacja - 31 maja 2023
- Kampania “Medale dla najlepszych!” z nową twarzą! Natalia Kaczmarek dołącza do drużyny MCC Medale! - 12 maja 2023
- Biegi w 2023 – gdzie pobiegniesz na 5 i 10 km? - 13 kwietnia 2023