Biegi przełajowe – na czym polega bieganie w ekstremalnych warunkach?
Bieg przełajowy to coś zdecydowanie więcej niż po prostu pokonywanie kolejnych kilometrów. Różnorodność trasy, możliwość dobrania jej pod kątem trudności i wyzwań czy nawet specyfiki nawierzchni – wszystko to sprawia, że biegi przełajowe hołdują zasadzie: im trudniej, tym ciekawiej.
Tak jak Polska powszechnie pokochała jogging i typowe biegi uliczne, tak kwestią czasu wydaje się być, aż równie popularne staną się biegi przełajowe. Najczęściej organizowane są one w trudnych warunkach – uczestnicy na trasie mogą napotkać proste utrudnienia terenowe, jak i ekstremalne przeszkody, które mają stanowić dla nich nie lada wyzwanie. Efekt – niezależnie od okoliczności – jest podobny. Biegi przełajowe doskonale hartują ducha do rywalizacji. Mają również wymiar fizyczny: podwyższają wytrzymałość, przygotowują organizm do radzenia sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami.
Na czym polegają biegi przełajowe
Bieg na przełaj to nic innego jak trasa wytyczona pomiędzy wszystkim, co może stanowić wyzwanie dla sportowca. Rywalizacja toczy więc tam, gdzie można znaleźć:
- rzeczki
- łąki
- skałki
- błoto
- tereny piaszczyste.
Nie chodzi o to, by to człowiek kreował utrudnienia dla biegaczy i stawiał przeszkody. Mają być nimi naturalne elementy środowiska. W ten sposób powstaje – często ekstremalny – tor przeszkód, który jest idealnym wyzwaniem dla każdego biegacza.
Co ważne, w tej formule doskonale odnajdują się wszyscy miłośnicy pokonywania kolejnych kilometrów. O medale w biegach przełajowych równie chętnie rywalizują sprinterzy jak i maratończycy, amatorzy oraz ci, którzy często rywalizują niemal zawodowo.
Sam wynik czy ewentualne miejsce w klasyfikacji schodzi na drugi plan. Kluczową kwestią jest ukończenie biegu przełajowego. Ze względu na jego trudność, samo to bywa źródłem ogromnej satysfakcji. Nie czas, ani wyniki są kluczowe – to pojedynek z własną psychiką, słabościami i przyrodą.
Bieg przełajowy a uliczny – różnice
Warto spojrzeć na biegi przełajowe przez pryzmat tego, czym różnią się od zawodów ulicznych, choć trudno je bezpośrednio porównywać. Biegi przełajowe – w odróżnieniu od ulicznych – uwzględniają przede wszystkim specyficzne nawierzchnie. Zawodnicy mogą biec po trawie, grząskich i mokrych podłożach, błocie, suchym piasku, czy śliskich liściach.
Śnieg, deszcz czy błoto? O ile w przypadku biegów ulicznych to duża niedogodność, tak w przypadku crossu to dodatkowa “atrakcja” podnosząca poziom trudności. Tak samo z różnego rodzaju zmianami kierunków trasy – ostrymi zakrętami, skosami czy stromymi fragmentami. Trasy przełajowe są też najczęściej dużo węższe niż te uliczne – naturalne bariery jak drzewa i skały uniemożliwiają biegi dużych grup. Znacznie większe jest też ryzyko upadków i potknięć, do których na ulicach dochodzi bardzo rzadko.
Rozważając start w biegach przełajowych trzeba też pamiętać o różnicy w zachowaniu samych uczestników. O ile w rywalizacji ulicznej trasy są wytyczane tak, by uwzględniać np. tłum uczestników i zapewniać im odpowiednią przestrzeń, przełaje mają inną specyfikę. Szturchnięcia, niewielkie spory na łokcie, przepychanki na ciasnych trasach nie są tu niczym zaskakującym.
Jak przygotować się do biegu przełajowego?
Przede wszystkim pamiętając, że trening pod kątem przełajów różni się w porównaniu do standardowego biegu. Oprócz typowych zajęć pod kątem szybkości, należy zdecydowanie bardziej pracować nad ogólną siłą organizmu. Zbiegi, skosy, utrzymanie równowagi na specyficznej nawierzchni – wszystko to wymaga treningu koncentrującego się np. na zdecydowanym wzmocnieniu mięśni nóg. Szczególnie moc ud odgrywa tu kluczową rolę – najbardziej efektywny bieg przełajowy to ten, w którym biegacz może liczyć na równomierną szybkość niezależnie od warunków.
Zarówno trening jak i zawody biegowe wymagają całkowicie innego ubioru niż np. typowy bieg uliczny. Potrzebne jest zabezpieczenie przed błotem, lepsza ochrona ciała – np. na wypadek kontaktu z wodą – czy specjalne buty z kolcami. One zapewnią idealną stabilizację w trakcie kolejnych metrów na każdej nawierzchni.
Odrębną kwestią jest trening psychiczny. Biegi przełajowe to często cierpienie – sami uczestnicy przyznają, że jedynie prawdziwi wojownicy obu płci bywają gotowi na to, co czeka ich w lasach, bagnach czy na łąkach. Trening musi więc obejmować zarówno ciało jak i ducha – pod kątem tego, że organizm będzie walczył z własnymi słabościami.
Historia biegów przełajowych
Co ciekawe, biegi przełajowe to jedna z tych dyscyplin, które w niczym nie zmieniły się przez lata. Kros doskonale sprawdzał się już przed dwoma wiekami, kiedy w Wielkiej Brytanii organizowano marszobiegi łączące szybkość oraz orientację w terenie.
Jako dyscyplina biegowa, przełaje zadebiutowały pomiędzy 1876 r. (pierwsze zawody w Wielkiej Brytanii) a 1890 (USA). W Polsce na oficjalne rozpoczęcie rywalizacji w biegach przełajowych czekać trzeba było aż do 1921 r. Dziś, szczególnie w krajach anglosaskich przełaje mają charakter niemal masowy – potrafią na starcie zgromadzić nawet tysiące biegaczy.
Zmienia się dystans biegów przełajowych. W pierwszym etapie standardem było 12 km w przypadku mężczyzn oraz 4 km przewidziane dla kobiet. Później – w przypadku rywalizacji kobiecej – dystans został powiększony do 8 km. To jednak wartości umowne. W praktyce na długość biegu dystansowego wpływa np. teren, na którym został zaplanowany – jeśli jest on nadzwyczaj wymagający, trasę można skrócić. Stąd unikanie zapisów rekordów, czy porównywanie czasów na różnych trasach – w przeciwieństwie do rywalizacji ulicznej, warunki przełajowe trudno jest ze sobą porównywać.
Medale na biegi przełajowe i inne od MCC Medale
Nasza odlewnia specjalizuje się w produkcji medali sportowych i innych metalowych odlewach. Każdego roku trafiają one do tysięcy organizatorów zawodów sportowych i innych wydarzeń w Polsce oraz poza granicami kraju. Jeżeli poszukujesz producenta medali na organizowane przez siebie zawody biegowe zaufaj doświadczeniu naszej firmy.
Decydując się na współpracę z MCC Medale możesz liczyć na pełne wsparcie naszych pracowników na każdym etapie zamówienia. Pomożemy sprecyzować Twój pomysł na medal, a następnie na podstawie zebranych materiałów i informacji przygotujemy darmowy projekt. Ułatwi on Tobie wyobrażenie sobie gotowego medalu jeszcze przed rozpoczęciem produkcji.
Klienci cenią nas również za:
- unikalne wzornictwo – wszystkie projekty medali przygotowywane są od podstaw, na zamówienie,
- krótki czas realizacji – jesteśmy w stanie wyprodukować medale nawet w ok. 14 dni,
- mały nakład minimalny – realizujemy zamówienia od 30 sztuk, a na specjalne zamówienie nawet mniej.
Wszystko to sprawia, że oferta odlewni MCC Medale idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku organizatorów dużych, jak i mniejszych wydarzeń sportowych.
Dołącz do grona zadowolonych klientów naszej firmy. Kliknij przycisk poniżej i zapoznaj się z naszą ofertą na medale biegowe oraz możliwościami personalizacji projektów, z których możesz skorzystać:
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024