Najszybszy biegacz na świecie – Usain Bolt
Kim jest najszybszy biegacz na świecie? Fani śledzący lekkoatletykę nie powinni mieć problemu z odpowiedzią na to pytanie. Równie dobrze powinni poradzić sobie wszyscy inni, bo Usain Bolt – najszybszy człowiek na świecie – to postać, która zapisała się grubą kreską na kartach sportowej historii.
Z tego artykułu dowiesz się:
8 złotych medali olimpijskich, 11 złotych medali mistrzostw świata i 3 rekordy świata – te osiągnięcia powinny imponować. Pochwalić może się nimi Usain Bolt – Jamajczyk, który nie bez przyczyny okrzyknięty został najszybszym biegaczem na świecie. W szczytowych momentach swojej kariery potrafił rozpędzić się do niemal 45 km/h. Podczas rekordowego sprintu na 100 m jego prędkość na odcinku od 60 do 80 m wynosiła aż 44,72 km/h! Kim właściwie jest Usain Bolt – najszybszy człowiek na świecie?
Kariera, której mogło nie być
Usain Bolt (pełne imię: Usain St. Leo Bolt) urodził się 21 sierpnia 1986 roku w małym jamajskim mieście Sherwood Content położonym w Hrabstwie Cornwall. Młody Usain Bolt, zamiast do biegania, przejawiał jednak zamiłowanie do piłki nożnej – kibicował przede wszystkim Realowi Madryt i Manchesterowi United. Trenował również popularny na Jamajce krykiet, w którym przymierzany był do roli rzucającego. Jego szybkość została jednak dostrzeżona przez szkolnych nauczycieli, a Bolt z krykietowego boiska skierowany został na bieżnię.
Pierwszy sukces osiągnął mając zaledwie 15 lat. Usain Bolt okazał się najszybszym sprinterem na dystansie 200 m w rozgrywanych w Kingston Mistrzostwach Świata Juniorów w Lekkoatletyce (2002 r.). Nastoletni biegacz stał się tym samym najmłodszym zdobywcą złotego medalu na mistrzostwach świata juniorów. Zaledwie 2 lata potrzebował na zapisanie się w historii jako pierwszy nastolatek, który pokonał barierę 20 sekund w biegu na 200 metrów – wynik 17-letniego Usaina Bolta wynosił 19,93 s.
Jego wyniki zapewniły mu powołanie do kadry Jamajki na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Atenach (2004 r.). Niestety, z powodu kontuzji mięśnia, swojego występu na olimpiadzie nie może zaliczyć do udanych.
Najszybszy biegacz w akcji
Na szczęście, po wyleczeniu kontuzji Usain Bolt wrócił na tartan, a na jego sukcesy kibice nie musieli czekać długo. Można wręcz powiedzieć, że kolejne lata kariery Bolta były ich całym pasmem.
Igrzyska Olimpijskie w Pekinie
Pierwszy poważny sukces najszybszy biegacz na świecie odniósł na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (2008 r.). Podczas finału sprintu na 100 m, 16 sierpnia 2008 roku Usain Bolt nie tylko zdobył złoty medal olimpijski, ale też ustanowił nowy rekord świata. Dystans konkurencji pokonał w imponującym czasie wynoszącym jedynie 9,69 s. Sam finisz ze strony Jamajczyka wzbudził sporo kontrowersji. Przewaga Bolta była tak duża, że zawodnik pozwolił sobie na podniesienie rąk w geście zwycięstwa i nieznaczne zwolnienie biegu jeszcze przed metą. Pozostaje tylko domyślać się, jak wyglądałby rekord, gdyby się przed tym powstrzymał.
Pekin przyniósł Boltowi jeszcze 2 złote medale. Pierwszy z nich zdobył wygrywając sprint na dystansie 200 m. Dystans ten Bolt pokonał w czasie 19,30 s czym – poza złotym medalem – zapewnił sobie tytuł rekordzisty świata poprawiając wynik Michaela Johnsona o 0,02 s. Trzeci medal zawodnik zdobył w sztafecie 4×100 m, w której poza nim biegli jeszcze Michael Frater, Nesta Carter i Asafa Powell. Drużyna Jamajki wynikiem 37,10 s ustanowiła nowy rekord świata.
Niestety, tym wynikiem zawodnicy mogli szczycić się jedynie do stycznia 2017 roku, kiedy to MKOl zdyskwalifikował jamajską sztafetę i odebrał jej medale oraz rekord – ponowna analiza antydopingowa próbek wykazała pozytywny wynik u Nesta Cartera.
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2009
Choć najszybszy człowiek na świecie zdobywał złote medale także na kolejnych olimpiadach, nim do nich przejdziemy warto przyjrzeć się Mistrzostwom Świata w Lekkoatletyce, które odbyły się w 2009 roku w Berlinie. Usain Bolt zdobył złote medale we wszystkich konkurencjach, w których na nich wystąpił – w sprincie na 100 m, 200 m i sztafecie 4×100 m.
Jednak o ile same medale są dla zawodnika z pewnością cenną nagrodą i pamiątką, występ na tej imprezie pozwolił zapisać się Boltowi na kartach historii jako najszybszy biegacz świata. To właśnie 16 sierpnia 2009 r., podczas finałowego biegu na 100 metrów ustanowił on rekord świata wynoszący 9,58 sekundy.
Od tego czasu jedynie dwóch zawodników zbliżyło się do tego wyniku. Najpierw Amerykanin Tyson Gay 20 września w Szanghaju, a następnie Yohan Blake z Jamajki (23 sierpnia 2012, Lozanna) – obaj zawodnicy osiągnęli czas 9,69 s.
W Berlinie Bolt ustanowił też rekord świata w biegu na 200 metrów. Dystans ten przebiegł w czasie 19,19 s. pobijając tym samym swój poprzedni rekord ustanowiony w Pekinie o 0,11 s.
Najszybszy biegacz na świecie i jego kolejne sukcesy
Choć po Mistrzostwach Świata w Berlinie Usain Bolt nie ustanowił już kolejnego rekordu w biegu na 100 i 200 metrów, nadal dominował w świecie sprintu.
W 2011 roku na swoje konto dopisał rekord świata w sztafecie 4×100 m. Na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w południowokoreańskim Daegu reprezentacja Jamajki zwyciężyła konkurencję ustanawiając nowy rekord wynoszący 37,04 s.
Usain Bolt pozostawał bezkonkurencyjny również na kolejnych olimpiadach. Wszystkie możliwe medale w sprincie mężczyzn (na 100 m, na 200 m i w sztafecie 4×100 m) zdobył kolejno na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (2012 r.) i Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016 r.). Wynikiem tym zapisał się na kartach historii sportu jako jeden z nielicznych zawodników, którzy zdobyli 2 złote medale indywidualne w sprincie (na 100 m i 200 m) na trzech kolejnych letnich olimpiadach.
Gdyby nie dyskwalifikacja sztafety z Pekinu, Bolt mógłby się pochwalić zdobyciem tzw. “triple-triple”, czyli 9 złotych medali na 3 olimpiadach – osiągnięcia, które w historii sportu udało się zdobyć jedynie dwóm zawodnikom – Paavo Nurmi (Finlandia) i Carlowi Lewisowi (USA).
Wszystkie medale Usaina Bolta
Usain Bolt zdobył łącznie 8 złotych medali olimpijskich, 11 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy medal mistrzostw świata. Zawodnik może pochwalić się również 2 złotymi i 2 srebrnymi medalami z mistrzostw świata juniorów, złotem i brązem zdobytym w Finale IAAF, srebrem z Pucharu Świata oraz srebrem z IAAF World Relays. Łącznie najszybszy biegacz na świecie na międzynarodowych imprezach zdobył 23 złote, 6 srebrnych i 2 brązowe medale.
Usain Bolt – koniec kariery
Ostatnimi zawodami w profesjonalnej karierze Bolta, na których jego występ mogli obejrzeć kibice były Mistrzostwa Świata w Londynie rozegrane w 2017 roku. Zawodnik – ze względu na problemy ze zdrowiem – zdobył na nich jedynie brązowy medal w biegu na 100 metrów. Ostatni z biegów – sztafetę 4×100 m – z uwagi na kontuzję uda kończył w asyście kolegów z drużyny. Po tych zawodach Usain Bolt ogłosił definitywny koniec swojej kariery sprintera.
Nie był to jednak definitywny koniec najszybszego człowieka na świecie ze sportem. Bolt próbował wrócić do swojej młodzieńczej fascynacji piłką nożną. Na początku przymierzany był do składu Manchesteru United, z którym miał wystąpić podczas meczu charytatywnego z hiszpańską Barceloną, jednak z powodu kontuzji jego występ nie doszedł do skutku. W 2018 roku rozpoczął treningi z występującą w australijskiej A-League drużyną Central Coast Mariners. Bolt w jednym z przedsezonowych meczów zdobył nawet 2 bramki, ale z uwagi na brak porozumienia w kwestiach kontraktowych w ostateczności nie dołączył do zespołu.
Medale sportowe
Medale biegowe
Medale okolicznościowe
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024