Najważniejsze medale sportowe w historii Polski po 1945 r.
Sport to nie tylko jednostkowy rodzaj aktywności fizycznej, ale również forma międzynarodowej rywalizacji, która ma wpływ na emocje na poziomie społecznym. Wielkie zwycięstwa i pełne splendoru medale sportowe nierzadko stają się źródłem radości i dumy całego narodu. Tak było w przypadku najważniejszych polskich sukcesów sportowych po II wojnie światowej.
Subiektywne zestawienie
Stworzenie listy uwzględniającej najważniejsze medale sportowe w historii Polski po II wojnie światowej jest zadaniem nie tyle trudnym, bo sukcesów było wiele i jest w czym wybierać, o ile bardzo subiektywnym. Duża liczba polskich zwycięstw sprawia, że nie da się ustalić jasnych kryteriów ich „ważności”. Czym bowiem się kierować, układając hierarchię polskich medali sportowych? Popularnością dyscypliny? Wydźwiękiem społecznym danego sukcesu? Docenić powtarzalność zwycięstw sportowca czy może zachwycić się niespodziewanym sukcesem kogoś, na kogo nikt nie liczył? Mając świadomość subiektywizmu wyboru, postaram się wskazać najważniejsze z mojej perspektywy medale sportowe Polaków w czasie PRL-u i w okresie po 1989 r.
Medale sportowe w PRL-u
Jednym z największych sukcesów sportowych wczesnego PRL-u było z pewnością wygranie w 1956 r. przez Stanisława Królaka Wyścigu Pokoju, który uznawano za największe i najbardziej prestiżowe zawody kolarskie w całej Europie Wschodniej. Królak był pierwszym Polakiem na najwyższym stopniu podium Wyścigu Pokoju.
Pasmem sukcesów polskich sportowców okazały się lata 60. i 70. Ich symbolem jest m.in. lekkoatleta Józef Szmidt, który na dwóch olimpiadach – w Rzymie w 1960 r. i w Tokio w 1964 r. – zdobył 2 złote medale sportowe w trójskoku. Jego wielki wyczyn udało się pobić Irenie Szewińskiej – tryumfatorce biegów sztafetowych na 4 x 100 m oraz biegów indywidualnych na 200 i 400 m na trzech olimpiadach: w Tokio, 4 lata później w Meksyku i w 1976 r. w Montrealu. Do dziś Irena Szewińska uosabia największe medale sportowe polskich olimpijczyków w historii.
Powodem do dumy Polaków stały się zwycięskie walki Jerzego Kuleja, który na olimpiadach w Tokio i Meksyk 2 razy zawiesił złote krążki na szyi. Walką nie tylko o medale sportowe, ale i o dumę oraz honor polskiego narodu okazał się sukces skoczka Władysława Kozakiewicza, który podczas olimpiady w Moskwie tuż po skoku zapewniającym mu tryumf w całych zawodach pokazał swój słynny gest, kierując go w stronę gwiżdżącej na niego publiczności. W ten sposób na stałe zapisał się w historii polskiego sportu.
Wielką i jakże pozytywną niespodzianką były Mistrzostwa Świata w piłce nożnej rozgrywane w 1974 r. w RFN i w 1982 r. w Hiszpanii. Na obu imprezach nasi piłkarze zdobyli medale sportowe koloru brązowego, zyskując miano trzeciej drużyny globu. Sukcesami drużyn Kazimierza Górskiego i Antoniego Piechniczka zachwycamy się do dzisiaj, odtwarzając leciwe już transmisje z tamtych czasów. Z kolei w 1963 r. powody do świętowania dali nam koszykarze, zdobywając srebrny medal na Mistrzostwach Europy.
Współcześnie
Jeśli chodzi o najważniejsze medale sportowe po 1989 r., to nigdy nie zapomnimy srebrnego krążka piłkarzy na olimpiadzie w Barcelonie w 1992 r. Więcej sukcesów na swoim koncie mają jednak polskie siatkarki i siatkarze – siatkarki to w końcu nasze „złotka” z Mistrzostw Europy 2003 i 2005, a siatkarze są naszym „towarem eksportowym” z mistrzostwem świata i Europy na koncie. W najnowszej historii polskiego sportu zapisze się również Robert Korzeniowski, wielokrotny zdobywca medali olimpijskich w chodzie.
Zapomniałem o dyscyplinach zimowych? Nic z tych rzeczy – po prostu zostawiłem je sobie na koniec. Choć tutaj polskie medale sportowe nie prezentują się tak okazale jak w dyscyplinach letnich, to również mamy powody do dumy. Nigdy nie zapomnimy złotego medalu Wojciecha Fortuny na igrzyskach w 1972 r. Sapporo, tak samo jak niesamowitych wyczynów Adama Małysza, który zdominował skoki narciarskie na początku XXI w. Z kolei Justyna Kowalczyk wywalczyła ważne medale sportowe dla Polski w biegach narciarskich, wygrywając m.in. olimpiadę.
Jak widać, mamy się czym chwalić – medale sportowe na wielkich imprezach przynoszą nam chlubę i są źródłem naszej radości od dziesiątek lat.
- Tenis ziemny – to musisz wiedzieć o tym sporcie - 20 września 2023
- Baretki wojskowe – co symbolizują? - 5 września 2023
- Kolarstwo – na czym polega i jakie są rodzaje? - 4 września 2023