Rodzaje biegów – dla każdego coś miłego
Bieganie cieszy się ogromną popularnością. Świadczą o tym setki imprez odbywających się każdego roku w Polsce, a także niezliczona rzesza biegaczy, których każdego dnia spotkać można na ulicach miast, leśnych duktach, na bieżniach w halach i stadionach. Liczne rodzaje biegów tylko w tym pomagają. Niezależnie od poziomu zaawansowania, każdy jest w stanie dopasować zarówno ich rodzaj, jak i dystans do własnych możliwości.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dokładna klasyfikacja biegów ciągle pozostaje kwestią sporną. Wszak w bieganiu chodzi o to, żeby jak najszybciej pokonywać trasy, używając do tego jedynie siły własnych mięśni. Na torze, w terenie lub po asfalcie – idea pozostaje taka sama. Czy da się wyszczególnić rodzaje biegów? W naszym wpisie postaramy się tego dokonać.
Historia biegania
Ciężko wyznaczyć na osi czasu punkt, w którym narodziło się bieganie. Towarzyszyło ono człowiekowi od zarania dziejów. Bieganie stanowiło wtedy nieodzowną część życia i nierzadko decydowało o przeżyciu – było umiejętnością niezbędną w trakcie polowań czy też ucieczki przed czyhającymi niebezpieczeństwami. Z biegiem wieków umiejętność ta przestawała być przydatna. Rozwój rolnictwa i hodowli sprawił, że bieganie nie było niezbędne do przeżycia. Umiejętność ta jednak nie zniknęła.
Jednym z punktów na osi czasu wartych odnotowania jest 776 r. p.n.e. Zorganizowano wtedy pierwsze, zapisane na kartach historii igrzyska w Olimpii. Biegi pojawiły się w ich programie. Uczestnicy rywalizowali na 3 dystansach – ok. 200 m, 400 m i 8000 m. Jedną z konkurencji był też bieg w pełnym wyposażeniu żołnierskim – tzw. hoplites – na dystansie dwóch stadionów.
Rozwój biegania jako sportu przypada jednak na czasy nowożytne. Konkurencja ta pojawiła się już na I Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (1896 r.). Eliminacje biegów na 100, 400 i 800 metrów były konkurencjami rozpoczynającymi to wydarzenie. Kolejne lata i to, jak wraz z ich upływem rozwijało się bieganie jest już dobrze udokumentowane. Dziś sport ten jest rozpowszechniony na całym świecie, a zawodnicy uprawiający bieganie mają różne rodzaje biegów do wyboru.
Rodzaje biegów
Biegi są jedną z konkurencji lekkoatletycznych, dlatego to właśnie w kierunku lekkoatletyki należy spojrzeć najpierw. Jednak bieganie, to nie tylko królowa sportów. Stąd duża trudność w określeniu ich rodzajów. Przyjmując klasyfikację lekkoatletyczną biegi dzielone są ze względu na dystans.
Rodzaje biegów ze względu na dystans
Podział biegów pod kątem dystansu jest najprostszy. Nie jest jednak doskonały, bo nie uwzględnia różnych czynników, które mogą sprawiać, że jeden bieg jest prostszy, niż inny na tym samym dystansie.
Najkrótsze, a zarazem najszybsze są sprinty. Dystans, który do pokonania mają sprinterzy zaczyna się od 60 metrów, a kończy na 400. W sprintach biorą udział pojedynczy zawodnicy, jak i czteroosobowe sztafety.
Kolejny rodzaj biegów to biegi na średnim dystansie. Kategoria ta obejmuje biegi na 800 metrów, 1000 metrów i 1500 metrów. Biegi średniodystansowe charakteryzują się dużą szybkością, jednak nie aż taką, jak w przypadku sprintów.
Biegi na długim dystansie to trzeci rodzaj biegów lekkoatletycznych. Dystanse, które mają do pokonania biegacze zaczynają się od 3000 metrów.
Klasyfikując biegi ze względu na dystans nie można zapomnieć o maratonie. Ten rodzaj biegów – jak i nazwa – zarezerwowana jest dla jednej długości. Zawodnicy nazywani “maratończykami” do pokonania mają 42 195 m.
Na samym końcu listy znalazły się biegi ultra. Jest to kategoria dla najbardziej wytrwałych zawodników. Dystanse niejednokrotnie przekraczają 100 km. Zawsze powinny jednak przekraczać długość maratonu.
Rodzaje biegów ze względu na typ
Dystans to nie jedyne kryterium pozwalające skategoryzować biegi. Ich rodzaje można również określić na podstawie typu zawodów czy terenu, w którym są rozgrywane.
Biegi uliczne
Do najpopularniejszego rodzaju biegów należą biegi uliczne. Wydarzenia organizowane na ulicach miast na całym świecie, przyciągają na start wielu zapaleńców biegania – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Trasy tych biegów przebiegają najczęściej przez ulice miast, parki, pasaże. Najpopularniejsze biegi uliczne organizowane są na dystansie 5 km, 10 km oraz maratonu.
Biegi przełajowe
Biegi przełajowe rozgrywane są w terenie. Ich trasy wyznaczone są przez lasy, łąki, pola i inne tereny, które są naturalnym utrudnieniem dla zawodników.
Biegi na orientację
Kolejny z rodzajów biegów, to bieg na orientację. Poza kondycją i szybkością biegaczy, tego typu biegi sprawdzają umiejętności poruszania się w terenie. Trasa nie jest wyznaczona dokładnie, a biegacze mają do dyspozycji mapę, kompas oraz punkty kontrolne, które muszą odwiedzić w odpowiedniej kolejności.
Biegi z przeszkodami
Coraz popularniejszym rodzajem biegów są biegi z przeszkodami. Na uczestników tego typu zawodów czekają trasy obfitujące w różnego rodzaju utrudnienia sprawdzające siłę i wytrzymałość. Baseny z wodą, zjeżdżalnie, huśtawki, drabinki i inne przeszkody są nieodzownym elementem rywalizacji.
Biegi górskie
Tematowi biegów górskich poświęciliśmy oddzielny wpis na naszym blogu. Ten rodzaj biegów wybierany jest przez najbardziej wytrzymałych zawodników. Biegi górskie wyróżniają się tym, że poza odległością, na uczestników czekają też podbiegi i zbiegi, a różnice w terenie wynoszą nierzadko kilkaset (i więcej) metrów.
Biegi sztafetowe
Sztafety mogą odbywać się zarówno na bieżni, na ulicach miast, jak i w terenie. Ich istotą jest to, że w tego rodzaju biegach udział biorą zespoły, a każdy z uczestników sztafety ma do pokonania swój odcinek. Do zmiany następuje w trakcie biegu, a o wyniku decyduje czas zameldowania się na mecie ostatniego z zawodników.
Inne rodzaje biegów
Przygotowana przez nas lista z pewnością nie jest pełna. Bieganie, choć to sport z wielowiekową tradycją, stale się rozwija, a pomysłowość biegaczy i organizatorów nie zna granic. Co rusz pojawiają się nowe wydarzenia, które chcąc zachęcić jak największą liczbę uczestników, muszą zaoferować im coś, czego do tej pory nie widzieli.
Medale na zawody biegowe
Odlewnia MCC Medale specjalizuje się w produkcji odlewów z metalu. W naszej ofercie znajdą Państwo trofea sportowe – medale na zawody i statuetki. Produkujemy także breloki, pinsy, nieśmiertelniki, medale pamiątkowe, monety okolicznościowe, ordery i odznaczenia.
Wieloletnie doświadczenie, tysiące realizowanych każdego roku projektów, unikalne wzornictwo i szybkość produkcji stawiają nas wśród czołowych producentów medali sportowych w Polsce. Współpracujemy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego i Polskim Związkiem Kajakowym. Nasze medale trafiają także na szereg innych imprez sportowych organizowanych w kraju i poza jego granicami.
Medale sportowe
Medale biegowe
Breloki
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024