Sporty wodne to nie tylko pływanie
Sporty wodne, to jedna z najczęstszych form aktywności wybieranej przez gro ludzi w okresie letnim. Jednak sporty wodne, to nie tylko lato i nie tylko sposób niwelowania skutków upałów. Dla wielu, woda to też środowisko, w którym realizują swoje sportowe pasje.
Z tego artykułu dowiesz się:
Choć sporty wodne kojarzą się przede wszystkim z pływaniem, to dyscyplin, które można uprawiać jest znacznie więcej. Kajakarstwo, wioślarstwo czy żeglarstwo, to tylko kilka z najbardziej popularnych przykładów. Możliwości dla chcących związać swoją sportową karierę z wodą jest znacznie więcej. I nie tylko w wodzie, bo sporty wodne uprawiać można również na jej powierzchni, jak i pod.
Sporty wodne – kategorie
Przyjęło się mówić, że sporty wodne to wszystkie te dyscypliny, które mają związek z wodą. Tak szeroki wachlarz stwarzał problemy, dlatego wytworzyła się naturalna klasyfikacja oparta na tym, w jakim środowisku uprawia się daną dyscyplinę.
Sporty wodne utożsamiane są przede wszystkim z pływaniem, czyli dyscypliną, w której sportowiec znajduje się w wodzie, a jego zadaniem jest pokonanie określonego dystansu przy użyciu siły własnych mięśni. Pływanie, jak i kilka innych dyscyplin, które wymienimy później to sporty w wodzie.
Kolejną kategorię tworzą sporty wodne, w których zawodnik znajduje się pod wodą. Na pierwszą myśl przychodzi nurkowanie, ale to nie jedyna dyscyplina zaliczana do sportów podwodnych.
Ostatnią, najszerszą kategorią są sporty uprawiane na wodzie. Mnogość dyscyplin wiąże się z różnorodnym sprzętem, który można wykorzystać do utrzymania się na jej powierzchni, a także sposobem wprawiania go w ruch.
Trzymając się tej kategoryzacji, w dalszej części tekstu przyjrzymy się wybranym, najpopularniejszym lub najciekawszym sportom wodnym.
Sporty w wodzie
Sporty w wodzie to przede wszystkim pływanie. Ze względu na popularność tej dyscypliny, nie poświęcimy jej zbyt wiele uwagi. Warto przyjrzeć się natomiast innym, mniej rozpowszechnionym dyscyplinom sportu, które można uprawiać w wodzie.
Piłka wodna
Piłka wodna nazywana również waterpolo, to drużynowa dyscyplina uprawiana w wodzie. Naprzeciw siebie stają dwie 7-osobowe drużyny, których zadaniem jest zdobycie jak największej liczby bramek. Głębokość wody, w której rywalizują zespoły, nie może być mniejsza niż 180 cm, a wymiary boiska wynoszą 20 x 30 metrów. Do najważniejszych zasad rządzących tą dyscypliną należy zasada zakazująca zawodnikom stania na dnie basenu (muszą pływać), jak i nakazująca używania jedynie jednej ręki do dotykania, jak i rzucania piłką.
Pływanie synchroniczne
Poszukiwacze piękna w sporcie, swoją uwagę powinni zwrócić na połączenie tańca, gimnastyki i pływania – pływanie synchroniczne. Ta dyscyplina należy do jednego z najbardziej widowiskowych sportów uprawianych w wodzie. Celem zawodników (głównie kobiet) jest wykonanie opracowanego układu ćwiczeń zsynchronizowanego z wybraną przez siebie muzyką.
Skoki do wody
Kolejnym, nie mniej widowiskowym sportem wodnym są skoki do wody. W tej dyscyplinie zawodnicy muszą oddać skok z trampoliny lub wieży. Jednak nie tylko sam skok i lądowanie się liczą. Ocenie podlegają akrobacje, które zawodnicy wykonują w trakcie spadania do wody. Skoki do wody mogą być wykonywane indywidualnie lub w parach. Z miejsca lub z rozbiegu. Zawodnicy mogą także rozpocząć skok stojąc normalnie lub na rękach.
Inne sporty uprawiane w wodzie
Wachlarz dyscyplin możliwych do uprawiania w wodzie jest szerszy. Do tej kategorii zaliczane jest także wodny aerobik, gimnastyka, snorkeling, a także sportowe ratownictwo wodne.
Sporty podwodne
Dyscypliny podwodne nie są tak popularne jak pozostałe formy wodnych sportów. Wszystko za sprawą trudności w podziwianiu umiejętności zawodników przez kibiców. Nie oznacza to jednak, że pod wodą sportów się nie uprawia.
Nurkowanie
Nurkowanie to najpopularniejsza z form sportów podwodnych, którą można uprawiać zawodowo, jak i rekreacyjnie. Nurkować można zarówno ze sprzętem – w tym w pełnym wyposażeniu z butlą, itp., jak i na wstrzymanym oddechu (tzw. freediving). To na bazie nurkowania rozwinęły się pozostałe dyscypliny.
Podwodny hokej
Hokej podwodny to dyscyplina, w której rywalizują ze sobą dwie sześcioosobowe drużyny. Zawodnicy wyposażeni są w podstawowy sprzęt – płetwy, maski i fajki, a rozgrywka toczy się na dnie basenu o głębokości ok. 2-3 metrów. Zawodnicy nabierają powietrza na powierzchni, a do poruszania ważącego ok 1,5 kg krążka używają specjalnych kijów do hokeja pod wodą.
Rugby podwodne
Kolejną z dyscyplin znanych z klasycznego sportu, a zaadaptowaną do warunków podwodnych jest rugby. Tutaj, podobnie jak w hokeju, rywalizują ze sobą dwie sześcioosobowe drużyny, a celem jest wrzucenie piłki do koszy umieszczonych na przeciwległych bokach boiska o wymiarach mieszczących się w przedziale 12-18 m. długości, 8-12 m. szerokości i 3,5-5 m. głębokości.
Sporty na wodzie
Ostatnią, najliczniejszą z kategorii są sporty uprawiane na wodzie. W krótkim tekście nie sposób wymienić wszystkich dyscyplin, dlatego ograniczymy się do kilku najpopularniejszych lub najbardziej widowiskowych.
Kajakarstwo
Kajakarstwo to popularna dyscyplina uprawiana zarówno rekreacyjnie, jak i wyczynowo. Do poruszania się po powierzchni wody wykorzystuje się kajak lub kanadyjkę, a do wprawienia ich w ruch służy wiosło o dwóch lub jednym piórze. Wiosło, w odróżnieniu od tych używanych w wioślarstwie, trzymane jest w rękach, a nie w specjalnych uchwytach.
Wioślarstwo
Wioślarstwo to kolejna z dyscyplin wodnych spopularyzowana na całym świecie, którą można uprawiać zawodowo, jak i rekreacyjnie. W jej przypadku na powierzchni wody utrzymuje nas łódź, a do jej poruszania wykorzystuje się wiosła oparte na burtach. W odróżnieniu od kajaków, gdzie zawodnik siedzi przodem do kierunku poruszania się, wioślarz siedzi do niego tyłem.
Żeglarstwo
Żeglarstwo jest dyscypliną, w której do poruszania wykorzystywana jest siła wiatru. Żeglarstwo może być uprawiane zarówno indywidualnie, jak i zespołowo na różnego rodzaju łodziach żaglowych (tzw. żaglówki). Co ciekawe, żeglarstwo można uprawiać nie tylko na powierzchni wody. Znane są również odmiany na lodzie, jak i lądzie.
Kitesurfing
Kitesurfing to jedna z dyscyplin wodnych, w których do utrzymania się zawodnika na powierzchni wody wykorzystywana jest deska. Zawodnik porusza się dzięki sile wiatru, a do jej ujarzmienia wykorzystuje duży latawiec, którym steruje w trakcie ślizgu. Kitesurfing jest również bardzo widowiskowy. Dzięki latawcowi, zawodnicy mogą wykonywać duże skoki, niemalże loty, a w ich trakcie nierzadko popisują się umiejętnościami akrobatycznymi.
Wakeboarding
W przypadku wakeboardingu do ślizgu po powierzchni wody wykorzystywana jest siła mechaniczna. Zawodnicy mogą być ciągnięci za motorówką, jednak najbardziej popularnym sposobem są specjalne wyciągi ciągnące ich przez tor, na którym mogą znajdować się różnego rodzaju przeszkody służące do wykonywania akrobacji.
Surfing
Ostatnim z wymienionych przez nas sportów wykorzystujących deskę jest surfing. To dyscyplina, która nie jest popularna w naszej części świata ze względu na brak dużych fal i plaż nie poprzecinanych falochronami. Fale wykorzystywane są bowiem do wprawiania w ruch. Zawodnik najpierw wypływa w głąb morza lub oceanu przy pomocy własnych mięśni, a następnie “łapie falę” i ślizga się po jej czole.
Kajak polo
Kajak polo to drużynowa dyscyplina sportu, która łączy kajakarstwo i sport zespołowy. Zawodnicy, tworzący pięcioosobowe drużyny siedzą w małych, zwrotnych kajakach. Ich celem jest pokonanie przeciwników poprzez zdobycie większej liczby punktów poprzez umieszczenie piłki w bramce. Można to zrobić rękami lub wykorzystując do tego wiosło.
Inne sporty wodne na powierzchni
Poza wymienionymi, istnieją jeszcze inne sporty wodne powierzchniowe. Są to m.in. wyścigi smoczych łodzi, windsurfing, narciarstwo wodne, skimboarding, rafting, paddle boarding czy zyskujący na popularności flyboarding.
Sporty motorowodne
Do sportów wodnych zaliczane są także sporty motorowodne. Wszystkie z nich są sportami powierzchniowymi. Dyscyplina ta obejmuje różnego rodzaju aktywności – zarówno rywalizację, jak i rekreację. W sportach motorowodnych wykorzystywane są pojazdy napędzane silnikami. Rywalizacja może odbywać się zarówno na zamkniętych akwenach śródlądowych, jak i otwartych, morskich.
MCC Medale – producent trofeów sportowych
Niezależnie od tego czy organizujesz zawody w dowolnej dyscyplinie sportów wodnych, czy innych sportach, postaw na sprawdzonego producenta medali i trofeów – wybierz MCC Medale. Posiadamy doświadczenie zdobyte przy realizacji tysięcy zleceń dla organizatorów zawodów z Polski i całego świata. Jako oficjalny dostawca dostarczamy medale dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Współpracujemy również z Polskim Związkiem Kajakowym, Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego oraz szeregiem innych, mniejszych i większych organizatorów.
W naszej ofercie znajdziesz odlewane na zamówienie medale sportowe i statuetki metalowe. Produkujemy również pinsy, breloki, medale okolicznościowe, monety pamiątkowe, nieśmiertelniki, ordery i odznaczenia. Wszystkie odlewy wykonujemy od podstaw, zgodnie z wizją klienta. Oferujemy darmowy projekt wraz z wizualizacją umożliwiającą zobaczenie gotowego produktu przed rozpoczęciem produkcji. Realizujemy zamówienia już od 30 szt., a czas produkcji wynosi ok. 14 dni roboczych.
Chcesz wiedzieć więcej? Przedstaw nam swój pomysł na medale lub inne odlewy w formularzu dostępnym na stronie. Nasi pracownicy skontaktują się z Tobą i przedstawią najlepsze rozwiązanie, a w razie pytań udzielą dodatkowych odpowiedzi.
Medale biegowe
Medale sportowe
Pinsy
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024