Ciekawostki sportowe – te sportowe fakty warto znać!
Aktywność fizyczna towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Pierwotnie – związana przede wszystkim z walką o przetrwanie. Dziś wszechobecna w naszym życiu – sami uprawiamy sporty lub oglądamy innych dla rozrywki. Rozwój sportu oraz wzrost popularności różnych dyscyplin wiąże się też z masą anegdot, faktów i niesamowitych historii. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym zebraliśmy najciekawsze ciekawostki sportowe.
Nie ma dyscypliny, z którą nie wiązałyby się jakieś ciekawostki sportowe. Czy to piłka nożna, golf, czy kolarstwo – wszędzie można trafić na ciekawe fakty i anegdoty stanowiące “smaczek” dla każdego fana sportu. Dowody heroizmu, świadectwa niesamowitego talentu, mało znane szczegóły z życia sportowców, czy śmieszne sytuacje, które im się przydarzyły – wszystko to znajdziecie poniżej.
Ciekawostki związane z olimpiadami
Pierwszy złoty medal olimpijski
Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie odbyły się w 1896 roku w Atenach – to fakt powszechnie znany. Mało osób kojarzy jednak pierwszego sportowca, który zdobył na nich złoty medal.
Był nim James B. Connolly. Amerykański lekkoatleta na Olimpiadzie w Atenach zwyciężył w konkurencji trójskoku. Na tych samych igrzyskach zdobył srebrny medal w skoku wzwyż oraz brązowy medal w skoku w dal. Jednak to nie wszystkie medale zdobyte przez Connolly’ego. Zawodnikowi udało się zdobyć medal także na kolejnej – rozgrywanej w Paryżu w 1900 roku – Olimpiadzie. James nie obronił jednak tytułu i musiał zadowolić się tam srebrnym krążkiem.
Nie wszystko złoto, co się świeci…
Wspominając pierwsze złote medale olimpijskie nie sposób nie wspomnieć o tym, że… wcale nie były złote! Na pierwszych igrzyskach olimpijskich zawodnicy zajmujący najwyższy stopień na podium otrzymywali medal srebrny, druga pozycja nagradzana była medalem brązowym. Zawodnik piastujący ostatnie miejsce musiał obejść się smakiem.
Medale ze złota pojawiły się na Igrzyskach w Paryżu, jednak nie zagościły na długo wśród nagród wręczanych zwycięzcom. Ostatni raz medale ze złota w całości otrzymali zawodnicy biorący udział w V Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie (1912 rok). Dziś medale są jedynie pozłacane – cenne złoto stanowi ok. 1% wagi odlewu, reszta to srebro (ok. 93%) i miedź (ok. 6%).
Multimedaliści olimpijscy
Mówiąc o olimpiadach, nie sposób pominąć zawodników, którzy odnosili na nich największe sukcesy. Obecnie ranking multimedalistów olimpijskich zdominował Michael Phelps. Ten Amerykanin uznawany za najlepszego pływaka w historii może pochwalić się aż 28 medalami zdobytymi na igrzyskach olimpijskich. 23 z nich są złote, 3 srebrne, a 2 brązowe.
Michael Phelps wskoczył jednak na pozycję lidera dopiero podczas Olimpiady w stolicy Wielkiej Brytanii – Londynie w 2012 roku. Do tego czasu, niekwestionowaną liderką rankingu była reprezentantka Związku Radzieckiego – pochodząca z Ukrainy gimnastyczka Łarysa Łatynina. Zawodniczka na 3 kolejnych olimpiadach (licząc od Melbourne w 1956 roku) zgromadziła 18 medali – 9 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe.
Olimpijska kradzież
Wśród wymienionych nie mogło zabraknąć ciekawostki sportowej wiążącej się ze złotymi medalami zdobytymi w 1912 roku przez Amerykanina Jima Thorpe. Zawodnik swoje dwa złote medale (w pięcioboju i dziesięcioboju) zdobył w butach nie do pary znalezionych w koszu. Zmusiła go do tego sytuacja – jego własne obuwie zostało skradzione w dniu zawodów. W sieci można znaleźć zdjęcie przedstawiające zawodnika w dwóch różnych butach i skarpetkach, które pomagały utrzymać je na stopie.
Dodatkowe olimpijskie ciekawostki sportowe
- Flagę olimpijską kojarzy każdy, jednak nie każdy wie co symbolizują charakterystyczne okręgi i ich kolory. 5 okręgów to 5 kontynentów, a ich kolory (razem z białym tłem flagi) dobrano tak, żeby przynajmniej jeden z nich był obecny na jakiejkolwiek fladze państwa (wg stanu z 1913 roku).
- Grecja i Australia to jedyne państwa, które brały udział w każdej nowożytnej olimpiadzie.
- Letnie igrzyska olimpijskie odbywały się kiedyś w tym samym roku co igrzyska zimowe. Zmiana nastąpiła dopiero w 1992 roku.
- Bob Beamon, Amerykański lekkoatleta specjalizujący się w skoku w dal, na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku (1968 r.) zdobył medal oddając rekordowy skok na odległość 8,90 m. Jego wynik nadal pozostaje olimpijskim rekordem, a gdyby porównać go z wynikami zawodników biorących w udział w Igrzyskach w Rio de Janeiro (Brazylia, 2016 r.) zapewniłby mu złoty medal z przewagą niemal 0,5 metra (w Rio zwyciężył Jeff Henderson z wynikiem 8.38 m).
Jaki sport uprawia się na Księżycu?
W niektóre ciekawostki sportowe trudno uwierzyć, a ta, którą przygotowaliśmy poniżej z pewnością się do nich zalicza. W roku 1971 na powierzchni Księżyca wylądowała załoga misji Apollo 14. Wśród członków był Alan Shepard, zapalony golfista. W trakcie pobytu na powierzchni Księżyca kosmonauta oddał 3 uderzenia. Golf od tamtej pory jest jedynym sportem, który uprawiano na powierzchni naszego naturalnego satelity.
Choć golf nie jest w Polsce aż tak popularny, warto znać ciekawostkę dotyczącą piłeczek, która często pojawia się w teleturniejach bądź testach wiedzy. Przeciętna piłka golfowa posiada 336 dimpli, czyli zagłębień powierzchni, które wpływają na aerodynamikę i trajektorię lotu. Są jednak modele, które mogą posiadać ich nawet 500! Taka budowa ułatwia piłeczkom poruszanie się z ogromnymi prędkościami.
Rekord prędkości piłeczki golfowej należy Ryana Winther’a. Podczas zawodów rozgrywanych na Florydzie w 2013 roku uderzona przez zawodnika piłeczka golfowa poruszała się z prędkością 349,38 km/h.
Królowa motorsportu – ciekawostki ze świata Formuły 1
- Zawody Mistrzostw Świata Formuły 1 odbywają się corocznie od 1950 roku.
- Bolidy Formuły 1 w niespełna 7 sekund są w stanie rozpędzić się do ok. 160 km/h i wyhamować do 0.
- Jedynie ok. 3,5 sekundy zajmuje bolidowi wyhamowanie do 0 z prędkości ok. 300 km/h.
- Robert Kubica jest pierwszym kierowcą, który występował w Grand Prix. Nie jest on jednak jedynym polskim kierowcą, który miał okazję prowadzić bolid Formuły 1.
- W 1979 roku, podczas wyścigów samochodowych organizowanych z okazji Międzynarodowych Targów na torze w Poznaniu do bolidu Formuły 1 wsiadł Andrzej Jaroszewicz. Był to pierwszy taki przypadek w historii polskiego motorsportu.
- W 1970 roku tytuł mistrza zdobył kierowca… który nie żył. Jochen Rindt to jedyny człowiek, który został pośmiertnie Mistrzem Świata. Feralny wypadek przydarzył mu się podczas treningu na torze Monza przed Grand Prix Włoch. Choć do końca sezonu pozostały 4 wyścigi, przewaga Rindta była tak duża, że żaden zawodnik nie był w stanie go przegonić.
Ciekawostki sportowe związane z tenisem
Tenis to sport, który w świadomości wielu Polaków pojawił się dopiero niedawno, za sprawą sióstr Radwańskich, Jerzego Janowicza, Huberta Hurkacza czy ostatnich sukcesów Igi Świątek. Pomimo braku oszałamiającej historii sukcesów polskich zawodników tenis pełen jest jednak ciekawych faktów, które warto wspomnieć:
- Najdłuższa wymiana w historii trwała 29 minut. Doszło do niej w pojedynku tenisistek Vicki Nelson-Dunbar i Jean Hepner w trakcie turnieju w amerykańskim Richmond w 1984 roku. Zawodniczki wymieniły między sobą piłkę aż 643 razy, a zwycięsko wyszła z niej Vicki Nelson-Dunbar.
- Dla porównania warto wspomnieć o potyczce Susan Tutt z Marion Boundy podczas turnieju Wimbledon w 1969 roku. Tutt pokonała Boundy 6-2, 6-0 w rekordowym tempie. Całe spotkanie rozstrzygnęło się w 20 minut.
- Ważąca 56,0-59,4 gramów piłka tenisowa w trakcie serwowania porusza się z prędkością przekraczającą często 200 km/h. Rekord wynoszący 263.0 km/h należy do Australijczyka Sama Grotha.
Żużel
Żużel to dyscyplina, którą emocjonuje się wielu Polaków. Nie bez powodu – sukcesy Tomasza Golloba czy Bartosza Zmarzlika rozbudzały i rozbudzają emocje do czerwoności. Warto znać więc kilka faktów z tego emocjonującego sportu:
- Liga żużlowa w Polsce rozgrywana jest regularnie już od 1948 roku. Jako jeden z nielicznych krajów posiadamy również trzy klasy rozgrywkowe.
- Motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów i… hamulców. Zawodnicy sami muszą wyhamować swoje pojazdy.
- Średnia prędkość żużlowców na torze wynosi ok. 90 km/h. Na odcinkach prostych może wzrosnąć powyżej 110 km/h.
- Charakterystyczny zapach na torze żużlowym związany jest z paliwem, które napędza klasyczne silniki motocyklowe. Jest nim alkohol metylowy. Przyjmuje się, że pojazdy spalają go nawet 100 litrów na 100 km.
Inne sporty
Nie sposób wymienić wszystkich dyscyplin sportu uprawianych przez ludzi na całym świecie, a tym bardziej trudno zebrać wszystkie związane z nimi ciekawostki sportowe. Mamy jednak nadzieję, że w naszym tekście znajdziecie fakty, o których do tej pory nie mieliście pojęcia! Mamy dla Was również kilka bonusowych informacji, których nie powstydziliby się profesjonalni komentatorzy sportowi:
- Liczba 91,9 nie jest szczęśliwa dla Artura Boruca. To z takiej odległości bramkę strzelił mu Asmir Begovic przyznając Borucowi tytuł bramkarza, któremu strzelono gola z największego dystansu w historii.
- Średnio co 40 sekund padały bramki w spotkaniu hokejowym pomiędzy Koreą Południową i Tajlandią (U-20). Zdobywali je Koreańczycy, a mecz zakończył się najwyższym wynikiem w historii – 92:0!
- Podczas Mistrzostw Świata w 1994 roku wyjściowa 11-tka drużyny Bułgarii składała się w całości z zawodników, których nazwiska kończyły się na “-ov”.
- 5 godzin i 10 minut – tyle wynosi rekord ustanowiony przez Ari Petrofa w Szwedzkich Mistrzostwach Saunowania. Ari spędził ten czas w saunie, w której temperatura wynosiła 100 stopni.
- Pierwszą kobietą w historii, która poprowadziła finał męskich rozgrywek organizowanych przez UEFA została Stephanie Frappart. Na kartach historii zapisała się ona prowadząc starcie pomiędzy Liverpoolem a Chelsea FC o Superpuchar UEFA 14.08.2019 r.
- W Finlandii od 1992 roku odbywają się zawody w noszeniu żony na plecach. Zawodnik, który jako pierwszy pokona tor pełen przeszkód otrzymuje nagrodę w postaci piwa o objętości odpowiadającej wadze jego żony.
MCC Medale – odlewy na zamówienie
Nasza firma specjalizuje się w produkcji odlewów na zamówienie. W naszej ofercie znajdują się medale sportowe, medale okolicznościowe, pamiątkowe monety, pinsy, breloki, statuetki, nieśmiertelniki, ordery i odznaczenia. Jeżeli poszukujesz producenta odlewów dla swojej firmy lub na organizowane przez siebie wydarzenie kliknij przycisk poniżej i skontaktuj się z nami za pomocą formularza dostępnego na stronie.
- Tu rządzi siła! Sporty dla silnych i wytrzymałych - 14 marca 2023
- Polskie maratony, które musisz znać! - 7 lutego 2023
- Wielki Szlem – co to jest? - 3 lutego 2023