Najdłuższy bieg świata – Self-Transcendence 3100 Mile Race
Ludzie lubią wyzwania. Od zawsze pokonywanie rekordów – a przede wszystkim własnych słabości – jest celem każdego sportowca. Jedną z grup, które podchodzą do tego zadania bardzo poważnie są biegacze. To właśnie w tej dyscyplinie co rusz pojawiają się biegi, które po raz kolejny mają przesunąć granice ludzkich możliwości. Wśród nich jest najdłuższy bieg świata – wyzwanie, które podjąć są w stanie tylko najlepsi.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dla przeciętnego, biegającego rekreacyjnie amatora sportu dystans 5 czy 10 km nie jest dużym wyzwaniem. Na większości wrażenia nie robi również dystans półmaratonu. Coraz większa grupa za cel stawia sobie udział w maratonie – biegu na dystansie 42,195 km. Wśród biegaczy jest także grupa, która za cel obrała sobie inne, bardziej ekstremalne wyzwania. Ultramaratony, biegi górskie czy biegi długodystansowe – to tam można spotkać ich najczęściej.
I o ile wymagających biegów jest na świecie multum, tylko jeden z nich może poszczycić się mianem najdłuższego biegu świata z certyfikatem. Jest to Self-Transcendence 3100 Mile Race. Nim jednak o nim, cofnijmy się do 1929 roku. To właśnie wtedy odbył się najdłuższy w historii wyścig, którego dystans przekraczał o niemal 1000 km dystans dzisiejszego Self-Transcendence 3100 Mile Race.
5850 km w 79 dni
Historycznie, najdłuższy bieg na świecie miał miejsce w 1929 roku. To wtedy odbył się bieg na dystansie niemal 6 tys. km. Zawodników chcących go pokonać stawiło się na starcie około 30. Trasa, która na nich czekała zaczynała się w Nowym Jorku i kończyła na drugim wybrzeżu – w kalifornijskim Los Angeles.
Na mecie tego 5850 kilometrowego wyścigu pierwszy pojawił się Johnny Salo – Amerykanin fińskiego pochodzenia uznawany za najlepszego ultrabiegacza pierwszej połowy XX wieku. Salo pokonał trasę wiodącą przez całe Stany Zjednoczone w 79 dni. Czas jego biegu wynosił 525 godzin, 57 minut i 20 sekund.
Co ciekawe, drugi na mecie Anglik – Pietro Gavuzzi – stracił do Salo jedynie 2 minuty i 47 sekund.
Najdłuższy bieg na świecie – Self-Transcendence 3100 Mile Race
Wynik Salo jest z pewnością warty zapamiętania. Dziś jednak zawodnik mógłby zaliczyć jeszcze bardziej udane występy. Obecnie najdłuższy bieg na świecie ma bowiem “tylko” 4989 km.
Co ciekawe, w 1996 roku, gdy Sri Chinmoy organizował pierwszą edycję biegu dystans ten był krótszy i wynosił jedynie 4345 km (2700 mil). Rok później dołożono do niego brakujące 400 mil i w ten sposób Self-Transcendence 3100 Mile Race umocnił swoją pozycję najdłuższego biegu na świecie.
Wydawać by się mogło, że bieg na tak długim dystansie wymagać będzie wielkiej skali przygotowań. Zabezpieczenie tras, noclegów i pozostała logistyka. W rzeczywistości, uczestnicy najdłuższego biegu na świecie nie opuszczają dzielnicy Queens w Nowym Jorku. To właśnie tam najczęściej (w 2020 roku wyścig odbył się w Austrii) zlokalizowana jest arena zmagań, którą są… chodniki wzdłuż przecznic tworzące pętlę o długości ok. 900 metrów. By ukończyć wyścig zawodnicy muszą pokonać ich niemal 5700!
Mają na to jedynie 52 dni i biegać mogą między 6 rano, a północą. By ukończyć wyścig w wyznaczonym czasie muszą przebiegać średnio ok. 100 km/dziennie. Z uwagi na charakterystykę trasy, robią to wtapiając się w tłum przechodniów i pozostały ruch uliczny.
Tak długi czas nie jest jednak potrzebny najlepszym zawodnikom. Obecny rekord w Self-Transcendence 3100 Mile Race należy do Fina Ashprihanal Aalto, który dystans wyścigu w 2015 roku pokonał w 40 dni, 9 godzin, 6 minut i 21 sekund. Wśród kobiet najlepsza jest Kaneenika Janakova. Słowaczka w 2017 roku ukończyła wyścig w 48 dni, 14 godzin 24 minut i 10 sekund.
Skąd wzięła się długość trasy?
3100 mil (4989 km) nawiązuje do odległości pomiędzy zachodnim, a wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Dla organizatorów była ona jednak zbyt krótka, dlatego dodano do niej jeszcze 11 krotność maratonu.
Nagrody dla uczestników najdłuższego biegu świata
Wydawać by się mogło, że wydarzenie przyciągające najbardziej wytrwałych biegaczy poza samym dystansem stanowiącym nie lada wyzwanie, kusi ich także wspaniałymi nagrodami.
Nic bardziej mylnego! Dla Sri Chinmoy – pomysłodawcy i organizatora zawodów – bieg to przede wszystkim szansa na przekroczenie własnych granic, sięgnięcie w głąb siebie i przezwyciężenie z góry przyjętych ram na temat ludzkich możliwości.
Poza nagrodami dla ducha, na zawodników biorących udział w Self-Transcendence 3100 Mile Race czekają też symboliczne nagrody rzeczowe. Nie są one jednak spektakularne. Najczęściej jest to koszulka, płyta DVD dokumentująca wyścig lub małe sportowe trofeum.
Inne długie biegi w Polsce i na świecie
Świat biegów długodystansowych to nie tylko najdłuższy bieg na świecie. Każdego roku rozgrywa się szereg innych długich biegów, które przyciągają na start całe rzesze biegaczy. Bardzo często są one nawet bardziej popularne, ponieważ udział w nich wziąć może więcej uczestników – nie tylko ze względu na własne możliwości, ale też krótszy czas wymagany do ich ukończenia.
Wśród nich jest chociażby The Barkley Marathons – amerykański ultramaraton, w którym zawodnicy muszą pokonać 160 km w czasie 60 godzin. Jednym z najcięższych biegów długodystansowych jest natomiast The 6633 Arctic Ultra – bieg, którego trasa zahacza o koło podbiegunowe. Odbywający się na półwyspie Jukon The 6633 Arctic Ultra w swojej najdłuższej wersji ma aż 617 km.
O tytuł najcięższego biegu górskiego walczy Dragon’s Back Race, którego trasa prowadzi przez walijskie szczyty. Zawodnicy biorący w nim udział mają do pokonania aż 380 km z różnicami poziomów wynoszącymi nawet 3800 metrów.
W Polsce najdłuższym biegiem jest Bieg Siedmiu Szczytów, który odbywa się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich w Lądku Zdrój. Trasa biegów prowadzi przez 7 sudeckich szczytów i liczy sobie aż 240 km. W kontekście Polski warto wspomnieć także o Rzeźniku Ultra (ok. 108 km) i Biegu Siedmiu Dolin (100 km).
Medale na zawody biegowe
W MCC Medale specjalizujemy się w produkcji medali sportowych i innych odlewów artystycznych. W naszej ofercie znajdują się medale na zawody, statuetki z metalu, nieśmiertelniki, breloki, pinsy, medale okolicznościowe, monety pamiątkowe, ordery i odznaczenia. Wszystkie nasze odlewy wykonujemy na zamówienie, od podstaw.
Naszym klientom oferujemy szerokie możliwości personalizacji zamawianych produktów. Dzięki własnej linii produkcyjnej do wymagań klientów dostosowana może być m.in. grubość i wielkość odlewu, jego kształt, elementy wzoru (teksty, liczby, grafiki), kolor odlewu, dodatkowe kolory nakładane za pomocą emalii, technika projektowania (2D lub 3D). Nasi klienci mogą także skorzystać z usług dodatkowych – umieścić odlew w eleganckim etui z tworzywa lub drewna, zawiesić medale na personalizowanej szarfie.
Realizujemy zamówienia już od 30 sztuk, dzięki czemu nasza oferta dostępna jest zarówno dla dużych, jak i mniejszych organizatorów wydarzeń sportowych. Wszyscy nasi klienci mogą liczyć na darmowy projekt wraz z wizualizacją, który tworzymy na podstawie przesłanych materiałów, informacji lub szkiców. Jesteśmy w stanie dostosować do wymagań technicznych również projekty klientów. Czas realizacji zamówień wynosi ok. 14 dni roboczych.
Odlewnia MCC Medale
Dołącz do grona zadowolonych klientów i wybierz ofertę odlewni MCC Medale. Każdego roku realizujemy tysiące projektów dla klientów z Polski i całego świata. Współpracujemy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego i Polskim Związkiem Kajakowym oraz szeregiem innych mniejszych lub większych organizatorów wydarzeń sportowych. Nasze odlewy trafiają także do przedstawicieli władz, służb mundurowych, klubów sportowych, zespołów muzycznych, firm, organizacji kościelnych, pozarządowych, firm i klientów indywidualnych.
Medale sportowe
Medale biegowe
Breloki
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024