Odznaczenia wojskowe – najważniejsze odznaczenia na świecie
Zwyczaj wyróżniania najbardziej zasłużonych obywateli sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze odznaczenia wojskowe pojawiły się już za czasów rzymskiej republiki, w której żołnierzy i wodzów wyróżniano zawieszanymi na piersi krążkami i koronami honorowymi. Odznaczenia wojskowe rozwinęły się jednak najbardziej wraz z pojawieniem się bractw i zgromadzeń zakonnych. Różnego rodzaju symbole – najczęściej krzyże – były używane do oznaczania członków zakonu, a także wyróżniania ich stopnia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Niektóre powstałe w tamtych czasach odznaczenia funkcjonują do dziś. Przykładem może być hiszpański Order Alcantara, którego początki sięgają 1156 roku, a obecnie – po przekształceniu w odznaczenie – przyznawany jest za zasługi wojskowe osobom posiadającym szlacheckie korzenie. Obecnie tytuł mistrza tego orderu dzierży król Hiszpanii – Filip VI Burbon.
Za co przyznawane są odznaczenia wojskowe?
Podobnie, jak wszystkie inne wyróżnienia, odznaczenia wojskowe przyznawane są najczęściej za zasługi na rzecz obronności państwa, wybitne osiągnięcia na polu walki, odwagę, poświęcenie, a także na pamiątkę – np. udziału w wojnie lub konkretnej misji. Wśród odznaczeń najwyższą rangę ma zazwyczaj order, następnie krzyż, medale, gwiazdy i – najniższe w hierarchii – odznaki. Od tej reguły są jednak odstępstwa – chociażby w Stanach Zjednoczonych czy Izraelu.
Odznaczenia amerykańskie
Medal Honoru
Medal Honoru to najwyższe odznaczenie wojskowe w Stanach Zjednoczonych. Przyznawane jest osobom wyróżniającym się aktami odwagi i męstwa z narażeniem własnego życia, przekraczającym granice oraz swoje standardowe obowiązki. W imieniu Kongresu nadaje go Prezydent USA.
Medal Honoru otrzymać mogą wyłącznie żołnierze amerykańscy, a z jego posiadaniem wiąże się wiele przywilejów. Ciekawostką wartą odnotowania jest fakt, że każdy inny żołnierz – w tym generałowie – oddają honory, czyli salutują jako pierwszemu posiadaczowi owego medalu, bez znaczenia jaki stopień wojskowy posiada. Medal Honoru ma 3 wersje – marynarki wojennej, armii oraz sił powietrznych.
Krzyż Wybitnej Służby
Drugim w hierarchii odznaczeniem wojskowym w armii amerykańskiej jest Krzyż Wybitnej Służby. Ustanowione w 1918 roku odznaczenie przyznawane jest za nadzwyczajną odwagę w obliczu wroga i czyny na polu walki. Krzyż Wybitnej Służby jest równorzędny z Krzyżem Sił Powietrznych oraz Krzyżem Marynarki Wojennej. Jeden żołnierz może zostać odznaczony kilkukrotnie.
Medal za Wybitną Służbę
Medal za Wybitną Służbę to kolejne amerykańskie odznaczenie wojskowe ustanowione przez prezydenta Wilsona. Zajmuje ono trzecią pozycję w hierarchii i przyznawane jest za wybitną służbę dla rządu Stanów Zjednoczonych w warunkach wymagających dużej odpowiedzialności – zarówno w trakcie wojny, jak i podczas pokoju.
Medal, poza żołnierzami USA, może być przyznawany również przedstawicielom innych państw. Podobnie jak Krzyż Wybitnej Służby, Medal za Wybitną Służbę posiada równorzędne sobie medale (Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, dodatkowo również Straży Wybrzeża i Departamentu Obrony) i może być przyznawany wielokrotnie.
Odznaczenia wojskowe międzynarodowe
Mało osób zdaje sobie sprawę, że odznaczenia funkcjonują także w organizacjach międzynarodowych – ONZ i NATO. Przyznawane są żołnierzom biorącym udział zarówno w misjach zbrojnych, jak i pokojowych.
Medal NATO
Nadawane przez Sekretarza Generalnego, międzynarodowe odznaczenie wojskowe, które może trafić do żołnierzy biorących udział w operacjach Traktatu Północnoatlantyckiego. Medal NATO posiada różne wersje, które odpowiadają różnym misjom – m.in. w Jugosławii, Afganistanie czy Kosowie. Medale NATO otrzymują żołnierze biorący udział w misji przez 30 dni (nieprzerwanie) lub 60 dni (w okresie dwóch lat, z przerwami). Odznaczenie może być także przyznawane wielokrotnie.
Medal W Służbie Pokoju
Medal W Służbie Pokoju przyznawany jest żołnierzom biorącym udział w misjach Sił Pokoju pod sztandarem ONZ. Podobnie, jak w przypadku medalu NATO wyróżnia się różne wersje przyznawane za konkretne misje. W zależności od niej medale posiadają odpowiednią baretkę. Medal W Służbie Pokoju wręczany jest żołnierzom posiadającym 90 dni służby podczas danej misji. Za każde kolejne 180 dni otrzymują natomiast srebrną cyfrę umieszczaną na baretce.
Odznaczenia wojskowe na świecie
Amerykańskie odznaczenia, jak i te międzynarodowe przykuwają największą uwagę fascynatów wojskowości. Na świecie funkcjonują jednak także inne charakterystyczne odznaczenia, o których warto wspomnieć.
Krzyż Wiktorii (Wielka Brytania)
Nazwane imieniem królowej Wiktorii odznaczenie, to najwyższe odznaczenie wojskowe, które może otrzymać wojskowy lub cywil (pod władzą wojskową) w Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Brytyjskiej. Krzyż Wiktorii wręczany jest za szczególne akty poświęcenia, wyjątkowe oddanie obowiązkom lub przykładną odwagę w obliczu nieprzyjaciela. Odznaczenia nie mogą otrzymać obywatele innych państw poza tymi, w których głową państwa jest brytyjski monarcha.
Medal za Dzielność (Izrael)
Medal za Dzielność to najwyższe odznaczenie wojskowe w Izraelu. Ustanowiono go dopiero w 1970 roku, a do dziś przyznano ok. 40 razy. Odznaczeni medalem mogą liczyć na szereg przywilejów wiążących się z jego posiadaniem.
Krzyż Zasługi (Czechy)
Najwyższym odznaczeniem wojskowym w Czechach jest Krzyż Zasługi. Przyznawany jest żołnierzom, jak i pracownikom cywilnym Ministerstwa Obrony Narodowej za męstwo, odwagę, skuteczne dowodzenie w walce, działania bojowe, wzorowe dowodzenie i inne ważne zasługi na rzecz MInisterstwa Obrony Narodowej Czech. Może być przyznawany zarówno obywatelom, jak i cudzoziemcom. Posiada trzy stopnie – pierwszy (najwyższy), drugi i trzeci.
Krzyż Wojskowy (Belgia)
Przyznawana za wysługę lat Krzyż Wojskowy to najwyższe odznaczenie w Królestwie Belgii. Belgijski Krzyż Wojskowy 1 klasy mogą otrzymać oficerowi posiadający 25 letni staż służby. Krzyż Wojskowy 2 klasy nadawany jest natomiast oficerom sił rezerwy, którzy corocznie biorą udział w ćwiczeniach. Choć to odznaczenie belgijskie, w wyjątkowych sytuacjach mogą trafić do zasłużonych obcokrajowców.
Order Krzyża Wolności (Estonia)
Order Krzyża Wolności to najwyższe estońskie odznaczenie, które ustanowiono w 1919 roku. Jego pierwotnym celem było wyróżnienie osób, które wykazały się zasługami podczas wojny o niepodległość. Dzielił się na trzy kategorie i mógł być przyznawany zarówno wojskowym, jak i cywilom (cywile otrzymywali order III Kategorii). W 1925 roku zakończono nadawanie orderu, gdyż wszystkie osoby, które zasłużyły się podczas wspomnianej wojny zostały uhonorowane. Z jednym zastrzeżeniem – Order Krzyża Wolności może być nadal nadawany wyłącznie za zasługi wojenne.
Order Wojskowy Włoch (Włochy)
Order Wojskowy Włoch to najwyższe odznaczenie wojskowe w Republice Włoskiej. Otrzymać mogą Włosi, obcokrajowcy, jak i całe jednostki wojskowe w czasie pokoju i wojny. Nagradzane są wyjątkowe czyny odwagi, a także zasługi na rzecz obronności kraju. Order Wojskowy Włoch nadaje prezydent na wniosek ministra obrony narodowej.
Order Wieży i Miecza (Portugalia)
Jedno z najstarszych odznaczeń wojskowych na świecie i najwyższe odznaczenie w Portugalii ustanowione już w 1459 roku (wyżej jest jedynie Wstęga Krzyża Wielkiego Trzech Orderów zarezerwowana dla urzędującego prezydenta). Obecnie przyznawane funkcjonariuszom państwowym i wojskowym za zasługi w pełnieniu najwyższych funkcji, osiągnięcia dokonane podczas służby, bohaterstwo, bezinteresowność i poświęcenie dla kraju oraz ludzkości. Order Wieży i Miecza nadaje prezydent.
Odznaczenia wojskowe w Polsce
Również Polska posiada swoje odznaczenia wojskowe. Aktualnie funkcjonujących jest 13, a na podstawie artykułu 138 Konstytucji nadawać może je jedynie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w dwóch trybach – z urzędu lub na wniosek.
Polskimi odznaczeniami uhonorowani mogą zarówno obywatele kraju, jak i obcokrajowcy – po uzyskaniu zgody głowy obcego państwa na zasadach objętych protokołem dyplomatycznym.
Polskim odznaczeniom wojskowym poświęciliśmy oddzielny wpis na naszym blogu: Medale i odznaczenia w Polsce – wszystko co warto wiedzieć!
MCC Medale – producent odznaczeń na zamówienie
Nasza firma specjalizuje się w produkcji odlewów z metalu. W naszej ofercie znajdują się ordery i odznaczenia na zamówienie. Wykonujemy autorskie projekty, jak i realizujemy zlecenia wg projektów naszych klientów.
Wyróżnia nas niski nakład minimalny – realizujemy zamówienia już od 30 sztuk (i mniej), krótki czas produkcji – gotowe odlewy nawet w 14 dni roboczych, i szerokie możliwości personalizacji projektów obejmujące m. in. wielkość, kształt, rodzaj mocowania, grubość, kolory metalu oraz poszczególnych elementów.
Jeżeli poszukujesz producenta orderów, odznaczeń lub innych odlewów okolicznościowych, dołącz do grona zadowolonych klientów MCC Medale.
Ordery i odznaczenia
Monety okolicznościowe
Medale okolicznościowe
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024