Sporty walki – największe osiągnięcia Polaków
Niezależnie od tego, jakie sporty walki brać pod uwagę – od standardowego boksu po budzące dziś emocje MMA – Polacy regularnie odnoszą dziesiątki sukcesów na matach, w ringu czy oktagonach. Wiedzą o tym fani sięgający pamięcią do lat 80-tych, jak i śledzący pojedynki obecnie.
Sporty walki i osiągnięcia Polaków – to trudne do usystematyzowania zestawienie. Medal medalowi jest tutaj bowiem nierówny. Właściwie nie ma możliwości, by w jakikolwiek sposób porównywać krążek zdobyty w jednej specjalizacji i przed dwiema dekadami do innego, w kolejnej konkurencji i czasach obecnych. Można jednak pokusić się o stworzenie swoistego panteonu sław – najlepszych zawodników, którzy broniąc polskich barw zadziwiali skutecznością ciosów, precyzją kopnięć czy wytrzymałością podczas najsłynniejszych pojedynków.
Andrzej Gołota – pierwsza walka o MŚ
Bokser, który był uosobieniem swoistego amerykańskiego snu widzianego z perspektywy Polski. Na przełomie lat 80. i 90. nie miał dla siebie rywali w Polsce, z powodzeniem boksował na igrzyskach olimpijskich, ale to za oceanem – w zawodowym boksie – widział zarówno swoją przyszłość na ringu, jak i wielkie pieniądze.
Krok po kroku, stopniowo rosła jego pozycja w rankingu do czasu, gdy pojawiła się możliwość walki ze słynnym Riddickiem Bowe, która skończyła się katastrofą. Mimo, że Gołota był lepszym pięściarzem, emocje sięgnęły górę – zadane ciosy nie mieszczące się w kanonie bokserskim doprowadziły do tego, że sędziowie zadecydowali o dyskwalifikacji Polaka.
Wydawało się, że to już koniec kariery Gołoty. Ten jednak – nieco w drodze przypadku i kontuzji innych rywali – stanął przed szansą pojedynku z Lennoxem Lewisem. Stawką był tytuł zawodowego mistrza świata. Do najsłynniejszej walki w historii polskiego boksu ostatnich lat doszło w 1997 r. Choć specjaliści zachwycali się możliwościami fizycznymi Gołoty, marzenia o wielkim sukcesie pięściarza z Polski prysły po zaledwie 95 sekundach. Lewis zarzucił Gołotę gradem ciosów, na które Polak nie znalazł odpowiedzi. I choć dziś walka ta ciągle budzi emocje – np. ze względu na nieprawidłowości czy słynny tajemniczy zastrzyk podany Gołocie przed pojedynkiem – nie zmienia faktu, że należy do najsłynniejszych w polskiej historii tego sportu.
Sam pięściarz, choć mistrzem świata nie został, przez lata był symbolem krajowego boksu. Nic w tym dziwnego: trzy lata później, jako jedyny Polak miał szansę walczyć w ringu z największą sławą zawodowego boksu – Mikiem Tysonem.
Dwa medale IO Waldemara Legienia
Trudno w kontekście medali i gwiazd sportów walki nie wspomnieć o Waldemarze Legieniu – człowieku, który na przełomie lat 80. i 90. był swoistym towarem eksportowym polskich sportów walki. Wyrósł zresztą zdecydowanie poza nie – stał się bowiem polskim symbolem igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 r., gdzie zdobył pierwszy złoty krążek w historii polskiego judo. Powtórzył to również cztery lata później, gdy ponownie nie znalazł lepszych od siebie podczas igrzysk w Barcelonie.
Marek Piotrowski – gladiator kick-boxingu
Można pokusić się o stwierdzenie, że gdyby nie medale i sukcesy, jakie odnosił Marek Piotrowski, nie byłoby zapewne powszechnego zainteresowania sportami walki w Polsce na takim poziomie jak dziś. Końcówka lat 80. to czas, w którym Polska powoli żegnała realia PRL-u. To też czas, w którym wielu rodaków zachwycało się umiejętnościami kick-bokserów, które oglądać można było na filmach akcji wypożyczanych namiętnie na kasetach VHS z wypożyczalni.
Wśród miłośników tej dyscypliny sportu był Piotrowski, który najpierw zafascynował się karate kyokushin, by później skierować się ku kick-boxingowi. W Polsce nie miał konkurencji; w roku 1987 zgłosił się do – zakazanej wtedy nad Wisłą – formuły full contact. Zaledwie rok później Piotrowski sięgnął po mistrzostwo świata amatorów w kat. do 81 kg i wywalczył Puchar Świata. Był to wstęp do kariery zawodowej. Mając 24 lata Piotrowski – w roku 1988 – wyleciał za ocean deklarując, że plan jest prosty: zdobyć szybko mistrzostwo świata profesjonalistów. Stało się tak już w 1989 r., gdy nieznany wcześniej Polak pokonał słynnego Dona Wilsona.
Joanna Jędrzejczyk – kobieta łamiąca standardy
Inną z gwiazd polskich sportów walki – choć w jakże innych realiach – jest Joanna Jędrzejczyk. Miłośniczka taekwon-do i muay thai od dzieciństwa walczyła o medale w krajowych imprezach, z których szybko przeszła na poziom światowy. Najpierw – wśród amatorów, a w kolejnym kroku – wśród zawodowców.
Sławę na skalę globu przyniósł jej rok 2015, gdy już w MMA (mieszanych sztukach walki) zdobyła mistrzowski pas prestiżowej organizacji UFC pokonując zdecydowaną faworytkę, Brazylijkę Carlę Esperanzę. Był to pierwszy tego typu sukces reprezentantki Polski w tego typu zawodach. Zwycięstwo przysporzyło Jędrzejczyk fanów nie tylko w kraju, ale też na całym świecie.
Sporty walki mają swoje igrzyska, a Polacy złote medale!
Obok najsłynniejszych wojowników są także dziesiątki równie zasłużonych, ale mniej popularnych Polaków, którzy zdobywali medale podczas igrzysk sportów walki – Sportaccord Combat Games. Tylko podczas pierwszej edycji, reprezentanci Polski wywalczyli ich aż 15. Rywalizowali m.in. w aikido, boksie, judo, jujitsu, karate, kendo, kick boxingu, muay thai, sambo, sumo, taekwondo czy zapasach. Najlepiej Polscy zawodnicy zaprezentowali się na nich w grapplingu, gdzie Maciej Polok i Zbigniew Tyszka zdobyli po złotym medalu, a Irena Preiss i Krzysztof Łukasiewicz po krążku w kolorze srebrnym.
Medale na zawody sportów walki
Wspólnym mianownikiem wszystkich sukcesów polskich zawodników są zdobyte przez nich medale. Medale na zawodach sportów walki to nie tylko nagroda. To też symbol wysiłku włożonego w przygotowania do walki, lat wyrzeczeń i przelanego na sali treningowej potu. I właśnie dlatego obecność wyjątkowych medali sportowych na galach sportów walki jest tak ważna. Jeżeli organizujesz zawody sportowe i poszukujesz medali dla zawodników dołącz do grona klientów MCC Medale.
Jesteśmy producentem medali sportowych na zamówienie z wieloletnim doświadczeniem. Każdego roku realizujemy tysiące zamówień dla klientów z Polski i całego świata. Współpracujemy m.in. z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki i Polskim Związkiem Kajakowym. Dostarczamy medale zarówno na duże zawody sportowe, jak i mniejsze, organizowane lokalnie wydarzenia. Kliknij przycisk poniżej i dowiedz się więcej na temat oferowanych przez nas możliwości:
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024