Biegi uliczne – ściganie na ulicach miast
Cała Polska biega – takie hasło rzuca się na usta każdemu przemierzającemu ulice polskich miast, parki i leśne ścieżki. Dziś widok biegaczy nie jest już niczym niespotykanym. Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat “moda” na bieganie rozkwitła na dobre, a osoby uprawiające jogging lub bardziej intensywny bieg nie stanowią już dla nikogo zaskoczenia. Wraz z popularyzacją tej formy aktywności fizycznej rozwinęły się również biegi uliczne – wydarzenia sportowe skierowane zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Swój rozwój bieganie – jako dyscyplina – zawdzięcza niskiemu progowi wejścia. Żeby zacząć biegać nie potrzeba specjalistycznego sprzętu kosztującego majątek. Wystarczy koszulka, spodenki, para wygodnych butów i można ruszać na trasę. Brak barier sprawił, że coraz więcej ludzi stawia na tę formę aktywności fizycznej. Jednak bieganie to nie tylko rekreacja. Z czasem, nawet amatorzy poczują w sobie chęć rywalizacji. Odpowiedzią na nią są biegi uliczne, w których udział – w większości przypadków – wziąć mogą początkujący, jak i bardziej zaawansowani biegacze oraz profesjonaliści.
Biegi uliczne – o co w nich chodzi?
W większości przypadków biegi uliczne to imprezy masowe skierowane do szerszego grona miłośników biegania. Możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu niezależnie od poziomu sprawia, że cieszą się one dużą popularnością.
Trasy biegów wyznaczone są ulicami miast, ścieżkami i innymi utwardzonymi drogami. Najczęściej biega się jednak po asfalcie. Celem – jak w każdym wyścigu – jest jak najszybsze pokonanie trasy i dotarcie na metę przed pozostałymi. Ta wyznaczana jest w miejscu startu – gdy na dystans biegu składają się pętle, lub w innym, określonym przez organizatorów miejscu (np. finisze na stadionach).
Start biegów jest masowy. Na określony sygnał, na trasę ruszają wszyscy zawodnicy. Mogą być oni jednak podzieleni na grupy – np. w zależności od kategorii wiekowej, płci czy dystansu, na którym będą się ścigać. Ich czasy mierzone są tradycyjną metodą lub, coraz częściej, przy użyciu zaawansowanych pomiarów elektronicznych.
Skąd wzięła się popularność biegów ulicznych
Popularność biegów ulicznych to nie tylko wynik rozwoju dyscypliny. Pomimo dużej popularności biegania, profesjonaliści stanowią jedynie odsetek wszystkich zawodników. Zdecydowanie więcej biegaczy to amatorzy, a biegi uliczne dają im możliwość sprawdzenia swoich możliwości i skonfrontowania się z innymi.
Rywalizacja niewątpliwie przyczyniła się do wzrostu popularności wydarzeń biegowych na ulicach miast. To ona napędza do biegu i motywuje do jeszcze większego wysiłku. Udział w biegach ulicznych jest nie tylko sprawdzianem możliwości. Może także pokazywać, czy biegacz rozwija swoje umiejętności i zalicza progres.
Dodatkową motywacją mogą być medale biegowe, chętnie kolekcjonowane zarówno przez amatorów, jak i zaawansowanych biegaczy. Tradycyjne krążki, kolorowe medale czy medale kilkuczęściowe – każdy rodzaj wyróżnienia stanowi cenną pamiątkę i impuls do wysiłku. Dla najlepszych organizatorzy przygotowują również inne nagrody stanowiące dodatkową motywację.
Najpopularniejsze dystanse biegów ulicznych
Rozwój biegania i szeroki przekrój biegaczy przyczynił się do wzrostu liczby biegów ulicznych. Dziś, w samej Polsce organizowanych jest ich już więcej niż 4000 rocznie. Większość z nich rozgrywana jest na jednym (lub kilku) najpopularniejszych dystansach.
Biegi na 5 km
Biegi uliczne, których trasa liczy 5000 metrów to idealne wydarzenia dla debiutantów i prawdziwych amatorów. Nim porwą się na dłuższy dystans, mogą sprawdzić swoje umiejętności na takim, którego ukończenie z pewnością nie będzie stanowiło dla nich wyzwania. Udział w biegu na 5 km może być doskonałym wprowadzeniem w świat biegów ulicznych.
Biegi na 10 km
Biegi uliczne na 10 km przyciągają na start bardziej doświadczonych biegaczy. Nie oznacza to jednak, że udziału w nich nie mogą wziąć amatorzy. Bardzo wielu z nich właśnie na tym dystansie postanawia zadebiutować. Biegi uliczne na 10000 metrów nie są najbardziej wymagające, jednak do udziału w nich potrzeba już odpowiedniego przygotowania. Należą natomiast do najpopularniejszego rodzaju biegów ulicznych w Polsce i to wydarzeń tego typu spotkać można najwięcej.
Biegi na 15-20 km
Bardzo często na ulicach rozgrywane są biegi na 15 lub 20 km. Dystanse te są już bardziej wymagające i początkujący biegacze stanowią na ich starcie mniejszość. Nadal jednak można spotkać tam sporo amatorów – zwłaszcza ze względu na fakt, że bieg na 15 lub 20 km może stanowić ostateczny sprawdzian przed porwaniem się na dłuższe dystanse.
Półmaratony
Półmaratony, to biegi uliczne, których dystans równy jest połowie maratonu – wynosi 21,0975 metrów. Dla wielu biegaczy myślących o poprawie swoich umiejętności, udział w półmaratonach stanowi jedno z wyzwań, które muszą podjąć myśląc o późniejszym udziale w maratonie.
Maratony
Królewski dystans, na którego starcie zawsze stawiają się tłumy. Udział w maratonie, czyli biegu na 42 195 metrów stanowi marzenie wielu biegaczy. Ponad 40-kilometrowego dystansu nie da się jednak pokonać z marszu. Przygotowania trwają co najmniej kilka sezonów, a ukończenie maratonu to ostateczny sprawdzian – zarówno dla amatorów, jak i profesjonalnych biegaczy.
Biegi uliczne przyciągające tłumy
Nie da się ukryć, że biegi uliczne cieszą się ogromną popularnością. Tłumy na startach, duże zainteresowanie sponsorów, mediów i kibiców. Nic więc dziwnego, że pakiety startowe rozchodzą się jak ciepłe bułeczki tuż po otwarciu zapisów. Które wydarzenia należą do najpopularniejszych?
W Polsce należą do nich biegi na 10 km – Bieg Niepodległości w Warszawie, Bieg Niepodległości w Poznaniu, Bieg Powstania Warszawskiego. Na startach tych wydarzeń spotkać można nierzadko więcej niż 10 tys. uczestników.
Niewielu mniej biegaczy pojawia się na trasach półmaratonów. Do najpopularniejszych należy m.in. PZU Półmaraton Warszawski, PKO Nocny Wrocław Półmaraton czy PKO Poznań Półmaraton.
Równie popularne są maratony – PKO Poznań Maraton, PZU Cracovia Maraton, Orlen Warsaw Marathon, PZU Maraton Warszawski i PKO Wrocław Maraton. Na ich startach stawia się średnio ponad 3 tys. uczestników z Polski i całego świata.
Medale biegowe na zawody
Odpowiednie, dopasowane do charakteru wydarzenia medale biegowe, to jeden z elementów przyciągających biegaczy na start. Organizatorzy powinni zadbać więc o to, żeby wyróżniały się one z tłumu, miały atrakcyjny wzór i stanowiły cenną pamiątkę dla uczestników. W ich odpowiednim przygotowaniu pomóc mogą firmy takie jak MCC Medale.
W naszej odlewni specjalizujemy się w produkcji medali sportowych na zamówienie. Na naszym koncie mamy tysiące realizacji dla czołowych organizatorów wydarzeń biegowych w Polsce i poza granicami kraju. Jako partner, dostarczamy medale m.in. na wydarzenia organizowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, Polski Związek Kajakowy oraz szereg większy i mniejszych zawodów.
Wszystkie medale oraz pozostałe trofea sportowe wykonujemy od podstaw, na zamówienie, w naszej fabryce zlokalizowanej w centrum kraju. Własna, zaawansowana linia produkcyjna pozwala nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie i produkować odlewy wyróżniające się jakością oraz unikalnym wzornictwem.
Wszystkie odlewy MCC Medale wykonujemy na zamówienie, na podstawie materiałów i innych wytycznych dostarczonych przez klientów. Mogą oni skorzystać z szerokiej palety możliwości personalizacji wzorów obejmującej takie elementy jak:
- wielkość i kształt,
- elementy wzoru,
- kolory odlewów,
- dodatkowe kolory na wzorze,
- technika projektowania,
- personalizowana szarfa,
- grawerowanie.
Realizujemy zamówienia już od 30 sztuk, dzięki czemu z naszej oferty mogą skorzystać zarówno organizatorzy większych, jak i mniejszych wydarzeń sportowych. Podejmując współpracę z naszą firmą mogą oni liczyć na pełne wsparcie na każdym etapie realizacji zamówienia. Nasi pracownicy pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do potrzeb. Po przesłaniu niezbędnych materiałów przygotujemy także – całkowicie za darmo – projekt wzoru wraz z wizualizacją, która umożliwi zobaczenie gotowego odlewu przed rozpoczęciem produkcji. Niezależnie od nakładu, czas realizacji wynosi jedynie ok. 14 dni od momentu ustalenia wszystkich szczegółów.
Medale sportowe
Medale biegowe
Breloki
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024