Polskie maratony, które musisz znać!
Bieganie to sport, który cieszy się ogromną popularnością. Niemal każdy biega albo ma kogoś, kto biega w gronie znajomych. Na popularność biegania ma duży wpływ liczba wydarzeń, w których udział mogą brać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy tych sportów. W dzisiejszym wpisie nie będziemy zajmować się jednak biegami na krótszych dystansach. Poświęcimy go w całości królewskiemu dystansowi. Czytając dalej, dowiecie się, jakie polskie maratony warto znać, i w których warto wziąć udział!
Z tego artykułu dowiesz się:
Przebiegnięcie całego dystansu maratonu wynoszącego 42 km i 195 m wymaga od zawodników niesamowitej wytrzymałości – zarówno fizycznej, jak i psychicznej, która pomoże im przetrwać chwilę kryzysu. Niesamowita trudność sprawia, że udział w maratonie jest celem wielu amatorów, którzy dopiero rozpoczynają bieganie. Biegi na 5, 10 czy nawet dystans półmaratonu są jedynie małymi etapami na drodze do królewskiego biegu. Maratończycy budzą szacunek wśród mniej doświadczonych biegaczy, którzy rozumieją, ile wysiłku trzeba włożyć w przygotowania, żeby podjąć się próby ciągłego biegu na takim dystansie.
Marzenia pobudzają migawki z największych maratonów na świecie, które przyciągają czołówkę biegaczy. Udział w maratonie w Nowym Yorku, Berlinie czy Londynie to dla wielu polskich zawodników jedno z wyzwań, któremu chcą stawić czoło. Wiąże się to jednak z wieloma kosztami, które trzeba ponieść nie tylko w celu dotarcia do obcego kraju, ale też w związku z samym udziałem w tych renomowanych wydarzeniach. M.in. dlatego dużą popularnością cieszą się polskie maratony. Zawodnicy chcący stawić czoła dystansowi 42195 m, mają z czego wybierać.
Korona Polskich Maratonów
Nim przejdziemy do wymienienia polskich maratonów, które warto wziąć pod uwagę, planując swój sezon biegowy, zatrzymajmy się przez chwilę przy Koronie Maratonów Polskich.
Korona Maratonów Polskich to inicjatywa, której pomysłodawcą był organizator krakowskiego maratonu, a obecnie cykl zarządzany jest przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Wzorowany na Koronie Gór Polskich projekt umożliwia zawodnikom biorącym udział w polskich maratonach otrzymanie specjalnego odznaczenia. Warunek jest prosty, jednak bardzo wymagający. Odznaczenie Korona Maratonów Polskich mogą utrzymać jedynie zawodnicy, którzy w ciągu dwóch kolejnych lat, wezmą udział we wszystkich maratonach tworzących cykl.
Gdy inicjatywa Korony Maratonów Polskich startowała w 2007 r., było ich pięć. Obecnie, z uwagi na fakt, że Maraton Wrocławski nie wytrzymał próby, jakim był dla niego okres pandemii i zaprzestano jego dalszej organizacji, listę ograniczono do czterech wydarzeń odbywających się w Dębnie, Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Dlaczego organizatorzy nie zdecydowali się zastąpić maratonu z Wrocławia innym? Pierwotną piątkę stanowiły najbardziej prestiżowe i najstarsze polskie maratony, a wg zarządzających inicjatywą, wśród pozostałych imprez, trudno byłoby znaleźć taką, która spełniałaby te warunki.
Pierwsze 12 odznaczeń przyznano już w pierwszym roku funkcjonowania Korony Polskich Maratonów. W kolejnym grono zdobywców powiększyło się o ponad 180 osób, a do dziś osiągnięcia zapisało na swoim sportowym koncie tysiące zawodników z całego świata.
Wydarzenia wchodzące w skład Korony Maratonów Polskich
Maraton Dębno
Maraton Dębno w 2023 r. odbędzie się po raz 49. Historia idei wydarzenia sięga jednak 1966 r. To właśnie z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego odbył się pierwszy bieg – wówczas jeszcze na dystansie 21,5 km. Trasa wyznaczona została pomiędzy Cedynią a Siekierkami. Trzy lata później – 22 lipca 1969 r. – zawodnicy zainaugurowali maratońską erę wydarzenia. W 1973 r. przeniesiono maraton do Dębna, gdzie odbywa się do tej pory. Trasa biegu znana jest z szybkości. Średni czas dla czołowej 10-tki biegaczy wynosi 2:11:03, a dla zawodniczek 2:29:34. Tegoroczna edycja odbędzie się 16 kwietnia 2023 r.
Maraton Warszawski
Drugim najstarszym polskim maratonem jest wydarzenie w Warszawie. Maraton Warszawski odbył się po raz pierwszy już w 1979 r. Ówczesna nazwa to “Maraton Pokoju”. Bieg, który wystartował 30 września 1979, przyciągnął na start ok. 2500 uczestników. Warty odnotowania jest fakt, że pierwszą edycję wydarzenia ukończyło aż 1861 zawodników, co było imponującym wynikiem w skali Europy – jedynie maraton paryski wyprzedził wydarzenie o ok. 100 biegaczy. W tym roku odbędzie się 45 edycja wydarzenia. Maraton Warszawski zaplanowano na 24 września 2023 r.
Poznań Maraton
Historia poznańskiego maratonu rozpoczyna się na początku XXI w. Maratończycy po raz pierwszy ruszyli na trasę biegu 8 października 2000 r. Już od startu, aż do 2011 r. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza był największym maratonem w Polsce. Popularność wśród zawodników zapewnił sobie doskonałą organizacją i atrakcyjną trasą biegnącą po ulicach Poznania. Kiedy wystartuje Poznań Maraton w 2023 r.? 22 edycję wydarzenia zaplanowano na 15 października 2023 r.
Cracovia Maraton
Nieznacznie młodszym od poznańskiego jest Cracovia Maraton. Wydarzenie odbędzie się w tym roku po raz 20. Historia Cracovia Maraton rozpoczęła się w 2002 r. Jednym z haseł, które towarzyszy biegowi jest “z historią w tle”. Jego realizację dobrze widać na trasie biegu, która poprowadzona jest tak, żeby zahaczać o najciekawsze miejsca dawnej stolicy Polski. Wpływa to pozytywnie na odbiór zawodów i przyciąga na start wielu zawodników – edycja z 2017 r. zgromadziła rekordowe 6362 uczestników. 20 edycja Cracovia Maraton odbędzie się 24 kwietnia 2023 r.
Wrocław Maraton (odwołany)
Choć tegoroczna edycja Wrocław Maraton została odwołana i nie wiadomo, czy kiedykolwiek wydarzenie powróci, uznaliśmy, że warto poświęcić mu fragment naszego tekstu. Przez wiele lat Wrocław Maraton stanowił bowiem wizytówkę polskich biegów na królewskim dystansie. Wydarzenie, którego pierwsza edycja odbyła się w 1983 r., gościło m.in. Mistrzostwa Europy Masters w Maratonie w 2017 r. Trasy, które wyznaczono w 2008, 2009, 2010 i 2011 r. otrzymały również certyfikat Złotego Biegu. Wrocław Maraton w ostatnich latach odbywał się zazwyczaj we wrześniu.
Inne polskie maratony
Poza biegami wchodzącymi w skład Korony Maratonów Polskich, w kraju rozgrywane jest wiele innych wydarzeń na dystansie 42 km i 195 m.
Maraton Łódź
Maraton w Łodzi znany też jako DOZ Maraton Łódź to cykliczna impreza sportowa, której pierwsza edycja odbyła się w 2004 r. Organizowany na ulicach Łodzi maraton przyciąga wielu uczestników – w minionym roku ukończyła go rekordowa liczba uczestników wynosząca 1993 osoby. Maraton Łódź znany jest z licznych biegów towarzyszących, w których udział mogą wziąć mniej doświadczeni biegacze. W tym roku impreza odbędzie się w weekend 14-16 kwietnia. Główny bieg wystartuje w niedzielę 16 kwietnia 2023 r.
Silesia Marathon
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Silesia Marathon. To wydarzenie unikatowe nie tylko w skali Polski, ale i całej Europy. Jest to jedyny bieg na dystansie 42,195 km, którego trasa przebiega przez cztery miasta – Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów. Historia tej największej śląskiej imprezy biegowej rozpoczęła się w maju 2009 r. 15 edycja Silesia Marathon zaplanowana jest na 1 października 2023 r.
Toruń Maraton
Maraton w Toruniu to wydarzenie z burzliwą historią. Pierwszy długodystansowy bieg, którego meta znajdowała się na Placu Teatralnym w Toruniu, odbył się już w 1924 r. Jednakże dystans, z którym przyszło zmierzyć się wtedy 10 zawodnikom (ukończyło 8), nie był dystansem oficjalnie uznawanym za dystans maratoński przez IAAF – pobiegli oni na 37,5 km. Trasa mająca prawidłową długość wyznaczona została dopiero w 1983 r. I to tę datę uznaje się za oficjalną datę pierwszej edycji Maratonu Toruńskiego. W tym roku zawodnicy pobiegną w Toruniu kolejny raz. 40. Toruń Maraton odbędzie się 22 października 2023 r.
Maraton Juranda
Organizowany w Szczytnie Maraton Juranda to trzecia najstarsza impreza tego typu w Polsce. Pierwsza edycja biegu odbyła się już w 1981 r. Dziś Maraton Juranda to popularna impreza nie tylko w Szczytnie, ale też okolicy, która przyciąga na start wielu zawodników. Imprezie towarzyszą także biegi na krótszych dystansach, dzięki czemu ściąga jeszcze więcej fanów biegania. W tym roku odbędzie się 32 edycja Maratonu Juranda. Bieg wystartuje 30 kwietnia 2023 r.
Maraton Jelcz-Laskowice
W tym roku odbędzie się kolejna edycja maratonu w Jelczu-Laskowicach. W ramach 18 Memoriału Barbary Szlachetki przewidziano kilka imprez sportowych, w tym XIX Toyota Maraton Jelcz-Laskowice. Impreza odbędzie się 1 maja 2023 r.
Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego
Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego to pierwszy nocny maraton na naszej liście i najstarsze wydarzenie tego typu w Polsce. Wydarzenie organizowane jest od 2007 r. i charakteryzuje się ciekawą trasą biegnącą przez park wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego. Zawodnicy podczas biegu mają do pokonania 10 pętli. Impreza wyróżnia się też tym, że rozgrywana jest w nocy. Zawodnicy startują po zmroku i kończą bieg najczęściej już po północy. W tym roku odbędzie się 18. Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego. Zawodnicy ruszą do biegu 17 czerwca 2023 o godz. 21:00.
Polskie maratony w 2023 r. – harmonogram:
- Maraton Łódź – 6 kwietnia 2023 r.
- Maraton Dębno – 16 kwietnia 2023 r
- Cracovia Maraton – 24 kwietnia 2023 r.
- Maraton Juranda – 30 kwietnia 2023 r.
- Maraton Jelcz-Laskowice – 1 maja 2023 r.
- Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego – 17 czerwca 2023 r.
- Maraton Warszawski – 24 września 2023 r.
- Silesia Marathon – 1 października 2023 r.
- Poznań Maraton – 15 października 2023 r.
- Toruń Maraton – 22 października 2023 r.
Medale sportowe
Medale biegowe
Medale okolicznościowe
- Tenis ziemny – to musisz wiedzieć o tym sporcie - 20 września 2023
- Baretki wojskowe – co symbolizują? - 5 września 2023
- Kolarstwo – na czym polega i jakie są rodzaje? - 4 września 2023