Sporty motocyklowe – rywalizacja na jednośladach
Prędkość, adrenalina, ryczące silniki i emocje – a to wszystko na dwóch kołach. Sporty motocyklowe to szereg różnorodnych dyscyplin, które łączy jedno…ślad. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się popularnym sportom, które można uprawiać na motocyklu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sporty motocyklowe to jedna z kategorii sportów motorowych, gdzie poza umiejętnościami kierowców liczy się moc silników i niezawodność pojazdów. Jak sama nazwa mówi, w tym przypadku chodzi o jednoślady (choć są pewne wyjątki, np. motocykle z bocznym wózkiem). Rywalizacja na tym polu sięga początków ich historii. Była obecna wśród konstruktorów prześcigających się w tym, kto stworzy lepszą maszynę, jak i wśród pierwszych posiadaczy takowych. Już w 1897 r., a więc 12 lat po tym, gdy pierwszy motocykl z silnikiem spalinowym ujrzał światło dzienne. prekursorzy kierowców zmierzyli się na torze.
Pierwszy motocykl na świecie – Daimler Reitwagen
Historia jednośladów z silnikiem spalinowym rozpoczęła się w 1985 r. Co prawda wcześniej pojawiali się konstruktorzy montujący silniki do ram rowerów lub welocypedów, jednak były to silniki parowe.
Pierwszy motocykl na świecie wykorzystujący silnik spalinowy stworzyli dwaj Niemcy, którzy zapisali się na kartach motoryzacji nie tylko tym wynalazkiem – Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach (większą sławę przyniosły im wynalazki związane z samochodami i ich rozwojem).
To z ich warsztatu wyjechał Daimler Reitwagen, pierwszy motocykl napędzany silnikiem spalinowym. Charakteryzowała go drewniana rama oraz koła, które opasały żelazne obręcze. Nie było mowy o wygodzie – pierwszy motocykl nie posiadał amortyzatorów.
W jego przypadku wygoda nie była jednak najważniejsza, a fakt posiadania silnika spalinowego. Jednostka, która napędzała Reitwagena miała 0,5 KM mocy i 264 cm3 pojemności. Jednocylindrowy, czterosuwowy silnik osiągał 600 obr./min. i napędzany był benzyną. Pierwszy motocykl w historii posiadał dwa biegi i rozpędzał się do ok. 11 km/h.
Pierwszy wyścig motocyklowy
Dynamiczny rozwój motoryzacji, który skupiał się przede wszystkim na samochodach sprawił, że o początkach ścigania na motocyklach wiadomo niewiele. Wszystko wskazuje jednak na to, że sporty motocyklowe zadebiutowały na terenie Anglii w 1897 r. To wtedy, na owalnym torze liczącym ok. 1 mili (ok. 1,6 km) w Richmond do rywalizacji stanęły dwa motocykle. Z czasem 2 min. 8 sek. zwyciężył Charles Jarrot, który w późniejszych latach został profesjonalnym kierowcą.
Pierwsze międzynarodowe ściganie odbyło się już w XX w. W 1904 r. Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (Fédération Internationale du Motocyclisme, od 1949 r. znana jako Fédération Internationale Motocycliste [FIM]) ustanowiła międzynarodowy puchar, w którym udział brało pięć państw – Wielka Brytania, Francja, NIemcy, Austria i Dania. Pierwszy wyścig w ramach inicjatywy odbył się w francuskim Dourdan w 1905 r.
Sporty motocyklowe dziś
Dziś rozwinęły się zarówno same motocykle, jak i sporty z nimi związane. Fani jednośladów mogą emocjonować się wieloma dyscyplinami. O wiele prościej jest też zacząć własną przygodę z niektórymi z nich. Jakie sporty motocyklowe są najpopularniejsze? Które z nich budzą największe emocje?
Żużel
Żużel to jeden z najpopularniejszych sportów motocyklowych w Polsce. Ogromną popularnością cieszy się także w krajach skandynawskich i Wielkiej Brytanii. Żużel (ang. speedway) to dyscyplina, w której zawody składają się z biegów, a w każdym z nich startuje maksymalnie 4 zawodników. Wyścigi odbywają się na specjalnym, owalnym torze z sypką nawierzchnią. Start jest z miejsca, spod specjalnej, unoszącej się do góry taśmy, a żużlowcy zawsze poruszają się po torze “w lewo”, a więc jeżdżą odwrotnie do ruchu wskazówek.
Wyścigi drogowe
Nim ściganie na motocyklach przeniosło się na specjalne tory, za trasy wyścigów służyły drogi. Jednym z najstarszych, a z pewnością najpopularniejszych wydarzeń tego typu jest wyścig “Isle of Man Tourist Trophy”, znany ze spektakularnych odcinków. Wyścig owiany jest też złą sławą w związku z licznymi – często śmiertelnymi – wypadkami uczestników.
Wg. klasyfikacji FIM, również wyścigi na torach zaliczają się do kategorii drogowych.
Motocross
Motocross to sport motocyklowy polegający na ściganiu na specjalnie przygotowanych do tego torach ziemnych, piaskowych lub glinianych. Trasę wyścigu urozmaicają różne przeszkody – hopki, garby, wiraże, podjazdy, zjazdy. W mistrzostwach świata na starcie staje 40 zawodników, czas podstawowy wyścigu to 30 minut, a gdy on upłynie, do pokonania zostają 2 okrążenia toru, które wyłaniają zwycięzców.
Enduro
Rajdy enduro łączą ze sobą elementy motocrossu i wyścigów drogowych. Biorący w nich udział zawodnicy muszą zmierzyć się z próbami czasowymi na różnych nawierzchniach – drogach asfaltowych, leśnych ścieżkach, łąkach. itp. Trasy mają zazwyczaj kilkaset km, a poszczególne, długie odcinki niejednokrotnie zaplanowane są na różne dni.
Trial
Trial to sport motocyklowy, który stawia nacisk na umiejętności kierowców. W zawodach trialowych nie ma wysokich prędkości, są za to duże wysokości. Celem zawodników jest bowiem pokonanie toru przeszkód w jak najkrótszym czasie, unikając przy tym błędów – np. podparć, upadków. Liczy się więc nie tylko czas pokonania toru, ale też umiejętność panowania nad ważącym ok. 70 kg motocyklem. Kibice mogą liczyć na spektakularne skoki wzwyż czy balansowanie na jednym kole na krawędzi uskoku.
Stunt motocyklowy
Kolejnym ze sportów motocyklowych sprawdzających umiejętności panowania nad maszyną jest stunt. Stunt polega na wykonywaniu różnego rodzaju akrobacji, jeździe na jednym kole – przednim lub tylnym, itp. Co ciekawe, w przypadku stuntu nie ma ściśle określonych rodzajów motocykli, które można wykorzystywać. Sprawdzą się w nim zarówno skutery poddane drobnym modyfikacjom, jak i motocykle szosowe czy enduro.
Sporty motocyklowe – gymkhana
Wywodząca się z Japonii dyscyplina, to kolejny ze sportów motocyklowych kładących nacisk na sprawdzenie umiejętności kierowców. Mają oni do pokonania tor z przeszkodami – wyznaczonymi najczęściej pachołkami. Zawodnicy muszą zmierzyć się z wąskimi slalomami, nawrotami, itp., a tor muszą pokonać w jak najkrótszym czasie, popełniając przy tym jak najmniej błędów (np. najechania na linie, potrącenia pachołków).
Wyścigi dragsterów
Motocykle z uwagi na swoją wagę i moc są w stanie osiągać niesamowite prędkości. Jednym ze sportów motocyklowych, w którym liczy się ona najbardziej są wyścigi dragsterów. Dyscyplina zrodziła się w Stanach Zjednoczonych i znana jest zarówno w wersji dla dwu-, jak i jednośladów. W zawodach pojedynkują się ze sobą dwaj kierowcy. Wygrywa ten, kto pierwszy pokona dystans 1/4 mili. Na tak krótkim odcinku, przepełnione mocą maszyny są w stanie uzyskać ok. 400 km/h i czas przejazdu niższy niż 6 sekund.
Sporty motocyklowe – najpopularniejsze zawody
Jak widać, sporty motocyklowe to spora różnorodność. Każdy jest w stanie znaleźć dyscyplinę, która dostarczy mu odpowiednich emocji. Nie da się ukryć, że istnieją jednak zawody, które przyciągają uwagę kibiców z całego świata bardziej, niż inne. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia w świecie jednośladów.
Moto GP
Sporty samochodowe mają F1, a sporty motocyklowe Moto GP. Grand Prix to najwyższa klasa wyścigów motocyklowych rozgrywanych na torach. Porównywana jest do F1 nie bez powodu. Biorą w niej udział najlepsi kierowcy, którzy startują na najlepszych maszynach. W sezonie rozgrywanych jest kilkanaście wyścigów na torach rozsianych po całym świecie.
Speedway GP
Najwyższą klasą mistrzostw na żużlu jest Speedway GP organizowane przez FIM. Grand Prix na żużlu to cykl turniejów organizowanych przede wszystkim w Europie, gdzie ta dyscyplina jest najpopularniejsza. Zawody z cyklu Speedway GP bardzo często rozgrywane są w Polsce. Na sezon 2022, w naszym kraju zaplanowano aż 4 rundy cyklu.
Sukcesy Polaków w sportach motocyklowych
Spoglądając w wieloletnią historię sportów motocyklowych ciężko znaleźć na jej kartach Polaków. Jak na razie żaden nasz rodak nie dostał się do najwyższej klasy wyścigów szosowych – MotoGP. Eksperci, nadziei upatrują w młodym zawodniku, Piotrze Biesiekirskim. To jedyny Polak, który jeździ w Mistrzostwach Świata Moto2, skąd wielu zawodników trafia następnie do najwyższej klasy wyścigów.
Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda w żużlu. W Speedway GP mamy nie tylko sportowe tradycje, ale i sukcesy. Nasi zawodnicy triumfowali w cyklu kilkakrotnie. Jako pierwszy, w 1973 r. dokonał tego Jerzy Szczakiel. Kolejny puchar wzniósł Tomasz Gollob dopiero w 2010 r. W jego przypadku można mówić o pechu, bo dwukrotnie zajął drugie miejsce, a aż 4-krotnie trzecie.
To co nie udało się Tomaszowi Gollobowi – wygranie SGP więcej niż 1 raz – udało się Bartoszowi Zmarzlikowi. Młody zawodnik i nadzieja polskiego żużla dwukrotnie zdobył tytuł – w 2019 i 2020 roku. Z uwagi na wiek, pozostaje trzymać kciuki, żeby w swojej karierze dołożył do dorobku jeszcze kilka zwycięstw.
O sile żużla niech świadczą również wyniki drużynowe. Nasza reprezentacja, na przestrzeni lat sięgała po drużynowy tytuł mistrza świata aż 13 razy! 11 razy zajmowała drugie stopnie na podium, a 10 trzecie.
MCC Medale – producent odlewów na zamówienie
Organizujesz wydarzenia sportowe i poszukujesz dostawcy medali lub statuetek? Dołącz do grona zadowolonych klientów MCC Medale. Każdego roku realizujemy tysiące projektów, które trafiają na imprezy sportowe w kraju i poza granicami. W naszej ofercie znajdziesz medale sportowe, statuetki z metalu oraz inne odlewy artystyczne – pinsy, breloki, nieśmiertelniki, medale okolicznościowe, pamiątkowe monety, ordery i odznaczenia.
Wszystkie projekty realizujemy od podstaw, na zamówienie. Dzięki temu możesz liczyć na unikalny wzór stworzony specjalnie dla Ciebie. Skontaktuj się z nami poprzez prosty formularz dostępny na stronie i otrzymaj darmową wycenę. W przypadku jej akceptacji możesz liczyć również na darmowy projekt wraz z wizualizacją umożliwiającą zobaczenie gotowego odlewu przed rozpoczęciem realizacji.
Elastyczność działania i własna linia produkcyjna pozwala nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie, niezależnie od wielkości zamówienia. Realizujemy zlecenia od 30 sztuk, a czas produkcji wynosi od 14 dni roboczych od momentu akceptacji wszystkich szczegółów.
Medale sportowe
Medale okolicznościowe
Pinsy
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024