Bieg wirtualny – czym jest i jak wziąć w nim udział?
Gdy poprzez sytuację związaną z zagrożeniem wywołanym wirusem świat biegów niemalże stanął, jedna z jego gałęzi przeżywała rozkwit. Bieg wirtualny stał się alternatywą dla wszystkich biegaczy chcących stanąć do rywalizacji – nawet w tak trudnych czasach. Proste zasady, możliwość zachowania bezpieczeństwa i to co motywuje najbardziej – element rywalizacji i nagrody sportowe czekające na wirtualnej mecie. Czym są biegi wirtualne? O tym w dalszej części wpisu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odwołane lub przesunięte na bliżej nieokreślony dzień imprezy sportowe, niepewność, ograniczenia co do liczby uczestników i inne restrykcje. Ten “krajobraz” znany jest wszystkim sportowcom uprawiającym profesjonalnie lub amatorsko bieganie. Tak było w minionym sezonie, gdy cały świat stanął w obliczu nowego zagrożenia – pandemii wirusa Covid-19. Sport nie lubi jednak próżni. Domowe siłownie, bieganie wokół ogródka, aktywności w lesie, z dala od skupisk ludzi i wsparcie aplikacji do śledzenia własnych postępów pomogło przetrwać najgorszy czas. Nie zawiedli także organizatorzy imprez sportowych tworząc wydarzenia biegowe dostosowane do warunków – przeniesione do “świata” wirtualnego.
Co to jest bieg wirtualny?
Choć w nazwie ma “wirtualny”, nie oznacza, że aktywność przeniosła się na ekrany komputerów. Bieg wirtualny w zasadzie nie różni się zbytnio od innych biegów. Zawodnicy rywalizują ze sobą na określonym dystansie. Każdy z nich próbuje uzyskać jak najlepszy czas i przegonić pozostałych uczestników. Na zwycięzców lub wszystkich zawodników czekają nagrody i medale sportowe. Różni się jednak miejsce i sposób, w jaki określana jest kolejność na mecie.
Zacznijmy od kolejności, bo sposób klasyfikacji zawodników w przypadku biegów wirtualnych stanowi największą różnicę. Rezultaty oceniane są nie na mecie, na podstawie zmierzonych przez systemy czasów, a przez specjalne narzędzia lub ręcznie – przez organizatorów – na podstawie wyników przesłanych przez zawodników.
Wynika to z drugiej, charakterystycznej dla biegów wirtualnych cechy – zawodnicy mogą biegać wszędzie. Uczestnicy mają wyznaczony jedynie dystans, który mają przebiec. Sami wybierają najbardziej odpowiednią dla siebie trasę i jej miejsce. Swój bieg muszą odbyć w odpowiednim, ustalonym terminie, a następnie przesłać wynik – zmierzony np. w jednej z popularnych aplikacji sportowych – organizatorom.
Po upływie wyznaczonego na wirtualny bieg czasu, organizatorzy tworzą klasyfikację zawodników, przyznają nagrody sportowe i wysyłają je uczestnikom.
Jaka jest idea biegów wirtualnych?
Sceptycy tego rodzaju biegów zwrócą uwagę, że skoro wyniki mierzy i podaje się samemu, może dojść do oszustw, że prawdziwego ducha rywalizacji poczuć można jedynie stojąc na starcie, pośród tłumu innych biegaczy. Jest w tym trochę prawdy, ale należy pamiętać, że biegi wirtualne zyskały na popularności w trudnych czasach. Z zasady inna jest też ich idea.
Przede wszystkim decydując się na start w tego rodzaju imprezie warto pamiętać, że tak naprawdę naszym głównym przeciwnikiem jesteśmy my sami. Jakiekolwiek naciąganie czasu działa więc tylko i wyłącznie na naszą niekorzyść. Bieg wirtualny ma być formą sportowej rozrywki w czasach, gdy dostęp do większych wydarzeń jest utrudniony. Tego typu rywalizacja jest więc dobrym sposobem na sprawdzenie siebie i swoich możliwości, bez narażania przy tym zdrowia własnego oraz innych.
Bardzo często, poza samą rozrywką płynącą z wirtualnej rywalizacji na trasie, nasz udział w biegu pomaga innym. Idea niesienia pomocy jest popularna zarówno wśród organizatorów, jak i uczestników wirtualnych biegów. Część środków zebranych ze sprzedaży pakietów startowych trafia na cele charytatywne lub wspiera konkretne inicjatywy.
Bieg wirtualny – jak wziąć udział?
Udział w biegach wirtualnych nie różni się znacząco od udziału w normalnych biegach. Wystarczy zgłosić taką chęć organizatorom wybranego wydarzenia i – najczęściej – wykupić pakiet startowy. Następnie, w wyznaczonym przez nich czasie przebiec ustalony dystans, a swój rezultat zmierzyć za pomocą wybranej aplikacji mobilnej lub w inny sposób. Po ukończeniu biegu i przesłaniu wyników organizatorom wystarczy poczekać na oficjalną klasyfikację oraz przesyłkę zawierającą nagrody za udział.
Medale dla organizatorów biegów
Planujesz wydarzenie sportowe i potrzebujesz trofeów dla uczestników? Wybierz medale i statuetki sportowe z MCC Medale! Nasza firma specjalizuje się w produkcji odlewów na zamówienie. Każdego roku realizujemy tysiące projektów dla klientów z Polski i całego świata. Współpracujemy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Polskim Związkiem Kajakowym i Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego dostarczając medale dla najlepszych sportowców na imprezach krajowych i międzynarodowych.
Wszystkie nasze produkty realizujemy od podstaw, na zamówienie i zgodnie z oczekiwaniami klientów. Szeroki wachlarz możliwości personalizacji pozwala nam tworzyć medale i inne odlewy dopasowane do każdego rodzaju wydarzenia i okazji. Podejmując współpracę z MCC Medale możesz liczyć na w pełni spersonalizowany projekt stworzony od podstaw – na bazie dostarczonych informacji i materiałów graficznych. Przygotujemy dla Ciebie także darmowy projekt wzoru wraz z wizualizacją, dzięki któremu można obejrzeć gotowy produkt przed rozpoczęciem produkcji.
Poza wzornictwem i najwyższą jakością produkowanych odlewów wyróżnia nas także szybki czas realizacji oraz niski nakład wymagany do rozpoczęcia produkcji. Nasze minimum produkcyjne to jedynie 30 sztuk, dzięki czemu oferta MCC Medale przystępna jest zarówno dla organizatorów większych, jak i mniejszych wydarzeń. Gotowe odlewy jesteśmy w stanie dostarczyć nawet w 14 dni roboczych od momentu ustalenia i zaakceptowania wszystkich szczegółów dotyczących zamówienia.
Medale sportowe
Medale biegowe
Pinsy
- Punktacja w tenisie ziemnym: gem, set, mecz - 8 listopada 2023
- MCC Medal i PZKaj – kolejny rok współpracy za nami! - 18 października 2023
- Tenis ziemny – to musisz wiedzieć o tym sporcie - 20 września 2023