Igrzyska paraolimpijskie – wyjątkowe zawody sportowe
W cieniu przygotowań do igrzysk olimpijskich trwają przygotowania do innej, równie ważnej imprezy sportowej. Jej motto to “dusza w ruchu” i jest ono jak najbardziej adekwatne. Uczestnicy nie zawsze są w stanie swobodnie się poruszać, ale charakteryzują się godnym podziwu hartem ducha. Już wkrótce zobaczymy ich na kolejnej paraolimpiadzie – igrzyskach skierowanych do zawodników z niepełnosprawnościami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Igrzyska paraolimpijskie, nazywane potocznie paraolimpiadą to wydarzenie sportowe, na których wystąpić mogą jedynie zawodnicy z niepełnosprawnościami fizycznymi lub intelektualnymi. Wyjątkowe zawody przyciągają setki uczestników z całego świata, którzy rywalizują nie tylko między sobą, ale też pokazują całemu światu, jak walczyć z własnymi słabościami.
Pierwsze igrzyska paraolimpijskie
Pierwsza paraolimpiada odbyła się w 1960 r., jednak zalążek idei zrodził się wcześniej. Niemiecki lekarz żydowskiego pochodzenia, który uciekając przed prześladowaniami ze strony nazistów wyemigrował do Wielkiej Brytanii – Ludwig Guttmann – uważany jest za ojca paraolimpiady. Pod koniec II Wojny Światowej w kraju, w którym osiadł powierzono mu uruchomienie oddziału szpitalnego dla inwalidów wojennych. Guttmann traktował sport jako narzędzie ułatwiające leczenie oraz proces rehabilitacji i postanowił wykorzystać go w praktyce.
Nie poprzestał jedynie na opracowaniu nowatorskich metod, ale poszedł o krok dalej. 28 lipca 1948 r. – w dniu otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie – zorganizował zawody w strzelaniu z łuku dla brytyjskich weteranów poruszających się na wózkach. 4 lata później w Stoke Mandeville – miasteczku niedaleko Londynu, w którym mieścił się szpital – ponownie zorganizował wydarzenie. Tym razem do Brytyjczyków dołączyli weterani z Danii, a impreza była pierwszymi międzynarodowymi zawodami dla niepełnosprawnych.
Pierwsze igrzyska paraolimpijskie odbyły się 8 lat później. W 1960 r. w Rzymie zawodnicy z 23 państw rywalizowali ze sobą w niemal 60 konkurencjach. Dyscypliny sportu, które pojawiły się na pierwszej paraolimpiadzie to m.in. łucznictwo, lekkoatletyka, tenis stołowy i pływanie. 16 lat później niepełnosprawni sportowcy doczekali się zimowej edycji wydarzenia. I Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w 1976 r. w szwedzkim Örnsköldsvik.
Kiedy odbywają się paraolimpiady?
Od samego początku igrzyska paraolimpijskie odbywają się w tym samym roku co igrzyska olimpijskie. Ich organizatorem jest Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. Impreza rozpoczyna się najczęściej kilka dni po zakończeniu zmagań pełnosprawnych zawodników. Tak będzie i tym razem. W Tokio impreza rozpocznie się 24 sierpnia i potrwa do 5 września.
Nie zawsze paraolimpiada odbywała się w tym samym miejscu co igrzyska olimpijskie. Zasadę tę wprowadzono dopiero w 1988 r. – w przypadku letnich – oraz w 1992 r. – zimowych igrzysk paraolimpijskich.
Dyscypliny na igrzyskach paraolimpijskich
Większość dyscyplin, w których na paraolimpiadach rywalizują niepełnosprawni zawodnicy odpowiadają dyscyplinom z igrzysk olimpijskich. Z wiadomych względów są one jednak dopasowane do stopnia i rodzaju niepełnosprawności zawodników. Łącznie w programie – na zimowych i letnich paraolimpiadach – jest 28 dyscyplin.
Aż 22 z nich rozgrywanych jest latem, a jedynie 6 zimą. Kibice mogą obserwować rywalizację m.in. w parabadmintona, blind football, parajudo, parakolarstwo, koszykówkę na wózkach, parapływanie, podnoszenie ciężarów, tenis na wózkach, parawioślarstwo, parakajakarstwo oraz nawiązujące do początków paraolimpiad – strzelanie z łuku. Wśród zimowych dyscyplin jest m.in. parabiathlon, paracurling, parahokej czy paranarciarstwo alpejskie.
Kategorie
Na igrzyskach paraolimpijskich startują zawodnicy z różnymi niepełnosprawnościami. W celu stworzenia neutralnego środowiska do rywalizacji stworzono dla nich 6 kategorii obowiązujących zarówno podczas letnich, jak i zimowych igrzysk paraolimpijskich.
Pierwszą z nich jest kategoria dla zawodników, którzy w całości lub częściowo utracili przynajmniej jedną z kończyn. Kolejna obejmuje sportowców z porażeniem mózgowym. Trzecią z kategorii objęci są zawodnicy, którzy w wyniku urazu lub innych niepełnosprawności poruszają się na wózkach inwalidzkich. Czwarta kategoria to niewidomi – w tym przypadku zespoły złożone z zawodnika z wadą wzroku oraz jego przewodnika. Piąta z kategorii obejmuje osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Ostatnia – Les Autres – to wszyscy inni, których nie można zakwalifikować do żadnej z pozostałych kategorii – zawodnicy z karłowatością, zniekształceniami kończyn czy stwardnieniem rozsianym.
Sukcesy Polaków na paraolimpiadach
Polscy sportowcy z niepełnosprawnościami odnoszą wiele sukcesów na igrzyskach paraolimpijskich. Nasz kraj zajmuje wysoką, 9 lokatę w paraolimpijskiej klasyfikacji medalowej. Zawodnicy reprezentujący Polskę zdobyli łącznie 729 medali – 262 złotych, 259 srebrnych i 208 w kolorze brązowym.
Pierwsze z nich pojawiły się na naszym koncie już w 1972 roku. Na IV Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Heidelbergu – w debiucie naszej reprezentacji – zawodnicy reprezentujący Polskę zdobyli 14 złotych, 12 srebrnych i 7 brązowych medali. Najwięcej złotych – po 3 – z Niemiec przywiozła lekkoatletka Krystyna Owczarczyk oraz pływak Ryszard Machowczyk.
Najwięcej medali podczas jednego wydarzenia Polakom udało się zdobyć na VI Igrzyskach Paraolimpijskich w Arnhem (1980 r.). Nasza reprezentacja przywiozła z Holandii aż 177 medali – 75 złotych, 50 srebrnych i 52 brązowe. Taka liczba zapewniła Polsce 2 miejsce w klasyfikacji medalowej wydarzenia.
Z imprezą wiążą się dwa warte wspomnienia wydarzenia. Pierwszym z nich był start łucznika Wojciecha Szymańczyka. Zawodnik został pierwszym Polakiem, który na swoim koncie miał występ zarówno na letnich igrzyskach olimpijskich, jak i paraolimpijskich. Wojciech Szymańczyk reprezentował nasz kraj 4 lata wcześniej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu. Drugim był start Anny Korniewicz i zdobyte przez nią 2 srebrne i 1 brązowy medal. Pływaczka zrobiła to na 2 tygodnie przed ukończeniem 13 roku życia czym zapisała się w historii jako najmłodsza zawodniczka, która zdobyła dla naszego kraju medal na igrzyskach paraolimpijskich.
Reprezentacja Polski – począwszy od debiutu na paraolimpiadzie w 1972 r. – zdobywała medale na wszystkich wydarzeniach, w których brała udział. Do Tokio, na nadchodzącą paraolimpiadę wyruszy 89 zawodników, którzy powalczą o medale w 12 z zapowiedzianych 22 dyscyplin.
MCC Medale – producent odlewów na zamówienie
Organizujesz zawody sportowe lub inne wydarzenia i poszukujesz odlewów artystycznych? Dołącz do grona klientów MCC Medale i wybierz jeden z naszych produktów! Jesteśmy producentem medali sportowych, medali okolicznościowych, pinsów, breloków, nieśmiertelników, statuetek, pamiątkowych monet, orderów i odznaczeń na zamówienie.
Każdego roku realizujemy tysiące zleceń dla klientów z Polski i całego świata. Mamy doświadczenie w produkcji odlewów dla przedstawicieli władz, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, klubów sportowych, zespołów muzycznych, firm o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz klientów indywidualnych.
Wszystkie nasze odlewy wykonujemy od podstaw, na zamówienie. Realizujemy zamówienia już od 30 sztuk, a każdy z klientów może liczyć na darmowy projekt wraz z wizualizacją końcowego produktu. Wyróżnia nas także szybki czas realizacji – nawet w 14 dni roboczych od momentu ustalenia wszystkich szczegółów zamówienia.
Pinsy
Medale sportowe
Breloki
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024