Wieloboje lekkoatletyczne – czym są i jakie konkurencje wchodzą w ich skład
Wieloboje lekkoatletyczne to konkurencja dla najbardziej wszechstronnych entuzjastów lekkoatletyki. Każdy z nich ma bowiem do uzyskania jak najlepszy wynik nie w jednej, ale nawet w dziesięciu konkurencjach. Czym są wieloboje lekkoatletyczne i jakie konkurencje wchodzą w ich skład? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie na blogu MCC Medale!
Z tego artykułu dowiesz się:
Wieloboje lekkoatletyczne to jedna z konkurencji rozgrywanych na igrzyskach olimpijskich. Pierwszy raz pojawiła się na nich już w 1912 roku, podczas Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie. Wtedy do programu włączono pięciobój oraz dziesięciobój mężczyzn. Dziś na igrzyskach olimpijskich nadal rozgrywany jest dziesięciobój, a poza nim również siedmiobój kobiet. Nie są to jednak jedyne wieloboje lekkoatletyczne funkcjonujące w tej dyscyplinie sportu. To ile konkurencji obejmują zależy m.in. od tego, czy zawody rozgrywane są na stadionie czy w hali, oraz czy rywalizują ze sobą kobiety, mężczyźni lub dzieci.
Wieloboje lekkoatletyczne kobiet
Konkurencje wchodzące w skład rywalizacji wielobojowej kobiet różnią się od tych dla mężczyzn. Zarówno pod względem ich rodzaju, jak i liczby konkurencji. Na oficjalnych zawodach takich jak mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie panie rywalizują ze sobą w siedmioboju lub pięcioboju.
Siedmiobój lekkoatletyczny kobiet to konkurencja rozgrywana jedynie na otwartych stadionach. Rywalizacja trwa dwa dni. Pierwszego dnia kobiety konkurują ze sobą w biegu na 100 metrów przez płotki, skoku wzwyż, pchnięciu kulą oraz biegu na 200 metrów. Drugi dzień rywalizacji to konkurencje skoku w dal, rzutu oszczepem oraz biegu na 800 metrów.
Jedynie pięć konkurencji rozgrywanych jest na zamkniętych stadionach i halach. Rywalizacja trwa na nich jeden dzień, a w skład pięcioboju kobiet wchodzi bieg na 60 metrów przez płotki, skok wzwyż, pchnięcie kulą, skok w dal oraz bieg na 800 metrów.
Kobiety mogą rywalizować także w innych bojach – pięcioboju na dworze, a nawet dziesięcioboju. Konkurencje te rozgrywane są jednak tylko na nieoficjalnych wydarzeniach sportowych.
Wieloboje lekkoatletyczne mężczyzn
Podobnie, jak w przypadku kobiet, tak i w przypadku mężczyzn liczba konkurencji wchodzących w skład wieloboju zależy od miejsca, w którym rozgrywane są zawody. Na dworze – otwartych stadionach – panowie rywalizują w aż dziesięciu konkurencjach. Na hali jest ich “tylko” siedem – różnią się jednak od siedmioboju kobiet (dwór).
Zacznijmy od dziesięcioboju – najbardziej obszernych zmagań. Zawody w tym wieloboju rozgrywane są na otwartych stadionach i podzielone są na dwa dni. Podczas pierwszego dnia zawodów panowie rywalizują ze sobą w biegu na 100 metrów, skoku w dal, pchnięciu kulą, skoku wzwyż oraz biegu na 400 m. Drugi dzień zmagań to konkurencje biegu na 110 metrów przez płotki, rzutu dyskiem, skoku o tyczce, rzutu oszczepem oraz biegu na dystansie 1500 metrów.
Siedem konkurencji wchodzi w skład wieloboju rozgrywanego przez mężczyzn na zamkniętych obiektach. W odróżnieniu od pięcioboju kobiet, rywalizacja mężczyzn została podzielona na dwa dni. Pierwszego dnia rozgrywane są konkurencje biegu na 60 metrów, skoku w dal, pchnięcia kulą i skoku wzwyż. Drugi dzień to natomiast zmagania w biegu na 60 metrów przez płotki, skoku o tyczce oraz biegu na 1000 metrów.
Czwórbój lekkoatletyczny dzieci
Swój wielobój mają także dzieci – uczniowie szkół podstawowych, najczęściej poniżej 14 roku życia. Na zawodach dla najmłodszych, rywalizują ze sobą w biegu na 60 metrów ze startu niskiego, rzucie piłką palantową na odległość dowolną techniką oraz skoku w dal, lub skoku wzwyż, i biegu – na 600 metrów (dziewczęta), lub 1000 metrów (chłopcy).
Jak mierzone są wyniki – tabele wielobojowe
Tak wiele konkurencji, w których rywalizują ze sobą uczestnicy wielobojów wymaga specjalnego sposobu liczenia punktów, który umożliwi wyłonienie zwycięzcy całych zawodów. W tym celu stworzone zostały tabele wielobojowe. Pierwsza oficjalna wersja IAAF przyjęta została w 1912 roku, a jej podstawą były rekordy olimpijskie uzyskane do 1908 roku.
Wynik uzyskany przez uczestnika wieloboju równy rekordowi olimpijskiemu w danej konkurencji nagradzany był 1000 punktami. Punkty za rezultaty słabsze lub lepsze niż tamtejsze rekordy były odpowiednio większe lub mniejsze niż 1000.
W 1934 do tabel wprowadzona została modyfikacja. Zamiast liniowej, wprowadzono progresywną zależność pomiędzy wynikiem zawodnika, a liczbą uzyskanych punktów. Uznano bowiem, że na wyższym (i wyrównanym) poziomie sportowym, gdzie rywalizują ze sobą najlepsi zawodnicy na świecie, liczą się detale, a waga nawet niewielkiej różnicy w wyniku jest zdecydowanie większa niż różnica na niższych poziomach sportowych. Tabele IAAF są stale aktualizowane. Ostatni raz organizacja dokonała tego w 2017 roku.
Medale na zawody sportowe
Organizujesz zawody w wieloboju lekkoatletycznym lub inne zawody sportowe? Wybierz medale na zamówienie od MCC Medale!
Jesteśmy producentem odlewów artystycznych z wieloletnim doświadczeniem. W naszej ofercie znajdziesz medale sportowe, statuetki sportowe, nieśmiertelniki, pinsy, breloki, medale okolicznościowe, monety pamiątkowe, ordery i odznaczenia. Wszystkie odlewy produkujemy od podstaw, w naszej fabryce zlokalizowanej w Łodzi.
Doświadczenie w produkcji medali sportowych zbieraliśmy współpracując z czołowymi organizatorami wydarzeń sportowych w kraju i na świecie. Jesteśmy oficjalnym dostawcą medali dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, współpracujemy również z Polskim Związkiem Kajakowym i Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego. Nasze medale trafiają także na szereg innych wydarzeń sportowych różnej rangi.
Wszystkie medale i trofea sportowe tworzymy od podstaw. Nasi klienci mogą liczyć na pełne wsparcie w kwestii projektu. Jesteśmy w stanie przygotować odlewy na podstawie przesłanych nam materiałów lub zaproponować własne rozwiązanie. Na wzorach mogą znaleźć się dowolne teksty, cyfry oraz elementy graficzne. Darmowy projekt, który oferujemy klientom naszej firmy może zostać przygotowany w jednej z dwóch technik projektowania – 2D lub 3D. Poza nim, każdorazowo dostarczamy za darmo wizualizację gotowego odlewu, która umożliwia jego zobaczenie przed rozpoczęciem właściwej produkcji.
Własna, zaawansowana linia produkcyjna oraz doświadczony i zgrany zespół pozwala nam realizować zamówienia w ekspresowym tempie – nawet w 14 dni roboczych. Nasza oferta dostępna jest także zarówno dla dużych, jak i mniejszych klientów – minimum niezbędne do rozpoczęcia produkcji wynosi jedynie 30 sztuk.
Medale sportowe
Medale biegowe
Medale okolicznościowe
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024