Biegi górskie – sport dla najwytrwalszych
Biegać można wszędzie – w lesie, mieście czy nad morzem. Wie o tym coraz większa rzesza Polaków, która każdego dnia zakłada dresy, specjalne koszulki oraz buty i rusza pokonywać wyznaczone trasy. Nieliczni jednak za cel wybierają góry. Biegi górskie wymagają bowiem nie tylko silnego ciała i charakteru. To też odpowiednie przygotowanie – również sprzętowe – oraz technika.
Z tego artykułu dowiesz się:
Biegi górskie ciężko jednoznacznie określić. Najprościej rzecz ujmując, są to biegi odbywające się w górach. Nie wszystkie zawody organizowane wśród górskich pasm mogą jednak pretendować do tytułu biegu górskiego. Jest jeszcze jeden warunek – suma przewyższeń na trasie. To jej stosunek w odniesieniu do całej długości trasy określa, czy mowa o biegu górskim czy o zwykłych zawodach biegowych. Otwiera to także furtkę do nazwania tym mianem biegów organizowanych w miejscach, w których po pasmach górskich nie ma ani śladu.
Zasada 5%
W celu ułatwienia kategoryzacji przyjęto zasadę 5% – minimum tyle musi wynosić stosunek sumy przewyższeń na trasie do jej całej długości w przypadku tras krótkich i 3% – w przypadku biegów długich (od półmaratonu wzwyż).
W praktyce oznacza to, że na biegach na dystansie 5 km suma przewyższeń powinna wynosić 250 m, na 10 km – 500 m, itd. Otwiera to furtkę do miana biegu górskiego zawodom organizowanym poza górami. Jednocześnie zamyka ją przed biegami organizowanymi w górach, ale na stosunkowo płaskim terenie, w którym nie występuje dużo przewyższeń.
Rodzaje biegów górskich
Powyższą zasadę można stosować na dwa sposoby. Pierwsza z nich zakłada, że do stosunku przewyższeń wliczane są wyłącznie podbiegi. Druga uwzględnia również różnicę w wysokości przy zbieganiu.
Biegi górskie anglosaskie
Biegi górskie anglosaskie to najpopularniejszy rodzaj tego typu biegów. Uwzględnia on bowiem zarówno wzniesienia, jak i spadki terenu, dzięki czemu istnieje więcej miejsc, w których można zorganizować tego typu zawody. Dla zawodników stanowią także większe wyzwanie ze względu na część trasy, w której zbiegają oni z górki. Wbrew pozorom nie jest to czynność prosta i chwila nieuwagi może zakończyć się groźnymi kontuzjami.
Biegi górskie alpejskie
Alpejskimi nazywane są biegi górskie, w których uwzględniane są jedynie podbiegi. Zawodnicy najczęściej startują u podnóża góry, a celem biegu jest jej szczyt. Ewentualne obniżenia – jeśli są – nie wliczane są do sumy przewyższeń i stanowią tylko niewielką część trasy.
Skyrunning
Jedną z dodatkowych odmian jest Skyrunning. Konkurencja ta ma bardziej rygorystyczne zasady, niż dwie pozostałe. Po pierwsze – wysokości. Trasa może biec nawet powyżej 2000 m. n. p. m. W Skyrunningu ważne jest średnie nachylenie trasy. Na całym dystansie nie powinno ono być mniejsze niż 6%. Dodatkowo, na co najmniej 5% trasy nachylenie powinno mieć 30% lub więcej.
Dystanse biegów górskich
Ciężko jednoznacznie określić biegi górskie pod względem dystansu, który do pokonania mają zawodnicy. W zależności od rodzaju – alpejskiego lub anglosaskiego – organizatorzy mają inne możliwości co do organizacji tras. Trasy alpejskie (wymagające niemal ciągłego podbiegu) prowadzą najczęściej na szczyt, więc ich dystans jest naturalnie ograniczony. W przypadku anglosaskich biegów górskich istnieje możliwość poprowadzenia tras w taki sposób, żeby maksymalnie wydłużyć ich długość.
Z tego względu wyłoniono prosty podział biegów górskich ze względu na dystanse. Są to biegi krótkie i biegi na długim dystansie. Te pierwsze rozgrywane są na trasach, których długość nie przekracza 21,0975 km – czyli dystansu półmaratonu. Biegi górskie na długim dystansie to wszystkie te zawody, których trasa liczy więcej od półmaratonu. Zaliczają się też do nich biegi ultra, których dystanse nierzadko przekraczają kilkadziesiąt, a nawet kilkaset km.
Biegi górskie w Polsce – najciekawsze wydarzenia
Rosnąca popularność tych wymagających biegów sprawia, że sporo ważnych wydarzeń organizowanych jest w naszym kraju. Mistrzostwa Polski organizowane przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, to tylko jeden z przykładów profesjonalnych wydarzeń. Poza nimi organizowany jest szereg innych, które na start przyciągają zarówno zawodowców, jak i mniej zaawansowanych entuzjastów biegów górskich. Jest to np. jedna z największych imprez, która w tym roku przyciągnęła ok. 4 tys. uczestników – Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, Tatra Sky Marathon, Przehyba Trail, Tatra Race Run, Bieg na Wielką Sowę czy Bieg o Złotą Szyszkę.
Medale dla biegaczy na zamówienie
Organizujesz zawody biegowe i poszukujesz medali lub innych trofeów dla uczestników? Dołącz do grona zadowolonych klientów MCC Medale! Jesteśmy odlewnią specjalizującą się w produkcji medali sportowych, nieśmiertelników, breloków, statuetek i innych odlewów artystycznych na zamówienie. Posiadamy ogromne doświadczenie w realizacji tego typu produktów dla największych organizatorów wydarzeń sportowych w Polsce. Współpracujemy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Polskim Związkiem Kajakowym, Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego. Nasze medale i pozostałe trofea sportowe trafiają także na szereg innych większych i mniejszych zawodów.
Wszystkie odlewy produkujemy na zamówienie, dzięki czemu jesteśmy w stanie nadać im niepowtarzalny charakter nawiązujący do wydarzenia. Nasi klienci mogą powierzyć przygotowanie projektu naszym artystom lub dostarczyć materiały, na podstawie których zostanie on stworzony. Produkcja od podstaw otwiera przed klientami MCC Medale szereg możliwości personalizacji odlewów – od ich wielkości i grubości, przez sposób zaprojektowania wzoru (2D lub 3D), kolory metalu, emalie, na wyglądzie szarfy kończąc.
Dzięki niskiemu nakładowi wymaganemu do rozpoczęcia produkcji – jedynie 30 sztuk – nasza oferta dostępna jest zarówno dla większych, jak i mniejszych organizatorów. Każdy z nich może liczyć na pełne wsparcie naszych pracowników na każdym etapie realizacji zamówienia. Wszyscy klienci MCC Medale do swojego zamówienia otrzymują darmowy projekt wraz z wizualizacją umożliwiającą zobaczyć gotowy produkt przed rozpoczęciem produkcji. Zamówienia realizujemy nawet w 14 dni roboczych od momentu ustalenia wszystkich szczegółów i akceptacji warunków.
Medale sportowe
Medale biegowe
Pinsy
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024