Konkurencje lekkoatletyczne bez tajemnic: skąd taki, a nie inny dobór?
Lekkoatletyka nie bez powodu określana jest jako “królowa sportu”. Jak żadna inna dyscyplina nie łączy tak umiejętnie różnych zdolności człowieka – od siły przez precyzję, po wytrzymałość. Stąd też popularność konkurencji lekkoatletycznych. Można je dostosować do własnych możliwości, upodobań, cech fizycznych jak i charakteru.
Konkurencje lekkoatletyczne rozwijają się od antycznych czasów, gdy powstała wspomniana królowa sportu. Zmagania i rywalizacja – domena starożytnych Greków – wynikały nie tylko z chęci do rywalizacji i ogólnego dążenia do tego, by pokazać swoją wyższość nad przeciwnikiem. Były również efektem upowszechnionego w Grecji kultu ciała, siły i witalności. Stąd ich konsekwentna różnorodność: od biegów przez skok po formaty rywalizacji siłowej.
Co ciekawe, dzisiejsze konkurencje lekkoatletyczne nie są formułą nową, wypracowaną niedawno. Wprost nawiązują do tego, co pasjonowało starożytnych mieszkańców Hellady. Przykładem jest chociażby maraton. Bieg na dystansie 42,195 km wprost nawiązuje do najlepszych tradycji greckiej rywalizacji. Podobnie jest w przypadku wielobojów. Kompilacja zróżnicowanych form rywalizacji również nawiązuje do sportów, które w odległej przeszłości cieszyły się szczególnym zainteresowaniem Greków i były uznawane za najważniejszą formą sportu.
Pierwsze konkurencje lekkoatletyczne
Założenia pierwszych dyscyplin lekkoatletycznych wprost nawiązywały do naturalnych ruchów człowieka. Były nimi:
- biegi
- skoki
- chód
- rzuty.
Do dziś to najważniejsze dyscypliny sportu, w przypadku których medale – na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich – mają szczególną wartość.
Dopiero w kolejnym etapie zestawienie dyscyplin lekkoatletycznych poszerzano o sporty, które można określić jako poboczne. Bazowały one na podstawowych, ale stopniowo wprowadzały dodatkowe wyzwania. Przykładem takiej konkurencji są np. biegi przez płotki. Pierwotną wersją tej rywalizacji był typowy bieg. Dla utrudnienia wprowadzono najpierw płotki, a następnie – inne przeszkody, np. rowy z wodą.
Konkurencje lekkoatletyczne – zestawienie
Lista konkurencji lekkoatletycznych obejmuje kilka podstawowych grup, w których wskazać można konkretne specjalizacje.
Biegi
W tym przypadku wydzielić można:
- krótkodystansowe: 60 m, 100 m, 200 m, 400 m
- średniodystansowe: 600 m, 800 m, 1000 m, 1500 m, 2000 m
- długodystansowe: 3000 m, 3000 m z przeszkodami, 5000 m, 10000 m
- przez płotki: 60 m, 100 m, 110 m, 400 m
- sztafetowe: 4×100 m, 4×400 m
- maraton: 42 195 m.
Warto zwrócić uwagę, jakie są różnice w organizacji zawodów biegowych w lekkiej atletyce. Sprinty odbywają się na prostej trasie wytyczonej na stadionie – wszyscy uczestnicy mają identyczną perspektywę.
Jednak już biegi średniodystansowe – np. na 800 czy 1500 m mają start bez bloków startowych. Zawodnicy biegną w nich po torach przez pierwszy wiraż, by później móc pokonywać dystans już po wewnętrznym torze. Ważna jest więc strategia rozegrania biegu.
Z kolei biegi długodystansowe mają jeszcze inną specyfikę. Ich start oraz meta wytyczane są np. na stadionie. Jednak już trasy biegną przez ulicę oraz w okolicach miasta. Tu z kolei ważna okazuje się umiejętność biegania w różnych warunkach – nie tylko na wygodnej nawierzchni tartanowej.
Warto zauważyć, jak bardzo zmieniają się wymagania stawiane przed uczestnikami. Sprinty – biegi na krótkich dystansach – są pokazem indywidualnej siły i eksplozywności biegaczy, ale już gdy zmieniają się w sztafetę, muszą być pokazem współpracy i zrozumienia. Rekordy biegowe dadzą niewiele jeśli czteroosobowy zespół nieumiejętnie przekazywać będzie sobie pałeczkę, przekroczy strefę zmian czy zagubi ten drobny element.
Chód
Rywalizacja chodziarzy odbywa się na dystansach: 10, 20 i 50 km.
Rzuty
W tej kategorii uwzględnia się rzuty oszczepem, dyskiem i młotem, a także pchnięcie kulą. W przypadku tej ostatniej waga znacząco różni się w przypadku kobiet (4 kg) i mężczyzn (7,26 kg). Kluczowe są też detale – np. kula musi mieć kontakt z szyją zawodnika i paść w obszar, który jest wycinkiem koła w kącie 40 stopni.
Takich detali jest równie sporo w przypadku konkurencji rzutowych. Np. dysk musi wylecieć z koła o średnicy 2,5 m, które otoczone jest siatką ochronną wysoką na 4 m i mającą przedni wylot na odległości 6 m. Z kolei w przypadku rzutu młotem zawodnicy muszą wykonać trzy do pięciu obrotów ciała – przy czym zabronione jest nadepnięcie lub przekroczenie metalowej obręczy koła.
Skoki
Na zawodach lekkoatletycznych sprawdzana jest również skoczność zawodników. Konkurencje lekkoatletyczne, w których rywalizują sportowcy to skok w dal, skok wzwyż, skok o tyczce oraz trójskok.
Wieloboje
Wielobój to konkurencja, która łączy kilka rywalizacji w jednej formule. Wyróżnia się:
- czwórbój uczniów szkół podstawowych: bieg na 60 m ze startu niskiego, rzut piłką palantową na odległość, skok w dal lub skok wzwyż, bieg na 600 metrów (dziewczęta), 1000 metrów (chłopcy)
- pięciobój męski: skok w dal, rzut oszczepem, bieg na 200 metrów, rzut dyskiem, bieg na 1500 metrów
- pięciobój kobiecy: bieg na 100 metrów przez płotki, pchnięcie kulą, skok wzwyż, skok w dal, bieg na 200 metrów
- pięciobój kobiecy w hali: bieg na 60 metrów przez płotki, skok wzwyż, pchnięcie kulą, skok w dal, bieg na 800 metrów
- siedmiobój kobiet: 1 dzień – bieg na 100 metrów przez płotki, skok wzwyż, pchnięcie kulą, bieg na 200 metrów. 2 – dzień: skok w dal, rzut oszczepem, bieg na 800 metrów.
- siedmiobój mężczyzn w hali: 1 dzień – bieg na 60 metrów, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż. 2 dzień – bieg na 60 metrów przez płotki, skok o tyczce, bieg na 1000 metrów.
- dziesięciobój mężczyzn: 1 dzień – bieg na 100 m, skok w dal, pchnięcie kulą, skok wzwyż, bieg na 400 m. 2 dzień: bieg na 110 m przez płotki, rzut dyskiem, skok o tyczce, rzut oszczepem, bieg na 1500 m.
Naturalny ruch – fundament lekkiej atletyki
Niezależnie od tego, na którą konkurencję lekkoatletyczną spojrzeć, widać ich wspólny mianownik. To forma naturalnego ruchu. Na tym polegała wizja Greków. Chcieli, aby rywalizacja sportowa miała początek w zachowaniach ludzkich. Stąd – mimo treningów i specjalizacji – konkurencje lekkoatletyczne niezmiennie bazują na tych samych odruchach czy cechach człowieka. Refleks, szybkość, siła, wytrzymałość, gibkość – one pozostają podstawą lekkoatletyki od jej początków.
Medale na zawody lekkoatletyczne
Nasza firma specjalizuje się w produkcji medali sportowych na zamówienie. Jesteśmy dumnym partnerem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, dla którego dostarczamy medale na wybrane zawody. Współpracujemy także z Polskim Związkiem Kajakowym oraz Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego.
Każdego roku produkujemy tysiące medali, które zawisają na szyjach zawodników z Polski oraz spoza granic kraju. W naszej odlewni produkujemy także inne rodzaje odlewów – medale pamiątkowe, pinsy, monety okolicznościowe, breloczki, statuetki sportowe, nieśmiertelniki, ordery i odznaczenia.
Jeżeli poszukujesz medali na zamówienie sprawdź jakie możliwości zapewni Ci producent medali sportowych. Kliknij przycisk poniżej i poznaj ofertę MCC Medale:
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024