Nordic walking, czyli wyjątkowa moda na spacer z kijami
Nordic walking to zdecydowanie coś więcej niż połączenie aktywnego marszu z nietypową techniką odpychania się kijami od podłoża. Specyfika zaangażowania pracy całego organizmu sprawia, że ta forma treningu zwraca uwagę efektywnością w kontekście utraty tkanki tłuszczowej, budowy wytrzymałości organizmu i rozwoju wydolności płuc.
Energiczny spacer – naturalny efekt nordic walking – doskonale angażuje górną część tułowia. Jednocześnie nie jest formą rekreacji, która stanowiłaby obciążenie dla osób z nadwagą lub starszych. Nordic walking to forma aktywnego spaceru, w trakcie którego organizm pracuje w zaskakującym tempie, choć sam tego nie odnotowuje.
Na czym polega nordic walking?
Widok dwóch lub większej grupy osób, które idą z charakterystycznymi kijkami w dłoniach dziś już nikogo nie dziwi. Jednak przed dekadą budził zaskoczenie – nordic walking wyglądało bardziej na marketingowy chwyt niż realną aktywność fizyczną.
Gdy w latach 30. narciarze z Finlandii zaczęli wprowadzać taką formę poruszania się jako element treningu letniego pod kątem zimy, trudno było spodziewać się, że nordic walking zachwyci świat. Rozmachu fenomen ten nabrał wraz z przełomem lat 80. i 90., gdy w Skandynawii zaczęto uczyć poruszania się z kijami młodzież w grupach treningowych. Tak powstał trend, który przeniósł się na całą Europę.
Zalety spaceru z kijami to zaangażowanie całego ciała do aktywnego ruchu. Zwykły spacer angażuje ok. 40 proc. mięśni. Jednak wystarczy, by w dłoniach pojawiły się kije, a udział ten zwiększa się ponad dwukrotnie. W ten sposób nordic walking niejako zmusza podczas spaceru całe ciało do aktywności – nie zaś wyłącznie jego określone partie.
Przekłada się to na efektywność i wydolność organizmu. Spalanie kalorii może być nawet o 40 proc. bardziej intensywne niż w przypadku typowego spacerowania. Kije zmuszają do pracy ręce, a to powoduje, że aktywny marsz prowadzi do nawet 50-procentowego wzrostu aktywności płuc. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, jakie zapewnia ta formuła rekreacji, spacer z kijami okazuje się wyjątkowo skuteczny dla pobudzenia aktywności.
Prawidłowy spacer z kijami
Do osiągnięcia takich rezultatów potrzebne jest utrzymanie konkretnych założeń. Dotyczy to m.in . postawy. Ciało powinno poruszać się tak, by ręce opadały swobodnie wzdłuż tułowia. Kije powinny najpierw być ciągnięte, a następnie naturalnie poruszanie niczym wahadła.
Całość ruchów musi być swobodna – w ten sposób efektywność spaceru jest większa niż w przypadku siłowego, ale krótkotrwałego poruszania. Warto pamiętać, że nordic walking to rekreacja – a nie siłownia i kettle, którymi należy energicznie wymachiwać.
Nordic walking warto również traktować jako formę rozgrzewki przed ćwiczeniami stacjonarnymi. Dobrze sprawdza się jako czynność rozciągająca mięśnie klatki piersiowej; wpływa również na przygotowanie do większego wysiłku mięśni nóg. Dzięki temu spacer z kijkami bywa naturalną formą aktywności poprzedzającą np. serię ćwiczeń na plenerowej ścieżce zdrowia.
Gdzie najkorzystniej zaplanować nordic walking?
Zaletą nordyckiego spaceru jest to, że kije mogą być używane wszędzie. Spacer do okolicznego sklepu? Wyjście z psem po osiedlu? A może dłuższa trasa do znajomych? Każde z tych rozwiązań jest dobre. Nordic walking nie generuje dużego zmęczenia i można je swobodnie powiązać z np. rozmową.
Zwykle ulubioną scenerią spacerowiczów z kijkami są lasy. Sprzyja temu m.in. ściółka – miękkie podłoże leśne doskonale amortyzuje stawy i będzie mniej odczuwalne niż np. chodnik. W efekcie w lasach coraz częściej znaleźć można nawet specjalnie wytyczone ścieżki dla osób, które chcą spacerować z kijkami w dłoniach.
Co jest potrzebne do spacerów z kijami?
Jedną z zalet, jakie niesie za sobą taka formuła aktywnego spacerowania jest niski koszt sprzętu. Nie potrzeba tu drogich profilowanych butów sportowych czy specjalistycznej odzieży. Wystarcza standardowe ubranie sportowe, wygodne obuwie i kijki.
W ich przypadku warto postawić na produkty renomowanych firm ze względu na – zazwyczaj – dożywotnią gwarancję. W przypadku aktywnego chodzenia akurat ten element wyposażenia do nordic walking wart jest szczególnej jakości.
Zawody dla miłośników nordic walking
Spacery z kijami stają się stopniowo formą nie tylko rekreacji i rozrywki, ale i amatorskich zawodów. Nie mają one charakteru sportowej rywalizacji – choć wręczane są okolicznościowe medale sportowe – ale stają się pokazem tego, jak szeroka robi się społeczność nordic walking w Polsce. Od dekady zawody rekreacyjno-sportowe Nordic Morsing organizowane są w Rewie. Dystansem – to aż 44 km – zaskakuje natomiast Zimowy Maraton Świętokrzyski zaplanowany na początku każdego roku w Chęcinach.
Coraz częściej spacer z kijami bywa wykorzystywany nie tylko jako rekreacja dla dorosłych i osób starszych, ale w formie dziecięcej – po dostosowaniu długości kijków oraz na krótszych dystansach. W ten sposób nordic walking nawiązuje dokładnie do swoich korzeni – czasów, w których zaczął w Skandynawii łączyć pokolenia aktywnych sportowo narciarzy w różnym wieku.
- Tu rządzi siła! Sporty dla silnych i wytrzymałych - 14 marca 2023
- Polskie maratony, które musisz znać! - 7 lutego 2023
- Wielki Szlem – co to jest? - 3 lutego 2023