Australian Open – święto fanów tenisa
Dla fanów tenisa Australian Open jest jednym z najbardziej oczekiwanych turniejów. To właśnie od tego wydarzenia zaczyna się bowiem wielkoszlemowy sezon. Czym jest Australian Open, kiedy rozpoczęła się jego historia i czy polskim zawodnikom udało się zapisać na jej kartach?
Z tego artykułu dowiesz się:
Turniej Australian Open to tenisowe święto rozpoczynające Wielkiego Szlema – cykl 4 najstarszych i najbardziej prestiżowych turniejów rozgrywanych na świecie, w który – poza turniejem w Australii – wchodzą zawody na Wimbledonie, Roland Garros i US Open. Prestiżowa ranga to m.in. wynik długoletniej historii.
Początki Australian Open
Historia Australian Open sięga 1905 roku. To właśnie wtedy, jeszcze jako Mistrzostwa Australazji turniej odbył się poraz pierwszy. Nazwa zmagań zmieniała się dotychczas dwa razy. Najpierw, w 1927 r. pierwotną nazwę zmieniono na Mistrzostwa Australii, a następnie – w 1969 – turniej przemianowano na Australian Open.
Zawody zadebiutowały na trawiastych kortach w Melbourne, w miejscu, które dziś znane jest jako Albert Reserve Tennis Centre. I choć dzisiejsze edycje zawodów odbywają się niedaleko pierwotnej areny rozgrywek, nie zawsze tak było. W swojej ponad 100-letniej historii turniej rozgrywany był m.in. Sydney, Adelaidzie, Brisbane, Perth oraz poza Australią – w nowozelandzkim Christchurch oraz Hastings. W 1976 r. podjęto jednak decyzję o związaniu Australian Open z Melbourne, i to właśnie tam odbywały się wszystkie kolejne edycje.
Cofając się do początków turnieju, warto wspomnieć, że nim transport lotniczy został spopularyzowany, w zawodach brało udział niewielu zawodników spoza Australii. Dotarcie drogą morską z Europy lub Stanów Zjednoczonych wiązało się bowiem z kilkutygodniową podróżą, na którą pozwolić mogło sobie niewielu. W związku z tym nie dziwić powinien fakt, że pierwszy raz na australijskich kortach zagraniczni zawodnicy – ze Stanów Zjednoczonych – stanęli dopiero po II Wojnie Światowej, w 1946 r.
Nawiązując do wojny, warto wspomnieć o tym, że to właśnie w ich czasie – I i II Wojny Światowej – w historii Australian Open widnieje luka. Zawody nie odbyły się bowiem w latach 1916-1918 oraz 1941-1945. W późniejszych czasach Australian Open nie odbyło się 1 raz – z uwagi na zmianę terminów na styczeń pominięto zawody w 1986 r.
Z trawy na korty twarde
Australian Open przez większą część swojego istnienia rozgrywany był na kortach trawiastych. Zmiany dokonano dopiero w 1988 r. Od tego roku zawodnicy zaczęli mierzyć się na kortach twardych. Dziś Australian Open rozgrywany jest na utwardzonej nawierzchni nazywanej GreenSet. W tym miejscu warto wspomnieć o szwedzkim zawodniku Matsie Wilanderze, któremu jako jedynemu tenisiście udało się wygrać Australian Open na obu nawierzchniach. Szwed triumfował w turnieju w 1983, 1984 na trawie i w 1988 r. na twardym korcie.
Rodzaje zmagań na Australian Open
W jednym z najstarszych turniejów tenisowych rozgrywane są zawody w kilku kategoriach. Największą uwagę kibiców z całego świata skupiają na sobie rozgrywki singlowe mężczyzn i kobiet, jednak Australian Open to także zmagania deblowe, mikst, w grze na wózkach, juniorów oraz turnieje pokazowe, w których udział biorą dawni mistrzowie tenisa ziemnego.
Kiedy i gdzie rozgrywany jest Australian Open
Australijski turniej rozpoczyna Wielkiego Szlema, na który – poza nim – składają się turnieje Wimbledon, Roland Garros i US Open. Zawody zaplanowane są na drugą połowę stycznia – rozgrywane są w trzecim i czwartym tygodniu tego miesiąca.
Australian Open rozgrywany jest w Melbourne Park – kompleksie tenisowym zlokalizowanym w australijskim Melbourne, drugim co do wielkości mieście na kontynencie leżącym w południowo-wschodniej części Australii. W kompleksie znajduje się kilkanaście kortów, a trzy główne to Rod Laver Arena, Melbourne Arena i Margaret Court Arena.
Pierwszy z nich, to zarazem największa arena zmagań mogąca pomieścić ok. 15 tys. widzów. Pojemność Melbourne Arena określona jest na 10,5 tys., a Margaret Court Arena na 7,5 tys. Wymienione korty, to również jedyne, które posiadają przesuwny dach, dzięki któremu rozgrywki mogą odbywać się także w deszczową pogodę (o co w styczniu, środku lata na południowej półkuli, ciężko).
Najbardziej utytułowani zawodnicy
Ponad 100-letnia spuścizna Australian Open obfituje w historie sukcesów. Najbardziej podziwianymi są zawodnicy, którzy mogą pochwalić się największą liczbą zwycięstw. W przypadku mężczyzn tytuł ten należy do Novaka Đokovića. Serbski tenisista wygrywał australijskie zawody aż 9-krotnie, a dorobek ten, z uwagi na trwającą karierę, może zostać powiększony.
Wyniku nie poprawi natomiast Margaret Smith Court – australijska tenisistka, która zakończyła karierę w 1977 r. W trakcie jej trwania zawodniczce udało się wygrać Australian Open aż 11 razy. Pozycja liderki nie jest jednak na ten moment zagrożona. Druga na podium jest Serena Williams z 7 zwycięstwami – jednak jej kariera powoli zbliża się ku końcowi.
Sukcesy Polaków na Australian Open
Na kartach wieloletniej historii australijskiego turnieju tenisowego zapisali się również polscy tenisiści. Co prawda, zwyciężać udało się tylko w deblu, są to jednak osiągnięcia, z których możemy być dumni.
Pierwsze zwycięstwo na konto Polaków zapisał Wojciech Fibak. W 1978 r., będąc w parze z Australijczykiem Kimem Warwickiem, Fibak pokonał w finałach duet tworzony przez Paula Kronka i Cliffa Letchera.
Na kolejne zwycięstwo kibice tenisa czekać musieli do 2014 r. To właśnie wtedy do tenisowych sukcesów Polaków swoją cegiełkę dołożył Łukasz Kubot. Zawodnik występujący w parze ze szwedem Robertem Lindstedtem pewnie (6:3, 6:3) pokonał duet złożony z Erica Butoraca i Ravena Klaasena.
To tyle, jeśli chodzi o zmagania seniorów. Dwa zwycięstwa zdobyli juniorzy reprezentujący nasz kraj. Juniorski turniej Australian Open w deblu wygrał Grzegorz Panfil w parze z Błażejem Koniuszem (2006 r.). Magdalena Grzybowska triumfowała natomiast w 1996 r. w juniorskim turnieju singlowym.
O krok od finałów dwukrotnie była Agnieszka Radwańska – w 2014 i w 2016 r. Na początku 2022 r. na tym etapie odpadła natomiast Iga Świątek – młoda nadzieja polskiego tenisa ziemnego.
MCC Medale – oferta dla organizatorów zawodów
Planujesz zawody lub inne wydarzenie sportowe i poszukujesz trofeów dla zawodników? Dołącz do grona zadowolonych klientów MCC Medale!
Jesteśmy producentem odlewów artystycznych na zamówienie. W naszej ofercie znajdziesz medale sportowe, statuetki, a także metalowe gadżety – pinsy, breloki, nieśmiertelniki, monety, coiny – oraz odlewy okolicznościowe – medale pamiątkowe, ordery i odznaczenia.
Wszystkie odlewy wykonujemy od podstaw, zgodnie z oczekiwaniami naszych klientów. Dzięki własnemu zakładowi, zaawansowanej linii produkcyjnej i doświadczonemu zespołowi jesteśmy w stanie zrealizować najbardziej wymagające zlecenia. Wykonujemy odlewy zaprojektowane przy użyciu techniki 2D lub trójwymiarowego modelowania. Na każdy wzór mogą składać się różne elementy – dowolne teksty, liczby oraz grafiki.
Klienci MCC Medale, poza wzorem, mogą zdecydować także o innych elementach odlewów – ich szerokości, grubości, kształcie, kolorach metalu i dodatkowych kolorach, które urozmaicą wzór. W naszej ofercie znajduje się także szereg usług i produktów dodatkowych – m.in. grawerowanie, możliwość umieszczenia odlewu w eleganckim etui, zawieszenia medali na personalizowanej szarfie, itp.
Podejmując współpracę z naszą odlewnią, możesz liczyć na pełne wsparcie naszych pracowników na każdym etapie realizacji zamówienia. Za darmo przygotujemy dla Ciebie wzór wraz z wizualizacją pozwalającą zobaczyć gotowy produkt jeszcze przed rozpoczęciem produkcji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pomożemy również wybrać optymalne rozwiązanie.
Medale sportowe
Medale biegowe
Medale okolicznościowe
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024