Sporty wodne na igrzyskach olimpijskich
Woda stanowi nieodzowny element życia człowieka. Bez niej nie byłoby ono właściwie możliwe. Jednak woda, to nie tylko życie. Na przestrzeni lat stała się również areną rywalizacji sportowej. Dziś sporty wodne stanowią jedną z dziedzin sportu, którą emocjonują się fani na całym świecie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Sporty wodne mogą być uprawiane na jej powierzchni, jak i pod nią. Niektóre dyscypliny wymagają sprzętu, do innych wystarczy tylko siła mięśni i odpowiednia technika. Rywalizują ze sobą pojedynczy zawodnicy, pary oraz całe zespoły. Liczba wodnych dyscyplin jest ogromna i nie sposób przyjrzeć się wszystkim z nich, dlatego dzisiejszy wpis poświęcimy tym, które wkrótce rozegrają się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.
Kiedy sporty wodne pojawiły się na igrzyskach olimpijskich?
Sporty wodne są obecne na igrzyskach olimpijskich od samego początku. Na I Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w 1986 roku w Atenach zawodnicy rywalizowali medale sportowe w 4 konkurencjach pływackich. Było to pływanie stylem dowolnym na dystansie 100, 500 i 1200 metrów. Czwartą konkurencją były zawody w pływaniu, w których udział wziąć mogli jedynie marynarze z greckiej marynarki wojennej. Do zmagań na dystansie 100 metrów zgłosiło się 11 zawodników, jednak tylko 3 z nich w ostateczności wystartowało. Gwiazdą Igrzysk został Węgier Alfréd Hajós, który zdobył 2 złote medale – na dystansie 100 i 1200 metrów. Kobiety do rywalizacji dołączyły dopiero w 1912 roku, na Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie.
Warty zaznaczenia jest fakt, że pływanie należy do jednej z 4 dyscyplin sportowych, które obecne są na igrzyskach olimpijskich nieprzerwanie, od samego początku ich istnienia. Pozostała trójka to szermierka, gimnastyka artystyczna i lekkoatletyka.
Kolejne dyscypliny dołączały do programu igrzysk w późniejszych edycjach. Na II Letnich Igrzyskach pojawiła się piłka wodna, wioślarstwo i żeglarstwo. III Letnie Igrzyska to włączenie do programu skoków do wody. Na kolejne dyscypliny i konkurencje fani sportu musieli czekać do 1936 roku. To wtedy, na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie do programu zawodów włączony został sprint kajakarski. Najnowszą z dyscyplin jest surfing. Zadebiutuje on na XXXII Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.
Rodzaje sportów wodnych na igrzyskach
Wcześniej wspomnieliśmy, że sporty wodne mogą być rozgrywane w wodzie, na jej powierzchni lub pod powierzchnią. Na igrzyskach olimpijskich nie spotkamy jednak dyscyplin rozgrywanych pod wodą, Zmagań w wodzie i na jej powierzchni jest natomiast całkiem sporo.
Sporty w wodzie
Wśród sportów wodnych znajduje się kilka dyscyplin. Pierwszą z nich jest pływanie, które obecne jest na igrzyskach olimpijskich od samego początku. Na ostatnim wydarzeniu, które odbyło się w 2016 roku zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w 17 konkurencjach – 14 indywidualnych i 3 sztafetach. Najmłodszą z nich jest maraton na dystansie 10 km, który po raz pierwszy pojawił się na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r.
Kolejną z dyscyplin są skoki do wody. To jedno z najbardziej widowiskowych zmagań. Zawodnicy i zawodniczki podczas skoku wykonują akrobacje o różnym poziomie trudności. Fani mogą liczyć na występy indywidualne, jak i w parach – gdzie poza trudnością akrobacji oceniana jest także synchronizacja. W zależności od konkurencji, skoki oddawane są z trampoliny lub wieży.
Jedną z najpiękniejszych dyscyplin wodnych do oglądania jest natomiast pływanie synchroniczne (od 2017 roku nazywane pływaniem artystycznym). Dyscyplina ta łączy w sobie elementy gimnastyki i tańca. Celem konkurencji jest przedstawienie układów tanecznych i ćwiczeń pływając w basenie. Wykonywanym układom towarzyszy podkład muzyczny. Wart odnotowania jest fakt, że na igrzyskach olimpijskich w pływaniu artystycznym rywalizują ze sobą jedynie kobiety.
Ostatnim ze sportów rozgrywanych w wodzie jest piłka wodna. Dyscyplina obecna jest na igrzyskach olimpijskich od 1900 roku, a od 2000 roku do rywalizacji dołączyły również kobiety. W meczach naprzeciw siebie stają dwie 7-osobowe drużyny, które w przeciągu czterech kwart trwających po 8 minut muszą pokonać przeciwników zdobywając jak największą liczbę bramek.
Sporty na wodzie
Kolejną grupą “wodnych” dyscyplin rozgrywanych na igrzyskach olimpijskich są te na wodzie. Zawodnicy do rywalizacji – w zależności od dyscypliny – wykorzystują różnego rodzaju sprzęt. Sporty na wodzie można podzielić na 4 kategorie – kajakarstwo, wioślarstwo, żeglarstwo, a od Igrzysk w Tokio także surfing.
Kajakarstwo
Jako dyscyplina pokazowa, kajakarstwo pojawiło się na igrzyskach olimpijskich już w 1924 roku (Paryż). Do programu igrzysk włączone zostało jednak dopiero 12 lat później w Berlinie i od tamtej pory pojawia się na nich regularnie. Rodzaje kajakarstwa obecne na imprezach organizowanych przez MKOl są dwa – klasyczne oraz górskie.
W kajakarstwie klasycznym, zwanym także regatowym rozgrywane jest kilka konkurencji na dystansach 200, 500 i 1000 metrów. O rodzaju kajaku oraz jego obsadzie mówią symbole towarzyszące dystansowi. K1 to kajaki jednoosobowe, K2 dwu-, a K4 – czteroosobowe. C1 i C2 zarezerwowane są dla jednoosobowych i dwuosobowych kanadyjek.
Poza zawodami w kajakarstwie klasycznym, na igrzyskach olimpijskich rozgrywane są także konkurencje górskie. W kajaku lub kanadyjce, zawodnik lub dwuosobowa drużyna musi pokonać trasę wyznaczoną przez bramki. Areną do zmagań jest naturalna rzeka lub akwen ze sztucznym nurtem.
Wioślarstwo
Wioślarstwo, to sport wodny bardzo często mylony z kajakarstwem. Tym co łączy dyscypliny są wiosła, jednak na tym podobieństwa się kończą. Wioślarze zamiast kajaków używają specjalnych łodzi. Oba wiosła wprowadzane są do wody jednocześnie, a zawodnicy siedzą plecami do kierunku poruszania. Zawody nazywane regatami rozgrywane są najczęściej na dystansie 2000 metrów. Na igrzyskach olimpijskich od 1976 roku występuje 14 konkurencji – 8 męskich i 6 dla kobiet.
Żeglarstwo
Jedną z dyscyplin wodnych o długiej olimpijskiej tradycji jest żeglarstwo. Zawodnicy i zawodniczki rywalizują w zawodach używając do tego jachtów napędzanych siłą wiatru, a nie mięśni. Na igrzyskach rozgrywanych jest 10 konkurencji – po 3 na jachtach jednokadłubowych jednoosobowych i dwuosobowych, 1 na katamaranach, oraz 2 na deskach windsurfingowych.
Surfing
Najnowszym sportem wodnym, który dopiero zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich jest surfing. Ta dyscyplina, która ma coraz większą rzeszę fanów również w Polsce polega na wykorzystaniu fal do ślizgu po ich czole na specjalnej desce. Do tej pory nie wiadomo jednak, jak w przyszłości rozwiązana zostanie kwestia obecności surfingu w olimpijskim programie. Do organizacji zawodów potrzebne są bowiem odpowiednie warunki – morze lub ocean i odpowiednio duże fale.
Sporty wodne – sukcesy Polaków na IO
Sporty wodne należą do dyscyplin, w których Polacy zdobywali medale igrzysk olimpijskich. Najwięcej – bo aż 20 (7 srebrnych i 13 brązowych) udało się zdobyć polskim kajakarzom. Niewiele gorzej wygląda sytuacja w wioślarstwie. Polscy zawodnicy zdobyli łącznie 18 medali – 4 złote, 3 srebrne i 11 brązowych. Nasi reprezentanci wywalczyli medale także w pływaniu (1 złoty, 3 srebrne, 2 brązowe) i żeglarstwie (1 złoty i 3 brązowe). Łącznie zawodnicy rywalizujący w, lub na wodzie zdobyli 48 medali. W naszym wpisie nie starczyłoby miejsca, żeby wymienić je wszystkie, dlatego przyjrzymy się tym najważniejszym – złotym medalom olimpijskim.
Złote medale Polaków we wioślarstwie
Po raz pierwszy złoty medal z igrzysk olimpijskich przywiozła dwójka podwójna wagi lekkiej. Tomasz Kucharski i Robert Sycz zapisali się na kartach polskiego wioślarstwa występem na zawodach w Sydney w 2000 roku. Zawodnicy powtórzyli swój wyczyn także cztery lata później – na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach zdobyli złote medale w tej samej kategorii.
Z Igrzysk w Pekinie (2008 r.) ze złotym medalem wróciła ekipa startująca w kategorii “czwórka podwójna”. Za wiosłami usiedli wtedy Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Adam Korol i Konrad Wasielewski.
Ostatnie złote medale w wioślarstwie są zdobyczą kobiet – Natalii Madaj-Smolińskiej i Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej. Zawodniczki zwyciężyły w kategorii “dwójka podwójna” na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.
Złoty medal Polaków w pływaniu
Jak dotąd naszym reprezentantom – a dokładniej reprezentantce – udało się zdobyć tylko jeden złoty medal w pływaniu. Dokonała tego Otylia Jędrzejczak na zawodach w Atenach w 2004 roku. Nasza reprezentantka zwyciężyła konkurencję stylem motylkowym rozgrywaną na dystansie 200 m. Swoim złotym medalem nie cieszyła się jednak zbyt długo – przekazała go na aukcję charytatywną, której celem było wsparcie Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Złoty medal Polaków w żeglarstwie
Ostatnim ze sportów wodnych, w których na najwyższym stopniu podium stanął Polak jest żeglarstwo. W 1996 roku, na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie zdobył go Mateusz Kusznierewicz startujący w zawodach jachtów klasy Finn.
MCC Medale – odlewy na Twoje zawody
Poszukujesz medali sportowych, statuetek lub innych odlewów na organizowane przez siebie wydarzenie? Dołącz do grona zadowolonych klientów MCC Medale! Skontaktuj się z nami i przedstaw swój pomysł na projekt. Przygotujemy dla Ciebie darmową wycenę!
Jesteśmy producentem odlewów na zamówienie. Każdego roku realizujemy tysiące projektów dla klientów z Polski i całego świata. Współpracujemy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Polskim Związkiem Kajakowym, Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego, a także szeregiem innych mniejszych i większych organizatorów wydarzeń sportowych.
Medale sportowe
Medale biegowe
Medale okolicznościowe
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024