Strzelectwo sportowe – to warto wiedzieć
Dobry strzelec musi charakteryzować się nie tylko celnością, ale też opanowaniem, precyzją i powtarzalnością. I właśnie m.in. ze względu na te cechy, które mogą wpływać na różnice pomiędzy oddanymi strzałami, strzelectwo sportowe miało szansę zaistnieć jako pełnoprawna dyscyplina, a nie tylko hobby. Na czym ono polega? Odpowiedzi możesz znaleźć w poniższym wpisie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pierwsze skojarzenia przychodzące na myśl o strzelectwie? Z pewnością to strzelba, amunicja, kaliber i cel. Tę pierwszą spotkamy jednak nie tylko w sporcie. Broń wykorzystywana jest w wielu obszarach i w różnych celach. Jedną z podstaw jest wartość bojowa i wykorzystanie jej w wojsku czy innych służbach. Broń powszechna jest też w myślistwie, a coraz większą popularnością cieszy się rekreacyjna forma jej używania – np. broń pneumatyczna w domowych warunkach.
W przypadku celów, różnice są jeszcze większe i zależą przede wszystkim od sytuacji i obszaru, w którym wykorzystywana jest broń. Samo strzelectwo to inaczej wszystkie elementy związane z używaniem broni – zarówno pneumatycznej, jak i palnej. Niekiedy, mianem tym mylnie określane jest też np. strzelanie z łuku i innych broni miotających.
Strzelectwo sportowe jako sport – narodziny dyscypliny
Podobnie, jak w przypadku łucznictwa, rywalizacja strzelców toczy się praktycznie od momentu wynalezienia i rozpowszechnienia broni. Już w ok. XIII w., na terenach Europy (w tym Polski) powstały bractwa kurkowe. Ich rolą było uczenie mieszczan posługiwania się bronią palną w przypadku ataku. Z uwagi na brak realnych wrogów, celność ćwiczona była na różnych przedmiotach ich imitujących.
Najważniejsze zawody, dzięki którym strzelectwo sportowe zaczęło zyskiwać popularność na arenie międzynarodowej odbyły się w 1896 roku. Dyscyplina została włączona do programu I nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach i od tamtej pory – z przerwami w 1904 i 1928 r. – pojawia się na nich regularnie.
Dziś sporty strzeleckie cieszą się znacznie większą popularnością. Amatorzy tego rodzaju aktywności mogą wybierać spośród wielu konkurencji strzeleckich, które rozwinęły się na przestrzeni lat.
Konkurencje strzeleckie
Spójrzmy na konkurencje w strzelectwie sportowym pod dwoma kątami. Pierwszy z nich to podział ze względu na wykorzystywaną broń. Druga klasyfikacja, to podział pod względem sprawdzanych umiejętności.
Zawodnicy mogą skupić się na strzelaniu z broni długiej, broni krótkiej lub broni śrutowej. Polem, na którym mogą rywalizować pod względem umiejętności są konkurencje statyczne i konkurencje dynamiczne. W tych pierwszych zawodnicy mają dłuższy, ale ograniczony czas na oddanie określonej przepisami liczby strzałów, jak i strzałów próbnych w danej rundzie. W konkurencjach dynamicznych, poza celnością sprawdzana jest także szybkość posługiwania się bronią. Zawodnicy oddają wiele pojedynczych strzałów lub strzelają seriami. Robią to na polecenie sędziego, nierzadko pomiędzy seriami muszą też przeładowywać broń lub zmieniać pozycję strzelania.
Konkurencje strzeleckie mogą też zależeć od rodzaju sportu strzeleckiego. Inne spotkamy np. w strzelectwie czarnoprochowym, w kurkowym czy w długodystansowym. Zasady dla poszczególnych odmian określają przepisy odpowiednich instytucji. W przypadku strzelectwa sportowego jest to ISSF – Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Sportowego. To na ich podstawie rozgrywane są m. in. wszystkie konkurencje olimpijskie i mistrzostwa świata.
Olimpijskie konkurencje strzeleckie
Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio rozgrywanych było 15 konkurencji – po 6 dla kobiet i mężczyzn oraz 3 dla dwuosobowych zespołów mieszanych. 6 konkurencji rozgrywanych indywidualnie to strzelanie z karabinu pneumatycznego (10 m, 60 strzałów), z karabinu dowolnego (50 m, 3×40 strzałów), z pistoletu pneumatycznego (10 m, 60 strzałów), pistoletu szybkostrzelnego (25 m, 2×30 strzałów), trap (125 rzutków), skeet (125 rzutków). Zespoły rywalizowały w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i pistoletu pneumatycznego (obie konkurencje na dystansie 10 m) oraz w trapie.
Przykładowe zasady – pistolet pneumatyczny (10 m, 60 strzałów)
Konkurencja ta polega na strzelaniu do kartonowych tarcz. Maksymalna ich liczba – 10 punktów – znajduje się na środku tarczy, a pole tak punktowane ma jedynie 11,5 mm średnicy. Całe czarne pole, które zawiera najwyżej punktowane obszary (10-7 punktów) ma 59,5 mm, a cała tarcza 155,5 mm. Zawodnicy oddają do tarcz 60 pojedynczych strzałów. Każdy z nich jest oceniany i przypisywana jest mu odpowiednia wartość punktowa.
Przykładowe zasady – Trap (125 strzałów)
WW przypadku trapu, bronią wykorzystywaną do strzelania jest broń śrutowa. Celem są rzutki o średnicy 110 mm, które wyrzucane są w powietrze przez specjalną maszynę. Zawodnicy mogą oddać do nich 2 strzały. Łącznie, zawodnicy muszą zmierzyć się ze 125 wystrzelonymi rzutkami.
Strzelectwo sportowe – sukcesy Polaków
Strzelectwo sportowe to silna dyscyplina naszych reprezentantów. Dla naszego kraju zdobyli oni aż 4 złote medale. Dwukrotnym złotym medalistą jest Józef Zapędzki, który zdobył medale na igrzyskach w 1968 i 1972 roku. Dwukrotnie złoty medal dla Polski zdobyła też Renata Mauer. Nasza reprezentantka najwyższe miejsce na podium zdobyła na igrzyskach w 1996 i 2000 roku.
W dorobku medalowym Polaków znajdują się także 3 medale srebrne. Pierwszy z nich, w 1956 roku zdobył Adam Smelczyński w konkurencji trap, drugi w 1996 r. Mirosław Rzepkowski (skeet), a ostatni, w 2012 roku Sylwia Bogacka. Na koncie mamy także 5 brązowych medali. które zdobyli Wiesław Karaś (1936 r.) Jerzy Greszkiewicz (1976 r), Wiesław Gawlikowski (1976 r.), Małgorzata Książkiewicz (1992 r.) i Renata Mauer (1996 r.).
Jak zacząć strzelectwo sportowe?
Rozpoczęcie przygody ze strzelaniem – czy to rekreacyjnym, czy sportowym – nie stanowi obecnie problemu. W przypadku broni palnej, nie potrzebujemy nawet specjalnego pozwolenia na broń – wystarczy, że udamy się na wybraną strzelnicę, gdzie za pewną opłatą i pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów, możemy sprawdzić czy strzelanie to dyscyplina, która jest w stanie nas zainteresować.
Bez pozwolenia, i w zaciszu własnego podwórka możemy szkolić swoją celność wykorzystując do tego coraz powszechniejszą broń pneumatyczną – wiatrówki sprężynowe, gazowe, itp.
Młodzież i dorośli myślący na poważnie o strzelectwie sportowym, do wyboru mają też oferty wielu klubów strzeleckich, w których będą mogli rozwijać się pod okiem wykwalifikowanych trenerów.
Medale na zawody strzeleckie i nie tylko!
Poszukujesz medali na organizowane zawody sportowe? Dołącz do grona klientów MCC Medale. Nasza firma specjalizuje się w produkcji trofeów sportowych – medali dla zawodników i statuetek – na zamówienie.
Wszystkie odlewy wykonujemy od podstaw, zgodnie z oczekiwaniami zlecających realizację. Dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować projekty do konkretnych imprez – np. zawodów strzeleckich – i nadać im charakterystyczne dla danych dyscyplin elementy. Wszystkie projekty wzorów powstają od zera i są inwencją twórczą naszych grafików. Jesteśmy także w stanie dopasować do wymagań technicznych projekty stworzone przez klientów.
Elementy projektu, które każdorazowo ustalamy z klientami przed rozpoczęciem realizacji to:
- wielkość i grubość odlewu,
- kolor metalu,
- dodatkowe kolory we wzorze,
- wzór przygotowany w technice 2D lub 3D,
- kształt odlewu,
- dowolne elementy we wzorze – teksty, liczby, grafiki,
- elementy uzupełniające zamówienie (opakowania, drukowane karty, tabliczki z grawerunkiem).
Poza medalami sportowymi i statuetkami, w naszej ofercie znajdują się medale okolicznościowe, pamiątkowe monety, breloki, nieśmiertelniki, pinsy, ordery i odznaczenia.
Realizujemy zamówienia od 30 sztuk, a czas realizacji wynosi ok. 14 dni roboczych od momentu ustalenia wszystkich szczegółów. Klienci zdecydowani na współpracę z naszą firmą mogą liczyć na darmowy projekt 2D lub 3D wraz z wizualizacją umożliwiającą zobaczenie gotowego produktu przed rozpoczęciem zlecenia.
Medale okolicznościowe
Medale sportowe
Breloki
- Tu rządzi siła! Sporty dla silnych i wytrzymałych - 14 marca 2023
- Polskie maratony, które musisz znać! - 7 lutego 2023
- Wielki Szlem – co to jest? - 3 lutego 2023