World Games – igrzyska sportów nieolimpijskich
O tym, że co 4 lata rozgrywane są igrzyska olimpijskie, wie każdy. Nie każdy słyszał jednak o innej cyklicznej imprezie sportowej, która podobnie jak igrzyska olimpijskie, odbywa się co 4 lata. Mowa o World Games, wydarzeniu, na którym fani sportu mogą zapoznać się z mniej popularnymi – lecz nie mniej emocjonującymi – dyscyplinami sportowymi.
Z tego artykułu dowiesz się:
World Games to impreza, która często nazywana jest też “alternatywnymi igrzyskami olimpijskimi” lub “igrzyskami sportów nieolimpijskich”. Skąd wziął się pomysł na tego typu wydarzenie, kiedy odbyło się po raz pierwszy i czy kiedykolwiek World Games odbyły się w Polsce? Odpowiedzi na te pytania spróbujemy udzielić w dalszej części tekstu.
Co to jest World Games?
World Games to międzynarodowe wydarzenie sportowe. Podobnie jak igrzyska olimpijskie, przyciąga do udziału najlepszych sportowców z całego świata. Różny jest natomiast program zmagań. Na World Games kibice mogą obejrzeć zawodników rywalizujących o tytuł najlepszego w dyscyplinach, których próżno szukać w programie igrzysk olimpijskich – tzw. dyscyplinach nieolimpijskich.
Za wydarzeniem stoi IWGA – International World Games Association (Międzynarodowe Stowarzyszenie World Games), międzynarodowa organizacja non-profit założona w 1980 roku. Jej członkami są międzynarodowe federacje sportowe, które – podobnie jak samo IWGA – zostały uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. MKOl swoim patronatem obejmuje także samo wydarzenie.
Kiedy odbywają się World Games?
Pierwsze World Games odbyły się rok po założeniu IWGA – w 1981 roku. Od tamtego czasu impreza odbywa się cyklicznie, co 4 lata. By uniknąć kolizji z igrzyskami olimpijskimi przyjęto, że World Games planowane będą zawsze rok później od letnich igrzysk. Do 2022 roku odbyło się 10 edycji wydarzenia, a 11 edycja – z uwagi na pandemię została przesunięta o rok – rozpocznie się 7 lipca 2022 r. w amerykańskim Birmingham (nie mylić z miastem w Wielkiej Brytanii).
Co jest celem World Games?
Głównym celem World Games jest promocja sportów nieolimpijskich. Ranga imprezy porównywalna jest do rangi mistrzostw świata czy letnich igrzysk olimpijskich. Dla zawodników uprawiających sporty, dla których droga na olimpiadę jest zamknięta, udział w World Games jest nierzadko sposobem na ukoronowanie dotychczasowych osiągnięć.
Promocja sportów, które są poza programem igrzysk ma na celu zwiększenie ich szansy na pojawienie się w nim. Dzięki popularyzacji na World Games, do programu igrzysk olimpijskich trafiły m.in. takie dyscypliny jak taekwondo, rugby czy triathlon. Pośrednim celem World Games jest także integracja międzynarodowej społeczności skupionej wokół mniej popularnych dyscyplin i aktywizacja jej.
Jakie sporty pojawiają się na igrzyskach sportów nieolimpijskich?
To, że na World Games pojawiają się sporty nieolimpijskie, jest już jasne. Warto jednak przybliżyć kilka przykładów dyscyplin, które mogą pojawić się na wydarzeniu. Dlaczego “mogą”? Organizatorzy każdorazowo, wraz ze współorganizatorami z miasta, w którym odbywa się dana edycja, ustalają program i dopasowują dyscypliny pod kątem dostępnej infrastruktury, możliwości przeprowadzenia zawodów itp. Dlatego mimo tego, że w struktury IWGA wchodzi ok. 40 międzynarodowych federacji sportowych, nie każda z reprezentowanych przez nie dyscyplin znajduje się w programie danej edycji World Games.
Wśród dyscyplin, które mogą pojawić się na igrzyskach sportów nieolimpijskich, są m.in.: spadochroniarstwo, aikido, bodybuilding, boule, nurkowanie, sumo, squash, korfball, muay thai, przeciąganie liny, jazda na rolkach, bilard, kręgle, frisbee czy wędkarstwo sportowe. Pełna lista dostępna jest pod tym linkiem: https://www.theworldgames.org/
Polski akcent w historii World Games
Fani sportowych emocji na najwyższym poziomie mogą narzekać na fakt, że w ponad 100-letniej historii igrzysk olimpijskich, żadna z edycji nie odbyła się w Polsce. Inaczej jest w przypadku World Games. W poprzedniej, jubileuszowej 10. edycji, w 2017 roku gospodarzem imprezy był Wrocław. Kibice mogli obserwować zmagania sportowców m.in. w Hali Stulecia, Hali Orbita, na Stadionie Olimpijskim oraz na Pływalni Orbita. Ceremonia otwarcia oraz zamknięcia World Games 2017 odbyły się natomiast na Stadionie Miejskim.
W trakcie wrocławskiej edycji World Games oglądać można było rywalizację zawodników reprezentujących 33 dyscypliny sportu (w tym 4 pokazowe: ergometr wioślarski, futbol amerykański, kickboxing i żużel). Dwie z dyscyplin – unihokej i tajski boks – rozegrane zostały pierwszy raz w historii World Games.
Pomimo początkowej niechęci i niezadowolenia ze zgłoszenia miasta do organizacji wydarzenia, World Games 2017 okazało się dużym sukcesem. Impreza zapisała się w historii naszego kraju jako jedno z największych sportowych wydarzeń. W ciągu 10 dni zmagania na żywo śledziło ok. 240 tys. widzów. O wiele więcej, bo aż 420 milionów, wynosiła międzynarodowa widownia zgromadzona przed ekranami.
World Games – sukcesy Polaków
Nie tylko organizacja World Games 2017 we Wrocławiu okazała się sukcesem. Reprezentanci naszego kraju zdobyli na nich 30 medali, poszerzając tym samym medalowy dorobek Polski do 53 medali.
Pierwszy w historii medal – srebrny – zdobył Mirosław Daszkiewicz na World Games 1989 w niemieckim Karlsruhe. Nasz reprezentant zajął drugie miejsce w bodybuildingu. Pierwsze złote medale – aż 3 – wpadły na konto Polski 4 lata później, w trakcie World Games w Hadze w konkurencjach gimnastycznych.
10 z 30 medali zgromadzonych w trakcie World Games 2017 we Wrocławiu nasi reprezentanci zdobyli w dyscyplinach pokazowych. Pośród 20 medali zdobytych w dyscyplinach programowych, 5 było złotych, 6 srebrnych, a 9 brązowych. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Wojciech Bógdał (slalom paralotnią), Jędrzej Loska (ju-jitsu 62 kg), Tomasz Szewczak (ju-jitsu 94 kg), Jarosław Olech (trójbój siłowy), Anna Miadzielec i Jacek Tarczyło (taniec rock’n’roll akrobatyczny).
World Games 2022 w Birmingham (USA)
Kolejne World Games rozpoczną się już 7 lipca 2022 r. w amerykańskim Birmingham w stanie Alabama. Organizatorzy planują rozegranie zmagań w aż 36 dyscyplinach. W zawodach weźmie udział ponad 3,5 tys. zawodników z ponad 110 państw. Wśród dyscyplin, które pojawią się na imprezie, są m.in. łucznictwo, przeciąganie liny, sporty spadochronowe, siatkówka plażowa czy bilard. Nasz kraj reprezentować będą m.in. Paweł i Bartłomiej Laszczak (wyścigi dronów), Robert Henek (ju-jitsu), Iwona Nieroda-Zdziebko (kickboxing) i Magdalena Macios (sumo).
MCC Medale – medale na zawody sportowe
Nasza firma od lat wspiera organizatorów wydarzeń sportowych, dzięki czemu wiemy, jak ważne dla sportowców jest odpowiednie wynagrodzenie trudów włożonych w przygotowania. Produkowane przez nas trofea – medale sportowe i statuetki dla zawodników – są doskonałym uzupełnieniem nagród przygotowanych przez organizatorów i sponsorów. Wręczane na zakończenie zawodów, w blasku fleszy i przy oklaskach publiczności, są ukoronowaniem wyrzeczeń i wysiłku zawodników. W MCC Medale dokładamy więc wszelkich starań, żeby wyprodukowane w naszej odlewni trofea były najwyższej jakości, zachwycały swoją stylistyką i stanowiły elegancką nagrodę dla sportowców.
Zaangażowanie na każdym etapie realizacji zamówienia, doświadczony zespół oraz zaawansowane zaplecze technologiczne pozwala nam realizować nawet najbardziej wymagające zlecenia. Klienci naszej odlewni mogą w pełni dopasować zamawiane produkty do charakteru wydarzenia lub okazji, z jakiej będą wręczane. Wśród możliwości personalizacji znajdują się m.in. elementy takie jak grubość i wysokość odlewów, kolory metalu oraz dodatkowe kolory na wzorze, możliwość użycia do projektu dowolnych tekstów, liczb i grafiki, a także wybór techniki projektowania – 2D lub 3D, w której zostanie on stworzony. Wysoka elastyczność pozwala nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie niezależnie od wielkości zamówienia – te realizujemy już od 30 sztuk.
Dzięki tysiącom zrealizowanych projektów. zaangażowaniu i zdobytemu na przestrzeni lat doświadczeniu, w gronie naszych klientów są m.in. organizatorzy wydarzeń sportowych – w tym Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Związek Kajakowy, Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, Polski Związek Pływacki, przedstawiciele władz, służb mundurowych, świata nauki, muzyki, show-biznesu, a także firmy oraz klienci indywidualni. Dołącz do tego grona i wybierz trofea sportowe z MCC Medale.
Medale sportowe
Medale biegowe
Medale okolicznościowe
- Emerytura za medal olimpijski – komu przysługuje i ile wynosi? - 7 sierpnia 2024
- Biegi ekstremalne – poznaj mordercze biegi z przeszkodami - 25 czerwca 2024
- Biegi z przeszkodami – coś dla prawdziwych twardzieli - 13 czerwca 2024